Zviedrija seko Somijai un arī pievienosies NATO

obligātais militārais dienests

Zviedrijas premjerministre pirmdien paziņoja, ka Zviedrija pievienosies Somijai, kas vēlas arī kļūt par NATO dalībvalsti, ziņo “AP News”.

Šī vēsturiskā pārmaiņa, kas notiek pēc vairāk nekā 200 gadu ilgas Ziemeļvalsts militārās neitralitātes, visticamāk sadusmos Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu.

“Mēs informēsim NATO, ka vēlamies kļūt par alianses dalībvalsti,” sacīja premjerministre Magdalēna Andersone.

Šis paziņojums nāca klajā pēc pirmdien parlamentā notikušajām debatēm. Iestāšanās NATO ir guvusi lielu atbalstu, jo no astoņām Zviedrijas partijām tikai divas mazākas kreisi noskaņotās partijas iebilda pret to.

Svētdien zviedru sociāldemokrāti atkāpās no partijas ilggadējās nostājas, ka Zviedrijai ir jāpaliek neiesaistītai NATO, tādējādi pavēršot ceļu skaidram vairākumam, kas parlamentā atbalstīja dalību NATO.

Zviedrija šo soli veica pēc tam, kad kaimiņvalsts Somija svētdien paziņoja, ka arī tā iestāsies NATO.

Sabiedriskā doma abās valstīs pirms Krievijas iebrukuma Ukrainā 24. februārī bija stingri pret iestāšanos NATO, bet pēc tam atbalsts dalībai NATO strauji pieauga.

Premjerministre Magdalēna Andersone, uzrunājot likumdevējus Zviedrijas galvaspilsētā, nosauca to par “vēsturiskām pārmaiņām mūsu valsts drošības politikā”.

“Zviedrijai ir nepieciešamas oficiālas drošības garantijas, ko sniedz dalība NATO,” sacīja M. Andersone.

“Zviedrijas valdības nodoms ir pieteikties dalībai NATO. Vēsturiska diena Zviedrijai,” tviterī rakstīja ārlietu ministre Anna Linde. “Ar plašu politisko partiju atbalstu parlamentā secināms, ka Zviedrija kopā ar sabiedrotajiem NATO būs stiprāka.”

Savulaik Zviedrija bija reģionāla militārā lielvara, taču kopš Napoleona karu beigām ir izvairījusies no militārām aliansēm. Līdzīgi kā Somija tā saglabāja neitralitāti Aukstā kara laikā, bet pēc Padomju Savienības sabrukuma izveidoja ciešākas attiecības ar NATO.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


3
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Fedja
Fedja

Kremlis ir neaprēķināms, bruņots, badā un nabadzībā.

Pūķins
Pūķins

Tas viss ir mans nopelns.

Erdogan
Erdogan

Ja Turcija nepiekritiis, nekas nesanaaks. Tik vienkaarshi… ;-)