Ukrainas dramatisko notikumu fonā ir palicis nepamanīts Krievijas pašmāju galvenais notikums. Piepeši valsts politikā ir uzradies jauns un interesants personāžs.
Iepazīstieties: Romāns Putins, Krievijas prezidenta Vladimira Putina otrās pakāpes brālēna dēls. Vecums — 37 gadi, nodarbošanās — FSB virsnieks, uzņēmējs un sabiedriskais darbinieks.
Viņš tiešām ir Krievijas prezidenta radinieks. Lūk, ko par viņu raksta Vikipēdijā:
Romāns Putins ir dzimis Rjazaņā, militārista un ārstes ģimenē. Igora Putina dēls, Aleksandra Putina, KF prezidenta Vladimira Putina Rjazaņas tēvoča, mazdēls.
Līdz pērnajam decembrim vadoņa radinieks palika ēnā, pieturēdamies pie pieticīga vidusmēra uzņēmēja dzīvesveida. Pēdējos gados par viņu nekas nebija dzirdams. Līdz 2011. gadam viņu retumis pieminēja sakarā ar biznesu — hidroplānu prezentāciju Medvedevam, upju taksometra prezentāciju Sobjaņinam u. tml. Putins jaunākais klusi dzīvoja savā nodabā un ne ar ko īpašu neizcēlās, līdz pēkšņi „zemūdene” saņēma pavēli uzpeldēt.
Zvaniņš pirmo reizi iešķindējās pērnā gada decembrī, kad izcēlās Romāna Putina konflikts ar Novosibirskas gubernatoru Vasīliju Jurčenko. Gubernatora atskaites preses konferencē viņš tika izprovocēts uz repliku par sava padomnieka atlaišanu saistībā ar projektu, ar kuru tam nebija nekāda sakara. Kāpēc gubernatoram būtu jāmelo par Putina radinieku, turklāt publiski, nav skaidrs. Droši vien tā vienkārši sanāca. Neviens īpaši nopietni šo radinieku līdz šim nebija uztvēris, taču šoreiz viss pēkšņi izrādījās savādāk. Aizvainotais Putins jaunākais uzbruka gubernatoram par korupciju, aicinot Izmeklēšanas komiteju „noskaidrot” šīs lietas. Pēc tam medijos uzbangoja spēka struktūru savāktā kompromitējošā materiāla viļņi par Jurčenko.
Taču tie bija tikai ziediņi, odziņas ienācās ap Olimpiādes laiku. Uzreiz pēc tās slēgšanas Vladimira Putina otrās pakāpes brālēna dēls nodibināja konsultāciju uzņēmumu ar nosaukumu, ne vairāk ne mazāk – Putin Consulting, lai „palīdzētu rietumu investoriem pārvarēt Krievijas administratīvās barjeras”. Par uzņēmuma startu rakstīja ietekmīgi pasaules mediji: sākot ar Washington Post un WSJ, beidzot ar Guardian un Daily Telegraph. Pats Putins jaunākais paziņoja, ka viņa „misija” ir palīdzēt Krievijas ekonomikai grūtā brīdī pārvarēt iespējamo izolāciju. Skaidrs, ka īstenot kaut ko tādu bez saskaņošanas ar Kremli nav iespējams.
Nedēļu pēc Putin Consulting dibināšanas Vladimirs Putins izmeta Jurčenko no gubernatora krēsla „sakarā ar uzticības zaudēšanu”. Spēka struktūras saņēma ciet gubernatoru pie lidmašīnas trapa, tieši tāpat kā kādreiz Hodorkovski. Viena no atstādināšanas populārākajām versijām tāda, ka tā ir izrēķināšanās ar pāri darītāju tēvoča rokām. Lai nu kā, bet Jurčenko ir ļoti drīz nācies atbildēt par radinieka „apbižošanu”. Turklāt cits gubernators, kura padomnieks ir Putins jaunākais, Dmitrijs Kobilkins, gluži pretēji, strauji virzās augšup pa karjeras kāpnēm. Kopš gada sākuma Kobilkins stabili ieņem pirmo vietu Kremļa gubernatoru reitingā.
