Reirs asi kritizē VID vadītāju par darbinieku pārkāpumu “paslaucīšanu zem tepiķa”

Reirs Jaunzeme

Arvien vairāk saasinās nesaskaņas starp finanšu ministru Jāni Reiru (“Jaunā Vienotība”) un Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektori Ievu Jaunzemi. Reirs asi kritizē VID vadītāju par mēģinājumiem noklusēt sabiedrībai dienesta darbinieku pārkāpumus, vēsta LTV “Panorāma”  .

Jaunzeme ministra pārmetumus noraida un uzsver, ka VID iekšējās disciplīnas uzlabošanā paveikusi tik daudz kā neviens. 

Gada sākumā VID ieradās kāds uzņēmējs un paziņoja, ka no viņa mēģināts izspiest 65 tūkstošus eiro lielu kukuli apmaiņā pret to, ka konkurentam kādā iepirkumā tiktu uzsūtīts VID audits. Šīs nedēļas sākumā, brīdī, kad uzņēmējs starpniekam nodeva pirmo pusi summas, VID iekšējās drošības pārvalde izspiedējus aizturēja. No pieciem aizturētajiem divi bija bijušie, bet viena – esošā VID darbiniece. Pārējie divi – ar dienestu nesaistīti. Diviem no aizturētajiem tiesa piemērojusi drošības līdzekli apcietinājumu.

“VID darbiniecei ir piemērots līdzeklis “aizliegums ieņemt amatus”, un viņa šobrīd ir atstādināta no amata pienākumu izpildes bez algas saglabāšanas. Ja viņa pati neizteiks vēlēšanos atstāt VID, mēs vērtēsim atbilstību nevainojamai reputācijai,” komentēja Jaunzeme.

Pēc LTV rīcībā esošas neoficiālas informācijas, viens no iesaistītajiem – bijušais VID darbinieks –  tagad strādā Aizsardzības ministrijā.

Tur apliecina, ka viens speciālists nesen aizturēts, bet sakās nezinām, vai tas saistīts ar VID kukuļošanas lietu.

“Es varu apstiprināt, ka viens no Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkuma centra darbiniekiem ir aizturēts, bet no Valsts aizsardzības un militāro objektu iepirkuma centra nav izņemti dokumenti, datu nesēji, kā arī nav pieprasīta informācija,” komentēja ministrijā. 

Kurā jomā iepirkuma konkursa rezultātu mēģināts ietekmēt, VID pagaidām neatklāj.

“Ļoti šaura joma. Tur ir tik maz pretendentu, ka tas būs automātiski skaidrs. Tas var kaitēt izmeklēšanas interesēm,” norādīja Jaunzeme.

VID sabiedrību par notikušo informēja ceturtdien pēc tam, kad tiesa dienas pirmajā pusē bija lēmusi par drošības līdzekļa piemērošanu pirms divām dienām aizturētajām personām.

Finanšu ministrs uzskata – tas ir par vēlu.
 
“Vairāku dienu garumā informācija tika slēpta arī no sabiedrības. Sākotnēji bija informācija, ka to mēģinās pasniegt kā nevis VID lietu, bet cilvēku, kas nav saistīti ar VID un organizē ārpus VID šo lietu. Šī ir prakse paslaucīt zem tepiķa,” stāstīja ministrs.

Pēc Reira teiktā, tieši viņš mudinājis VID vadītāju par šo gadījumu runāt publiski. Reirs asi kritizē Jaunzemi par regulāriem mēģinājumiem slēpt sabiedrībai VID darbinieku pārkāpumus.

“Sabiedrībai tika noklusēti gadījumi par Terehovas muitas punkta eksporta deklarāciju neprecīzo noformēšanu – vairāk nekā 100 deklarācijās ir aizdomas par pierakstītu eksportu. Grebņevas punktā alkohola izvešanas problēmas, degvielas tirdzniecība brīvostā kuģiem, kuri neatrodas Latvijas teritorijā.

Es viņai gandrīz katru reizi, kad ir bijuši šie gadījumi, esmu lūdzis informēt sabiedrību, bet es saprotu, ka lūgumi vairs neder, un tāpēc tagad tas ir uzdots ar rīkojumu.

Jaunzeme kategoriski noliedz Reira kritiku:

“Visos gadījumos, kad ir bijuši nozīmīgi pārkāpumi, VID ir informējis sabiedrību. Tik daudz izdarīts, kā šobrīd, nav bijis nekad. Mums ir lielākais ierosināto disciplinārlietu skaits visā valsts pārvaldē, iespējams, aiz policijas.”

Pērn VID ierosinātas 36 disciplinārlietas. 33 no tām konstatēti pārkāpumi, un 12 darbinieki atlaisti. Savukārt 29 VID darbinieki apsūdzēti kādā krimināllietā.

“Protams, ka pagātnes mantojums ir smags. To es arī redzu, ka cilvēki ir pieraduši, ka var tolerēt.

Man ir nulle tolerances pieeja. Es to turpināšu īstenot, un es ceru, ka netiks meklēti iemesli, lai es to nevarētu izdarīt,” sacīja Jaunzeme.

Šī nav pirmā reize, ka finanšu ministrs Reirs vērsies pret tagadējo VID vadītāju, un pavisam nesen Reirs rosināja Jaunzemes rīcību vērtēt dienesta pārbaudē.

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


1
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
ogas,ogas
ogas,ogas

galvasplsētas mikrorajonos uz nebēdu tirgo bez kases aparāta zemenes,avenes,mellenes tomātus,gurķus,kartupeļus
21% PVN garām kasei
TREKNA APLOKSNE VIDAM