Levita paspārnē tapusī mācībiestāde uzjundī marksisma-ļeņinisma universitāšu smaku

Egils Levits

Ar valsts prezidenta Egila Levita uzrunu un citu prominenču piedalīšanos atklāta jauna iestāde – Demokrātijas akadēmija. Kas tas par “zvēru”? Skola? Mācību kombināts? Profesionālās kvalifikācijas paaugstināšanas institūts? To digitālajā laikrakstā Neatkarīgā mēģina saprast Bens Latkovskis.

Kad redzi ziņu par šādas mācību (?) iestādes atklāšanu, tad pirmais jautājums, kas nāk prātā – kāds ir šī pasākuma mērķis? Kāda ir tā dziļākā jēga un patiesais iemesls? Man šādas “demokrātijas akadēmijas” rada vien tiešas asociācijas ar savulaik populārajām marksisma-ļeņinisma universitātēm. Burtiski viens pret vienu.

Uzstājoties LTV “Rīta Panorāmā”, uz šiem jautājumiem centās atbildēt biedrības “Latvijas lauku forums” izpilddirektore Anita Seļicka. Par šīs biedrības saistību ar “akadēmiju” nedaudz vēlāk.

Diemžēl, klausoties Seļicku, šīs akadēmijas idejisko jēgu, tās pastāvēšanas pamatuzdevumu bija grūti atklāt. Varēja just, ka cilvēks cenšas, enerģiski žestikulē un grib pateikt – nu, jūs taču saprotat, vai ne -, bet iekšējas skaidrības pašam nav.

Prakse liecina – ja, prezentējot kādu projektu, cilvēks nespēj skaidri un precīzi definēt, ko viņš grib gala rezultātā panākt, ar kādu mērķi, nolūku projekts tiek attīstīts, tad iemesls ir pašā virspusē. Nekādi dziļāki zemteksti tur nav jāmeklē. Tad tas vienkārši ir kārtējais naudas apgūšanas projekts. Biešu salātu receptes Covid-19 seku pārvarēšanai par 499 990 eiro.

Līdz ar to rodas nākamais jautājums – par kādu naudu šīs “apmācības demokrātijā”? Uzreiz varu Latvijas sabiedrību nomierināt. Atšķirībā no bēdīgi slavenajām “biešu salātu receptēm”, kas tika finansētas no valsts budžeta (par desmit līdzīgos projektos izšķērdētajiem pieciem miljoniem eiro neviens nav nedz politiski, nedz vēl jo vairāk krimināli atbildējis), projektu “Demokrātijas akadēmija” finansē Islande, Lihtenšteina un Norvēģija caur EEZ un Norvēģijas grantu programmu “Aktīvo iedzīvotāju fonds”.

Savukārt atbilde uz jautājumu, kāda ir šīs “akadēmijas” saistība ar biedrību “Latvijas lauku forums”, atrodama šīs “mācību iestādes” specifikā. Tā piedāvā četru dienu pilnībā apmaksātu mācību programmu Rīgā.

Diez vai kādam rīdziniekam, viņa darba dēvējam (pat valsts vai pašvaldības iestādei) ir liela interese atraut cilvēku no darba un ļaut viņam četras dienas “mācīties” demokrātiju. Cita lieta cilvēkam no provinces. Tur varētu būt zināma interese. Uz četrām dienām nedaudz izrauties no rutīnas, pamainīt vidi un padzīvot Rīgā uz Ziemeļvalstu nodokļu maksātāju/norvēģu naftas naudas rēķina.

Varētu teikt, bezbēdīgs, pat zināmā veidā pozitīvs pasākums. Tā kā “Demokrātijas akadēmijas” atklāšanā dominēja cilvēki ar iesirmām galvām – Dainis Īvāns, Sandra Kalniete, Sarmīte Ēlerte, Egils Levits un citi, tad varētu pat teikt – zināmā mērā nostalģisks. Visi varēja justies nedaudz kā jaunībā. Apmetot plašu laika loku, esam atgriezušies pie kaut kā jau kādreiz tik ļoti pierasta.

Mazliet nomainījušies burti uz izkārtnes, bet pēc būtības tā pati vecā marksisma-ļeņinisma universitāšu sistēma – ideoloģiskās sagatavošanas paaugstināšanas kursi.

Ja kāds jauns cilvēks domā, ka šīs “skolas” taču nevar salīdzināt, jo toreiz, pirms četrdesmit gadiem, šajās “universitātēs” klausītājus apmācīja kaut kādās tumšās nelietībās, tad esmu spiests viņu apbēdināt.

Tur tāpat kā tagad “mācīja” tikai labo un gaišo. Kā paaugstināt darbaļaužu labklājību, viņu idejisko apzinīgumu un gatavību (kā sasaucas ar mūsdienās populāro “gatavināšanu”) ar vēl lielāku dedzību celt gaišo komunistisko nākotni, kur visi dzīvos brīvībā, vienlīdzībā un brālībā. Kur no katra prasīs pēc spējām, bet katrs saņems pēc vajadzībām. Vai tad slikti?

Spriežot pēc dažādiem skaidrojumiem, gandrīz tieši ar to pašu nodarbosies jaunā “Demokrātijas akadēmija”. Mācīs interesentus demokrātijas gudrībās. Pareizāk sakot, mācīs “pareizo” demokrātiju. Piemēram, prezidents Levits savā uzrunā jau ar pirmajiem vārdiem ķērās vērsim pie ragiem: “Mēs dzīvojam laikā, kad Rietumu demokrātijas sastopas ar nebijušiem izaicinājumiem. Mūsu demokrātisko kārtību nesen pārbaudīja Covid-19 pandēmija.”