Marta beigās Romāns Putins piesaka karu „otkatu” shēmām, kuras ģenerāluzņēmēju organizācijas izmanto budžeta naudas zagšanas nolūkos. Viņš Valsts Domē nāk klajā ar likumdošanas iniciatīvu par likumīgu ģenerāluzņēmēju procenta ierobežošanu. Par Putina jaunākā mērķi kļūst tautā nemīlētie oligarhi no kooperatīva „Ozero” — no Jakuņina līdz Rotenbergiem. Pieklusušie oligarhi neatbild uz apvainojumiem ne ar prasībām, ne ar paziņojumiem, ir izskanējis vien konkurentu saodušā Navaļnija neizpratnes pilnais sauciens.
Navaļnijam ir par ko satraukties, jo, salīdzinot ar otrās pakāpes brālēna dēlu, viņš stipri zaudē. Atšķirībā no teorētiķa Navaļnija, Putins jaunākais ir piedāvājis konkrētu recepti, kā pieveikt korupciju, un pat vieš cerību, ka viņa rīcībā ir reālas problēmas risinājuma sviras. Turklāt Navaļnija reitings ir stipri vien krities viņa proukrainiskās pozīcijas dēļ Krimas sakarā, un tas piešķir radiniekam papildu priekšrocības. Cepuri nost Kremļa polittehnologu priekšā! Viņi virza šo puisi uz galvenā korupcijas apkarotāja vietu.
Zīmīgi, ka jaunā Putina karjera sāk veidoties saskaņā ar Putina vecākā novēlējumiem, burtiski kopējot vadoņa ceļu (FSB, pilsētas administrācija, darbs ar ārvalstu investoriem…). Krievijā radnieciskās saites vienmēr ir bijušas nozīmīgs karjeras faktors, it īpaši varas spicē. Kam gan citam uzticēties grūtos laikos, ja ne dzimtas asinīm? Šobrīd tēvocis Putins atrodas tādā varas virsotnē, ka nekas nevar viņam traucēt īstenot jel kādu ieceri. Arī dinastijas izveidošanu.
Tā mūsu acu priekšā piepeši un it kā ne no kurienes iznirušais prezidenta asinsradinieks, kurš PIRMS MĒNEŠA nogremdēja Jurčenko, Kremļa paspārnē ir nodibinājis starptautisku uzņēmumu un pat atbīdījis Navaļniju korupcijas apkarošanas lauciņa malā.
Interesanti, kas notiks tālāk. Domājams, ka virziens uz Navaļnija aizstāšanu ar Putinu nemainīsies. Notikumu attīstības loģika liecina, ka tuvākajā laikā tiks upurēts kāds ģenerāluzņēmējs vai, iespējams, pat kāda lielāka zivs — oligarhs vai gubernators.
Nav izslēgts, ka publikas priekšā tiks nospēlēts scenārijs, kurā būs vieta otrās pakāpes brāļadēla iedomātam konfliktam ar varu, un tas piešķirs viņa darbībām it kā papildus ticamību. Ja aktīvā ir sistēmisks opozicionārs ar uzvārdu Putins, Kremļa interesēs ir iespējams veidot visdažādākās shēmas, tajā skaitā laikus sagatavot lojālu Pēcteci.
No otras puses situācijā, kad cīņai ar Rietumiem nav paredzama iznākuma, nav izslēgts, ka mums ir darīšana nevis ar Pēcteča, bet ar konkrēta fiziska Mantinieka gatavošanu. Kā mēdz teikt, „karš ir karš” vai varbūt runa ir par kārtējo viltus manevru.
Kremlis vienmēr bijis, bet pēdējā laikā vēl vairāk ir kļuvis par neizdibināmi noslēpumainu vietu.