Zāļu tējas – aplama lietošana kaitē veselībai, bet kādām jābūt katrā mājā?

zāļu tēja

Ar augiem jāapietas ļoti uzmanīgi, tāpat kā ar zālēm. Latvijā ir aplami aizrauties ar ķīniešu vai ājurvēdas tējām. Katrai tautai ir izveidojies savs ģenētiskais tips. 

Piemēram, sievietes pirmajos trīs grūtniecības mēnešos nedrīkst lietot nekādu tēju bez saskaņošanas ar ārstu. Iecienītā aveņu lapu tēja var izraisīt spontānu abortu, brīdina farmaceits, bioloģijas zinātņu doktors Dailonis Pakalns.

“Cilvēkiem jālieto ārstniecības augi, kas aug zemē, kurā viņi dzīvo,” uzskata Pakalns. Viņaprāt, Latvijā ir aplami aizrauties ar ķīniešu vai ājurvēdas tējām. Katrai tautai ir izveidojies savs ģenētiskais tips. Piemēram, grenlandieši nevar būt veģetārieši, jo organisma fermentatīvā sistēma nav tam piemērota. Mūsu zemē veselīgāk ir ēst brūklenes, mellenes un dzērvenes, nevis mango un avokado.

Akūtu saslimšanu gadījumā zāļu tējas bez ārsta konsultācijas nevajadzētu lietot ilgāk par 5 – 7 dienām. Savukārt hronisku slimību gadījumā – ne ilgāk kā četras nedēļas.

Ja netīk tējas rūgtā garša un nav problēmu ar ogļhidrātu vielmaiņu, tās maskēšanai var pievienot medu. Taču, ja vajag stimulēt kuņģa sekrēciju, to nedrīkst darīt, jo tas nomāks šim nolūkam vajadzīgās rūgtvielas.

Atkrēpošanu veicinošas un sviedrējošas tējas jādzer, cik vien karstas var. Vismaz trīs reizes dienā. Sviedrējošās tējas efektīvāk iedarbosies pēcpusdienā, nevis no rīta.

Ēstgribu un kuņģa sekrēciju veicinošas, aknu un žultspūšļa tējas jādzer pusstundu pirms ēšanas, gremošanas traucējumu novēršanai – maltītes laikā, bet sagremošanas uzlabošanai – pēc ēšanas. Savukārt vēdera izeju mīkstinošas tējas jālieto pirms gulētiešanas.

“Aplami ir rīkoties pēc principa: ja kaimiņienei palīdzēja, tad arī es varu šo tēju lietot. Katra cilvēka organisms ir atšķirīgs,” uzsver speciālists.

Turklāt, attīstoties zinātnei, informācija mainās. Daudzus augus, kurus lietoja pirms gadiem simts, tagad vairs neiesaka. Piemēram, agrāk ļoti populāri bija māllēpes ziedi, taču japāņu zinātnieki pierādījuši, ka, ilgstoši dzerot to tēju, rodas aknu bojājumi, ciroze un pat vēzis, jo tie satur pirolizidīna alkaloīdus.

 

10 mājās visvairāk nepieciešamās drogas

1. Asinszāles laksti – uzlabo mentālo un fizisko labsajūtu, nodrošina labu garastāvokli un miegu, piemīt pretsāpju, pretiekaisuma un pretmikrobu iedarbība.

2. Kliņģerītes ziedi – ādas un gļotādas slimību ārstēšanai iekšķīgi un ārīgi, apdegumu un izgulējumu kopšanai un dziedēšanai, niezošu insektu kodumu apstrādei.

3. Kumelītes ziedi – populārākā droga ārstniecībā un uztura zāļu tējās, uzlabo miegu un gremošanas trakta darbību, stiprina organisma aizsargspējas, visdrošākā tēja zīdaiņiem un bērniem.

4. Liepu ziedi – novērš saaukstēšanos un klepu, noder relaksācijai, mentālās un fiziskās labsajūtas, kā arī miega uzlabošanai, stiprina organisma aizsargspējas.

5. Māteres laksti – izteiktas nomierinošas īpašības, nedaudz pazemina asinsspiedienu, samazina sirdsdarbības frekvenci, kopā ar citām drogām noder bezmiega, stresa un spriedzes gadījumos, pret traucējumiem menopauzes periodā.

6. Melisas lapas – gremošanas sistēmas un mentālai veselībai, miega un garastāvokļa uzlabošanai, sirds stiprināšanai, organisma spēcināšanai.

7. Ozolu miza – dezinficējošās īpašības kavē iekaisuma rašanos, aptur asiņošanu, lieto gan iekšķīgi, gan ārīgi iekaisīgu ādas slimību gadījumos, pret gļotādas iekaisumiem, iekaisumu akūtā fāzē, brūču un nedzīstošu čūlu kopšanai, pret akūtu nespecifisku caureju, kā skalojamo šķīdumu kakla, mutes gļotādas un smaganu iekaisuma, ginekoloģisku infekciozi iekaisīgu saslimšanu gadījumos.

8. Pelašķa laksti – ēstgribas uzlabošanai un gremošanas veicināšanai, tiem ir arī pretiekaisuma, asiņošanu apturoša, gāzes mazinoša, atkrēpošanu veicinoša, antialerģiska un sviedrējoša darbība.

9. Piparmētras lapas – relaksācijai, mentālai un fiziskai labsajūtai, novērš dažāda veida organisma diskomforta gadījumus, atvieglo depresiju, galvassāpes, menstruālās spazmas, nodrošina veselīgu miegu, stiprina imūnsistēmu un gremošanas sistēmas veselību, veicina atkrēpošanu, mazina saaukstēšanās simptomus, nomāc sāpju sajūtu.

10. Rožu augļi – stiprina organisma aizsargspējas, uzlabo elpošanas ceļu un gremošanas trakta, urīnpūšļa un urīnceļu veselību, mazina nogurumu, pazemina holesterīna līmeni, ir bagātīgs vitamīnu un minerālvielu avots.

 

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

Avots: veselam.la.lv

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Subscribe
Paziņot par
guest

0 Comments
jaunākie
vecākie populārākie
Inline Feedbacks
View all comments