No tālākā teksta izrietēja, ka demokrātija nav viendabīga. Esot “pareizā” demokrātija – tā ir neaizskarama un svēta, bet ir arī tāda, kuru vajadzības gadījumā varot neievērot. Kura tikai traucē. Piemēram, apkarot pandēmiju un droši vien jau arī daudz ko citu, kas nākotnē varētu parādīties.

Arī to visu jau esam dzirdējuši. Tikai citās skaņās. Esot īstā tautas demokrātija un buržuāziskā, kapitālistu nopirktā. Pat grūti saprast, kura šobrīd valda pie mums. Kura ir pareizā? Buržuāziski kapitālistiskā kā vēl nesen vai jau tautas demokrātiskā? Varbūt tieši tāpēc, lai to saprastu, nepieciešama šī akadēmija.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: Neatkarīga

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


14
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
āda
āda

Ne jau tā viena, ir jau padomā arī Partijas augstākās CK skolas atjaunināšana ēlertes cīšā uzraudzīšanā un vēr tur publiskas atmiņas centri kā atbaasta pasākumus demeces skartajiem ko padarīsi, ja prezidents mums tāds

antons
antons

Uz 4 dienām? Par velti? ēst arī dos? Un alu arī? Kur pieteikties?

čekists Jonass
čekists Jonass

Cik viegli nopirkt latvieti. Iedod viņam ēst par velti un gatavs jau parakstīt sadarbības dokumentus

Politmācības
Politmācības

Stipri jūtama večukam VDK skola no tēva !

Academia
Academia

Īstā kopošanās vieta visiem brigadieriem un slaukšanas arteļa dižmāksliniekiem Tiem jau kā deputātiņiemnevajag pat 9 klašu izglītību— kā jau obšķestvo Znaņije lektori te visi aicināti izpausties. Vieta tikai nepareizi- ir taču īpaš Kolhoznieku nams kur izpausties, nav taču tikai pensionāru klubiņam tas viss rezervēts Un beidzēji jau nebūs te kaut kādi kursanti— bet pavisam īsti akadēmiķi! Labs biznessa projekts- kā kļūt par akadēmiķi 4 dienas! Pat jāmaksā nav pagaidām

Părsmieties
Părsmieties

4 dienās augstākā izglītība rokă , jo absolvēta AKADĒMIJA , kă jau muļķu zemē !

Visiem tiks
Visiem tiks

Lauku sieviešu asociacija te norganizējusi šopinga tūri uz 4 dienām Rīgā, te tā visiem uzmanīgiem. Pensionāri te jau tiakai pirmajai ierdrošināšanas dienai un pašizpausmē katram sava saprašana kas tā tāda- paši nav beiguši demorātijas ievada kusrus mājsaimniecēm, kas visai populāri piemērma Sp’ anijā, tur gan kādas dienas desmit uz kursiem jāstaigā, bet sievietēm 55+ pašvaldības apmaksā. Te ljau levitānismā gan atradīs gana daudz bezdarbniekos no trimdas, kas blēņus stāstus no bērnības varēs pastāstīt, bet slepenais ierocis noteikti te būs pārkrāsojušies akadēmiski izglītoti komunisti ar pieredzi- kā gan bez Vaideres, komsorgiem vēstniekiem un citādiem labuļiem. Prodžeksts tiks apgūts, nauda sekmīgi iztērēta… lasīt vēl »

Witchsmeller
Witchsmeller

Marksisma smaka? Var jau buut, kam negadaas. Bet ZHIIDU smaka gan ceert naasiis… ;-)

Vanga
Vanga

Vai Demokrātijas akadēmijā mācīs, ka ja redzi skabargu Ogres domē, tad jāredz baļķis arī Latvijas Radio? Piem., vai ir labi turēt Latvijas Radio ēkā Doma laukumā 250 tùkstoši vērtās Pjotra Avena klavieres Stenway, bet slikti turēt Pjotra Avena porcelāna kolekciju Ogres domē?

pegass
pegass

puaro.lv ir kas pa kantori? kaut kas pa vidu starp parasto mēdiju un sazvērestības teorijām? Ļoti bieži pevērš uzmanību sīkumiem kamēr lielas ziņas nav atspoguļotas vispār..

tautumeitakurpisies
tautumeitakurpisies

Vecais brunču mednieks. Līgavu institūtu izveidojis

Kūciņa
Kūciņa

Mans tekulītis tāds švaks palicis !

Latvijas televīzija
Latvijas televīzija

Varbūt Levits vnk savu naudu atmazgā (jeb legalizē kā tagad saka)? Viņam tak vērtspapīros Luksemburgā milijons bija uzkrāts. Pagājušajā publiskajā VID deklarācijâ tas bij melns uz balta. Pēc tam pārveidos akadēmiju par kapitālsabiedrību un pārdos savas daļas valstij. Redzēs kas viņam būs šogad deklarācijā

levitkucins
levitkucins

Visu nosaka kadri. Tā teica Ļeņins. Tāpēc vajag jaunu kadru skolu. Rīgā visi smerdeļi apzināti, izveidota partija Progresīvie, savāktas 10 balsis Saeimā, bet Rīgas domē nākošajās vēlēšanās protams vairs neuzvarēs pat ar jaunâs CVK priekšnieces labvēlību. Tāpēc jāmeklē deģenerâti un cilvēki ar kompleksiem ārpus Rīgas