Budžetu lāpīt plāno uz nākotnes pensiju rēķina

Foto: Pixabay.com

Nodokļu izmaiņu scenārijā minētais ierosinājums samazināt iemaksas pensiju otrajā līmenī var radīt graujošas sekas Latvijas iedzīvotāju spējai nodrošināt cienījamas vecumdienas, brīdina finanšu eksperti.

Ieguldījumu pārvaldes sabiedrības “Indexo” pensiju ieguldījumu pārvaldnieks Artūrs Roze norāda, ka

rosinājums par trešdaļu samazināt pensiju otrā līmeņa iemaksas, esošo 6% iemaksu vietā no atalgojuma paredzot vairs tikai 4%, ir izteikti īstermiņa skatījums, kas būtiski iedragā Latvijas iedzīvotāju spēju nodrošināt sev cienījamas vecumdienas.

Eiropas Komisija savos aprēķinos ir parādījusi, ka jau pie esošās, proti, nemainītas pensiju sistēmas Latvijas valsts nespēs nodrošināt pienācīgas pensijas šī brīža jaunajai paaudzei, skaidro Roze.

Ja šobrīd Latvijā uz vienu pensionāru ir nepilni divi strādājošie, tad Eiropas Komisija prognozē, ka pēc 40 gadiem katrs strādājošais ar saviem nodokļiem uzturēs vienu pensionāru. Tas tādēļ, ka iedzīvotāju skaits samazinās, prognozētais dzīves ilgums pieaug, pensionāru skaits uz vienu strādājošo pieaug.

Roze norāda, ka nodokļu maksātāju kļūst mazāk un pensijā dzīvojam arvien ilgāk, tādēļ uz paaudžu solidaritātes principa balstītais pensiju pirmais līmenis aizvietos arvien mazāku, pat niecīgu daļu pirmspensijas ienākumu.

Roze arī atgādina, ka šī neizbēgamā realitāte Latvijā jau bija zināma pirms vairāk nekā 20 gadiem, kad tika veikta pensiju sistēmas reforma un tika ieviesta moderna trīs līmeņu pensiju sistēma. Tajā nozīmīga loma bija paredzēta otrajam un trešajam pensiju līmenim. Proti, tika identificēta nepieciešamība šodienas strādājošajiem pašiem sakrāt nozīmīgu daļu no savas nākotnes pensijas. Diemžēl tolaik paredzēto 12% vietā otrajā pensiju līmenī šobrīd tiek iemaksāti tikai 6% un brīvprātīgās iemaksas trešajā pensiju līmenī arī ir salīdzinoši zemas.

Viņš uzsver, ka pēdējo 20 gadu laikā demogrāfiskie izaicinājumi ir tikai palielinājušies. Pie šādām prognozēm būtu loģiski skatīties, kā palielināt pensiju otrā līmeņa iemaksas, un kā popularizēt trešo pensiju līmeņa uzkrājumus, lai palielinātu sabiedrības pārliecību, ka arī Latvijā dzīvojot un strādājot var nodrošināt pārtikušus pensijas gadus. Taču izteiktais atsevišķu politiķu piedāvājums ir pilnīgi pretējs šim mērķim un jau tā garantēti slikto situāciju padarot vēl sliktāku.

Ja neiedziļinās sīkāk, tad šāda it kā neliela, it kā tikai divu procentpunktu izmaiņa nodokļu likumdošanā var šķist pat nebūtiska. Taču Roze uzsver, ka jāņem vērā uzkrājumu mērogs ilgākā laikā un šādu izmaiņu ietekme nevis vienā mēnesī vai vienā budžeta ciklā, bet gan visā cilvēka dzīves garumā – pensiju regulējums ir izteikti ilgtermiņa jautājums, kuram būtu jāpārdzīvo valdību maiņas un saspringtas budžeta situācijas.

Izvērtējot ierosinājumu ilgtermiņā, Roze secina, ka šādu nodokļu sistēmas izmaiņu sekas ilgākā laika periodā būtu graujošas.

Lēmums par trešdaļu samazināt pensiju otrā līmeņa iemaksas vidējās algas saņēmējam nākamo 40 gadu laikā nozīmētu par 140 000 eiro mazākus pensiju uzkrājumus.

Valsts mērogā tie būtu 30 miljardi eiro, kas 40 gados tiek paņemti no pensiju iemaksām un tiek iztērēti visam citam, izņemot nākotnes iedzīvotāju labklājību.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Subscribe
Paziņot par
guest

0 Comments
jaunākie
vecākie populārākie
Inline Feedbacks
View all comments