ASV apsūdz trīs Latvijas pilsoņus par mēģinājumu pārdot Krievijai augsto tehnoloģiju

ASV Tieslietu ministrija

ASV varas iestādes ir atmaskojušas divas shēmas par augsto tehnoloģiju pārdošanu Krievijai, un vienā no tām apsūdzēti Latvijas pilsoņi, trešdien paziņoja ASV Tieslietu ministrija.

Vienā no šīm shēmām ASV trešdien tika izvirzītas apsūdzības pieciem Krievijas pilsoņiem, kas piegādājuši ASV elektronikas komponentus Krievijas ieroču ražotājiem, un daži no šiem komponentiem ir tikuši atrasti kaujas laukā Ukrainā.

Otrajā shēmā trīs Latvijas pilsoņi un viens Ukrainas pilsonis tika apsūdzēti par mēģinājumu nosūtīt Krievijai ASV ražotu augstas precizitātes profilslīpmašīnu, kas var tikt izmantota ieroču ražošanā vai kodolieroču programmā.

Tieslietu ministrija paziņoja, ka abās shēmās bija iesaistītas fasādes firmas vairākās valstīs, tostarp Apvienotajos Arābu Emirātos (Dubaijā) un Vācijā, un to mērķis bija izvairīties no ASV un globālajām sankcijām pret Krieviju.

Pirmā shēma paredzēja iepirkt no ASV ražotājiem tādas tehnoloģijas kā modernus pusvadītājus un mikroprocesorus, kas tiek izmantoti iznīcīnātājos, raķešu sistēmās, viedmunīcijā, radaros un satelītos.

Dubaijā dzīvojošais Krievijas pilsonis Jurijs Orehovs, kāda Krievijas apgabala gubernatora dēls Artjoms Uss un trīs citi Krievijas pilsoņi izmantoja Hamburgā bāzētu uzņēmumu, piegādājot šo tehnoloģiju Krievijas militārā resora uzņēmumiem, kas pakļauti ASV sankcijām. Orehovs 2019.gadā bija braucis uz ASV, lai piegādātu daļas, kas tika izmantotas Krievijas būvētajos iznīcinātājos “Suhoj”.

“Daži no elektronikas komponentiem, kas iegūti caur šo noziedzīgo shēmu, ir atrasti Krievijas ieroču platformās, kas sagrābtas kaujas laukā Ukrainā,” paziņoja Tieslietu ministrija.

Turklāt Orehovs, viņa Krievijas partneri un divi Venecuēlas naftas tirgotāji, kas arī ir apsūdzēti, izmantoja šo Vācijas uzņēmumu kā fasādi, lai piegādātu simtiem miljonu barelu naftas no Venecuēlas Krievijai un Ķīnai, pārkāpjot globālās sankcijas.

Maksājumi tika novirzīti caur čaulas kompānijām, banku Apvienotajos Arābu Emirātos, skaidrās naudas slepenu nodošanu un kriptovalūtu tirdzniecību.

Šie pieci Krievijas pilsoņi un divi Venecuēlas naftas tirgotāji tika apsūdzēti sazvērestībā ASV apkrāpšanai, sankciju pārkāpumos, krāpniecībā un naudas atmazgāšanā.

Orehovs un Uss pirmdien tika aizturēti attiecīgi Vācijā un Itālijā, un ASV pieprasīs viņu izdošanu.

ASV Finanšu ministrija arī noteikusi sankcijas pret Orehovu, Vācijas fasādes uzņēmumu un viņa kontrolētu Dubaijas kompāniju.

Otrajā shēmā apsūdzētie trīs Latvijas pilsoņi tika aizturēti otrdien, savukārt apsūdzētais Ukrainas pilsonis tika aizturēts jūnijā Igaunijā. Viņi apsūdzēti sazvērestībā ASV apkrāpšanai, kontrabandā un naudas atmazgāšanā, un ASV Tieslietu ministrija pieprasa viņu izdošanu.

Šajā shēmā apsūdzētie bija saskaņojuši ASV Konektikutas štatā ražotas profilslīpmašīnas iegādi it kā Eiropas tirgum, bet mēģināja to nogādāt uz Krieviju. Profilslīpmašīnu pārtvēra Latvijas varas iestādes.

“Šie apsūdzētie mēģināja nelegāli nogādāt augstas precizitātes un eksporta kontrolei pakļautu preci uz Krieviju, kur tā varētu tikt izmantota kodolieroču izplatīšanā un Krievijas aizsardzības programmās,” sacīja ASV prokurore Vanesa Robertsa Eiverija.

ASV Tieslietu ministrijas paziņojumā teikts, ka trīs Latvijas pilsoņi – 33 gadus vecais Ēriks Mamonovs, 46 gadus vecais Vadims Ananičs un 46 gadus vecais Jānis Uzbalis – otrdien aizturēti Rīgā.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: jauns.lv

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


8
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
nu nu
nu nu

dosim tik visiem pilsonību un tad no kauna sarksim par Latvijas pilsoņu izdarībām

Bijušais zemessargs
Bijušais zemessargs

Visādi mamedovi un ananiči ir okupantu dzemdēti krievu samazgas, kas palikuši pēc okupācijas Latvijā.

štokijs
štokijs

Komplimenti amīšiem. Ja tiesa konstatēs šos noziegumus, tad zēniem līdz mūža beigām būtu jāstrādapar mērķa turētājiem poligonā. Pavisam cits jautājums ir ka šie darboņas ieguva Latvijas pilsōnību un te vēl daudz skaidrojamā

noriebies
noriebies

Cietumā tos mēslus-nodevējus !!!

nu ja
nu ja

ielidoja ar slīpmašīnu

makro
makro

Pateicība amerikāņiem un kādreiz jau būs jāzudods jautājumi bezjēdzīgai ekonomikas ministrijai un ne tikai viņai vien bet te jau pašizpausmes laukums ar brīvo mikrafonu katrai pagasta sekretārei

Derdz
Derdz

Ka tad tā asv pirms pārdošanas neizcekoja kam paredzētas būs, ja zin preces pielietojamibu

ģeģa Feģa
ģeģa Feģa

Nevis “Artjoms”, bet “Arķoms”. Nav Vairs Padomija, nav jābaidās no burtu mīkstinājumiem un no krievu valodas “ķēmošanas”.