No partijām izslēgtie Rīgas domnieki vienojušies par sadarbību

Rīgas domes “Neatkarīgo deputātu frakcija” un deputātu bloks “Rīgai!” vienojušies par abpusēju sadarbību saimniecisku jautājumu risināšanā, taču pagaidām publiski nepauž atbalstu nevienam no izvirzītajiem domes priekšsēdētāja amata kandidātiem, norādot, ka būs gatavi strādāt komandā ar to mēru, kuram būs vēl vismaz 24 deputātu atbalsts.

Pašreizējam Rīgas domes priekšsēdētāja pienākumu izpildītājam Oļegam Burovam (GKR) atbalstu solījusi “Saskaņas” frakcija, kas nozīmē, ka patlaban viņam teorētiski ir apsolīts 28 deputātu atbalsts. Savukārt, ja otram mēra amata kandidātam Viesturam Zepam (LA) izdosies vienoties, ka par viņu balso līdzšinējās opozīcijas partijas, viņam būs 25 balsis.

Deputātu bloka “Rīgai!” vadītājs Oskars Putniņš uzskata, ka Rīgā ārkārtas vēlēšanas ne tikai nevar būt, bet arī nebūs, jo tās nevēlas absolūtais deputātu vairākums. “Un pats galvenais, ka mēs tās šobrīd nevaram atļauties, jo Rīgā ir uzraktas ielas, nepabeigti tiltu remonti un citi steidzami darbi, uz kuriem rīdzinieki nevar gaidīt. Savukārt ārkārtas vēlēšanu process aizņemtu vairākus mēnešus, tad paietu tikpat ilgs laiks, kamēr izveidotos koalīcija, un tad vēl laiks, kamēr visi darbi tiktu pārņemti un apgūti,” norādīja deputāts.

Viņš arī pauda viedokli, ka pašreizējās pārrunas par koalīcijas izveidošanu Rīgas domē vairāk izskatās pēc tirgošanās ar amatiem nekā reālas darba plānošanas tuvākajiem diviem gadiem. “Un tieši tādēļ šis process arī ir iegājis strupceļā un šobrīd vairs netiek turpināts,” sacīja Putniņš.

Līdz ar to, lai izslēgtu “nebeidzamo politisko tirgu un mēģinājumus manipulēt ar lielajām frakcijām nepiederošo deputātu balsīm”, kā arī sekmētu lemtspējīgu un stabilu Rīgas domes vairākuma izveidi, deputātu bloks “Rīgai!” veicis pārrunas ar “Neatkarīgo deputātu frakciju” un ir vienojies ar viņiem par ciešāku sadarbību rīdzinieku interešu realizēšanai.

“Esam sapratuši, ka mums ir vairākas ideoloģiskas pretrunas, taču tās mums neliedz atrast kopsaucēju veicamajos darbos rīdzinieku labā. Piemēram, darbos par infrastruktūras sakārtošanu, rindu mazināšanu bērnudārzos, bērnu piedzimšanas pabalsta paaugstināšanu, atbalstu jaunajiem uzņēmējiem un citos,” sacīja Putniņš.

Vienlaikus viņš piebilda, ka abu frakciju deputāti būs gatavi strādāt komandā ar to mēra kandidātu, kurš ir gatavs parakstīties zem šiem veicamajiem darbiem un kuram būs vēl vismaz 24 deputātu atbalsts.

Varētu virzīt arī savu kandidātu mēra amatam

Neatkarīgo deputātu frakcijas pārstāvis Valērijs Petrovs un deputātu bloka “Rīgai!” pārstāvis Oskars Putniņš ceturtdien žurnālistiem stāstīja, ka partijām nepiederošie septiņi deputāti vienojušies par sadarbību. Līgumu gan deputāti savā starpā neesot noslēguši. “Mums ir džentlmeņa vienošanās par darbu rīdzinieku labā,” situāciju raksturoja Putniņš, norādot, ka jautājumā par atbalstu mēram balsos vienoti, bet, iespējams, būs jautājumi, par ko deputāti balsos atšķirīgi.

Septiņu deputātu grupa plāno tikties ar pašlaik izvirzītajiem mēra kandidātiem Oļegu Burovu (“Gods kalpot Rīgai”) un Viesturu Zepu (“Latvijas attīstībai”), lai apspriestu, vai viņi būtu gatavi atbalstīt grupas priekšlikumus, kas saistīti ar infrastruktūras sakārtošanu, rindu mazināšanu bērnudārzos, bērnu piedzimšanas pabalsta paaugstināšanu, atbalstu jaunajiem uzņēmējiem un citām problēmām. Piemēram, deputāti vēlētos dubultot bērna piedzimšanas pabalstu.

Abi deputāti uzsvēra, ka atvieglojuši darbu mēra kandidātiem, jo tagad ir jārunā tikai ar vienu, nevis divām grupām. Ja ne Burovs, ne Zeps nespēs izpildīt septiņu deputātu izvirzītās prasības, tad viņi gatavi izvirzīt savu kandidātu, kurš, iespējams, varētu dabūt vairāk balsu. Putniņš uzsvēra, ka līdzīgi kā Saeimā arī Rīgas domē pašlaik vajadzīgs labs politiķis, kurš varētu apvienot visas frakcijas.

Petrovs un Putniņš norādīja, ka pašlaik sarunas nonākušas strupceļā, jo ir notikusi tirgošanās ar amatiem, nevis saruna par darāmajiem darbiem. Petrovs uzsvēra, ka septiņu deputātu grupa vēlas runāt tieši par darāmajiem darbiem. Viņi vēloties to darīt bez populisma, skatoties, ko reāli ir iespējams izdarīt, mērķiem uzreiz meklējot arī pieejamos līdzekļus budžetā.

“Mēs esam par pārmaiņā Rīgas domē,” piebilda Putniņš.

Neatkarīgo deputātu frakcijā apvienojušies četri no “Saskaņas” izslēgtie deputāti, savukārt bloku “Rīgai!” veido deputāts Oskars Putniņš un no Jaunās konservatīvās partijas izslēgtie Imants Keišs un Druvis Kleins.

Ja abas apvienības turpmāk sastrādāsies, tām kopā būs septiņas balsis, kas ir vairāk gan par “Vienotības” frakciju, gan par nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK frakciju.

Pašreizējam Rīgas domes priekšsēdētāja pienākumu izpildītājam Burovam atbalstu līdz šim solījusi “Saskaņas” frakcija, kas nozīmē, ka patlaban viņam teorētiski ir apsolīts 28 deputātu atbalsts. Savukārt, ja otram mēra amata kandidātam Zepam izdosies vienoties, ka par viņu balso līdzšinējās opozīcijas partijas, viņam būs 25 balsis.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,  Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar