Krievijā pirmo reizi 100 gadu laikā iestājies ārējā parāda defolts

TV3

Naktī uz 27. jūniju Krievijā pirmo reizi kopš 1918. gada iestājās ārvalstu parāda defolts, jo beidzās labvēlības periods aptuveni 100 miljonu ASV dolāru atliktā maksājuma par valdības obligācijām.

Oficiāla paziņojuma par saistību neizpildi nebūs, – prognozē aģentūra “Bloomberg”. Parasti to veic starptautiskās reitingu aģentūras, taču tās visas ir apturējušas savu darbību Krievijā.

Ar šādu paziņojumu varētu nākt klajā arī paši obligāciju turētāji, taču viņi pagaidām cenšas izvērtēt, kādas ir iespējas atgriezt visu vai vismaz daļu no savas naudas. Lai kreditori pieteiktu defoltu Krievijai, tam nepieciešama vismaz ceturtās daļas obligāciju turētāju piekrišana.

Kā uzsver “Bloomberg”, šī ir pirmā Krievijas ārējā parāda saistību neizpilde kopš 1918. gada, kad boļševiki atteicās no cara laika parādiem.

Kā notikušo vērtē publicists, filosofijas doktors Tomotijs Filips, Krievija vēl 2021. gadā pat nevarēja iedomāties par to. Viņš norāda, ka finansiālā atbilstība līdz šim kalpojusi Krievijai kā dūmu aizsegs tās šaubīgajai reputācijai. “Pat Staļina, Hruščova, Brežņeva, Andropova un Čerņenko PSRS nenonāca līdz defoltam,” secina aukstā kara perioda eksperts.

Nauda ir, bet tai netiek klāt

Aprīlī ASV neatjaunoja pagaidu licenci, kas paredzēja izņēmumu Krievijai noteiktajās sankcijās, ļaujot Krievijas obligāciju turētājiem saņemt maksājumus no Krievijas. Šīs licences derīguma termiņš beidzās 25. maijā.

Līdz 27. maija vakaram Krievijas eiroobligāciju turētāji nebija saņēmuši kuponu maksājumus gandrīz 100 miljonu ASV dolāru apmērā. Tam sekoja 30 dienu periods, līdz tika paziņots par saistību neizpildi.

Norēķinu problēmas Krievijai rada sankcijas, kas Maskavai liedz piekļuvi dolāriem. Situācija sarežģījās līdz ar Eiropas Savienības pieņemto sesto sankciju kārtu, kas skāra arī Krievijas Nacionālo norēķinu depozitāriju. Kremlis šo lēmumu nodēvēja par Briseles mēģinājumu novest Krieviju līdz “mākslīgam defoltam”.

22. jūnijā Krievijas prezidents Vladimirs Putins parakstīja dekrētu par pagaidu procedūru, lai izpildītu saistības attiecībā uz Krievijas ārējo parādu ārvalstu valūtā, kas nozīmē šādu maksājumu veikšanu rubļos.

Krievijas finanšu ministrs Antons Siluanovs pagājušajā nedēļā sacīja, ka “mākslīgu barjeru radīšana Krievijas Federācijai, lai apkalpotu valsts ārējo parādu, ir nepieciešama, lai piekārtu defolta birku.

“Paziņot var jebko un var mēģināt piekārt birku. Bet visi, kas ir kompetenti [šajā jomā], saprot, ka tas nav defolts. Godīgi sakot, visa šī situācija izskatās kā farss,” sacīja Siluanovs.

Valsts izstumšanas zīme

“Tā ir ļoti, ļoti reta situācija, kad cita valdība piespiež valsti paziņot par defoltu, lai gan tai citos apstākļos būtu līdzekļi, lai veiktu samaksu,” aģentūrai “Bloomberg” komentējis “Loomis Sayles & Company LP” analītiķis Hasans Maliks.

Aģentūra “Bloomberg” Krievijas ārējā parāda defoltu sauc drīzāk par simbolisku šīs valsts ekonomikai un iedzīvotājiem, kuri piedzīvo divciparu skaitļa inflāciju un pēdējo gadu lielāko ekonomikas kritumu. “Tas ir drūms rādītājs valsts straujajai transformācijai, kļūstot par ekonomisku, finansiālu un politisku atstumto,” vērtē aģentūra.

Par valsts defoltu tiek saukta situācija, kad tā nespēj vai izlemj neatmaksāt parādu tās obligāciju (jeb valsts parāda) turētājiem. Defolta rezultātā valsts zaudē reputāciju un uzticību, kas liedz tai aizņemties nepieciešamos līdzekļus.

Vēsture rāda, ka valsts defolts mēdz izraisīt iekšējas ekonomiskas un finanšu satricinājumus, dažkārt pat karus – piemēram, kad Lielbritānija 1882. gadā iekaroja Ēģipti.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: TV3

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


6
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Skolnieciņš
Skolnieciņš

Сначала били самых родовитых,
Потом стреляли самых работящих,
Потом ряды бессмысленно убитых
Росли из тысяч самых немолчащих.

Среди последних — всё интеллигенты,
Радетели достоинства и чести,
Негодные в работе инструменты
Для механизма поголовной лести.

В подручных поощряя бесталанность,
Выискивала власть себе подобных.
В средневековье шла тоталитарность,
Создав себе империю удобных,

Послушных, незаметных, молчаливых,
Готовых почитать вождём бездарность,
Изображать воистину счастливых,
По праву заслуживших легендарность…

Держава, обессиленная в пытках,
Ещё не знала о потерях сущих,
Не знала, что КОЛИЧЕСТВО убитых
Откликнется ей КАЧЕСТВОМ живущих.

1989
Игорь Васильевич Кохановский

tas ir labi
tas ir labi

Cerams, ka tas paātrinās Putlera Ļaunuma impērijas sabrukumu.

vēsture atkārtojas
vēsture atkārtojas

Hitlers arī salaida savas zemes ekonomiku dēlī.

bondars
bondars

Kāds vēl defolts? Es zinu kas ir dekoltē un defakto un deformācija

Latvijas naudas atmazgātāju asociācija
Latvijas naudas atmazgātāju asociācija

Mazsvarīga ziņa. Ar kapitāla plūsmu no rosijas, ukrainas, kazahstānas uz anglijas, vācijas un francijas ofšoriem caur latviju tam maz sakara. Pat ja plūsma tiks novirzīta uz ASV ofšoriem Panamu, Belīzu vai Bahamu salām, mūsu kā rosijas ofšora loma nemazinās. Mūsu konkurenti ir tie paši – igaunija un kipra, iespējams nākotnē moldova. To nevajadzētu pieļaut

bondars
bondars

Var redzēt, ka Znotiņa asociācijas “pautus” vēl ir labi stipri “saspiedusi” un nelaiž vaļā :D