Vai Latvijas armijas divu paaudžu vecās sakaru sistēmas ir zemē nomesta nauda?

sakaru sistēmas
Krievijas spēki Ukrainā un Sīrijā izmanto sarežģītu ekipējumu, lai traucētu dronu (bezpilota lidaparātu) darbību un bloķētu kaujas lauka komunikācijas iekārtas, parādot savas uzlabotās spējas elektroniskajā karadarbībā, vēsta žurnāls “Foreign Policy”.

Krievijas darbība Sīrijā un Ukrainā, tostarp lietojot tādu elektroniskās karadarbības sistēmu kā “Krasukha-2” (attēlā), kas paredzēta radaru un lidaparātu darbības traucēšanai, ir piespiedusi ASV militāristus atzīt, ka viņi steigšus cenšas neatpalikt no Krievijas panākumiem.

ASV armijas Eiropas spēku komandieris Bens Hodžs Krievijas elektroniskā kara spējas Ukrainā ir raksturojis kā negaidīti lielas, bet Kiberkara pavēlniecības vadītāja vietnieks Ronalds Pontiuss preses konferencē decembrī paziņoja, ka “nav iespējams nenonākt pie secinājuma, ka mēs neattīstāmies tādā tempā, kā to pieprasa draudi”, uzsver žurnāls.

Elektroniskais karš uzmanības centrā nonācis līdz ar Krievijas invāziju Krimā 2014. gada pavasarī. Neilgi pēc elektroniskās karadarbības ekipējuma parādīšanās reģionā Ukrainas karavīri sāka novērot, ka viņu radiostacijas un telefoni paliek nelietojami stundām ilgi.

Tikmēr Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) novērošanas misija Ukrainā ziņo, ka ir spiesta pārtraukt novērošanu no gaisa, kad organizācijas bezpilota lidaparāti tiek pakļauti “militāra līmeņa GPS traucējumiem”, skaidro “Foreign Policy”.

Neatpalikt no elektroniskās karadarbības attīstības tempa sarūkoša budžeta un nepietiekama ekipējuma daudzuma apstākļos nebūs viegli, paredz ASV armijas elektroniskās karadarbības vadītājs pulkvedis Džefrijs Čurčs, norādot, ka Amerikas armijā elektroniskajai karadarbībai tagad apmācīti vien vairāki simti karavīru, kas ir neliela daļa no potenciālo pretinieku – Krievijas un Ķīnas elektroniskās karadarbības spēkiem.

“Viņiem ir rotas, viņiem ir bataljoni, viņiem ir brigādes, kas paredzētas elektroniskās karadarbības misijām,” Čurčs akcentē intervijā “Foreign Policy”. Šīs vienības ir nodrošinātas ar “specifisku elektroniskās karadarbības ekipējumu”, papildina pulkvedis.

Pašlaik ASV armijas elektroniskās karadarbības misijā ir 813 karavīri no nedaudz vairāk nekā 1000 paredzētajām vietām, skaidro pulkvedis. Karavīru nepietiekamība, domājams, tikai pieaugs, armijas personāla skaitam samazinoties no aptuveni 570 000 Irākas un Afganistānas karu laikā līdz 450 000 uz 2017. gada beigām. Nākamo dažu gadu laikā karavīru skaits varētu sarukt līdz 420 000, ja Vašingtona tuvāko mēnešu laikā nespēs vienoties par ilgtermiņa budžetu, skaidro žurnāls.

Pašlaik ASV armijas bataljoni elektroniskās karadarbības misijai katrs parasti nozīmē pa diviem karavīriem. “Tiem diviem puišiem bataljonā ir pārāk daudz darba,” norāda Čurčs, skaidrojot, ka viņiem 24 stundas diennaktī jānodrošina cīņa pret labi apgādātu pretinieku, reizē rūpējoties arī par sava ekipējuma un sakaru iekārtu darbību.

Maskavas elektroniskā kara spēju pieaugumu atzīst arī ASV Armijas ārvalstu militāro pētījumu birojs. Krievijai “patiešām piemīt pieaugošas elektroniskās karadarbības spējas, un politiskā un militārā vadība saprot tā nozīmīgumu”, šogad secināja birojs.

“Viņu pieaugošās spējas padarīt aklus vai traucēt digitālos sakarus varētu izlīdzināt spēku samēru, cīnoties pret pārāku konvencionālo ienaidnieku,” žurnāls citē ziņojumu.

Tikmēr Ukraina, kuras armijai ir viegli uzlaužams elektroniskais ekipējums, ir lieliska vieta, kur Maskavai izrādīt savas elektroniskās karadarbības spējas, uzskata bezpeļņas pētniecības un analīzes organizācijas CNA vecākais pētnieks Dmitrijs Gorenburgs. Viņaprāt, Krievijas darbības nav vērstas pret Ukrainu, bet drīzāk pret NATO.

Lai gan ASV armijā tiek veikti vairāki pētījumi ātrai elektroniskās karadarbības spēju uzlabošanai, neviens no tiem netiks pabeigts tuvākajā laikā. Karavīriem tikmēr ir jāgatavojas jauna veida karam, kurā plaši pielietoti elektromagnētiskie ieroči, uzskata pulkvedis Čurčs.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

Avots: delfi.lv

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


2
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
me
me

Realitāte gan tāda, ka ar šo sistēmu krievi traucē arī paši savus sakarus – tā teikt – ne pašam, ne sašam :)

reality
reality

NATO spēki ir pilnīgi bezspēcīgi pret šiem krievu ieročiem.