Pasaules Čempionāta Hokejā Latvija pagarinājumā uzvar ASV un izcīna bronzu

Pasaules Čempionāta Hokejā bronzas spēli Tamperē “Nokia arēnā” aizvadīja Latvijas un ASV valstsvienības, Latvijai pirmo reizi izcīnot bronzas medaļas, pagarinājumā pārspējot ASV 4:3.

Latvijas izlasi uz priekšu dzina tās “sestais laukuma spēlētājs” – labākie līdzjutēji pasaulē, kuru laba vēlējumi rotāja komandas ģērbtuves sienas. Latvijas komandu Tamperē atbalstīja 11033 fanu, radot sajūtu, ka spēlējām mājās.

Pirmās trešdaļas sākumā Zemgusa Giurgensona komandas biedrs Bufalo “Sabres” komandā Alekss Taks centās pārspēt Latvijas vārtsargu Artūru Šilovu, bet viņš metienu atvairīja. Konors Garlands izpildīja jaudīgu spēka paņēmienu pret Rihardu Bukartu, bet tiesneši noraidījumu nepiešķīra. Turpinājumā Kārters Mazurs nopelnīja divu minūšu sodu par Jāņa Jaka klupināšanu. Aizturētā soda laikā latvieši nomainīja vārtsargu pret sesto laukuma spēlētāju, bet bīstamas situācijas pie pretinieku vārtiem neizveidoja.

Skaitliskā vairākuma beigās Rihards Bukarts no nulles leņķa piespēlēja savam brālim Robertam Bukartam, kurš ripu raidīja vārtos, izvirzot Latviju vadībā. Pēc brīža Roko Grimaldi izlīdzināja rezultātu. Vēl pēc brīža rupju spēka paņēmienu pret Kārli Čuksti izpildīja Taks, saņemot divu minūšu noraidījumu. Tiesneši bija fiksējuši aizmuguri un hokejists nedrīkstēja slidot pēc ripas. Pēc video atkārtojuma noskatīšanās bargāku sodu nepiešķīra. Čukste devās uz ģērbtuvēm un period nepabeidza. Latvieši nerealizēja skaitlisko vairākumu. Perioda beigās Ralfs Freibergs bļokēja Grimaldi, nopelnot divu minūšu noraidījumu, atstājot komandu mazākumā. Šilovs glāba komandu, kad pēc teicamas piespēles nepieskatīts palika Mets Koronato.

Pēc mazākuma izturēšanas latviešiem izdevās vairāki bīstami uzbrukumi. Vispirms Dans Ločmelis centās pārspēt Keisiju Desmitu. Pēc tam nākamajā uzbrukumā zonā ielauzās Rihards Bukarts, bet metiens nebija precīzs. Atsisto ripu vārtos iestūma Jānis Jaks, dubultojot rezultātu. Nepilnas trīs minūtes pirms perioda beigām Kristiāns Rubīns slīdēja pa ledu, paklupinot pretinieku, saņemot divu minūšu sodu.

Pirms tam ripa sāpīgi pa seju trāpīja Jakam, kuram bija nepieciešama medicīniskā palīdzība. Vairākuma laikā septītos vārtus turnīrā guva Grimaldi, izpildot ļoti spēcīgu un precīzu metienu no iemetiena apļa. Pēdējā minūtē tiesneša acu priekšā Desmits paklupināja Rihardu Bukartu. Viņš varēja gūt vārtus, bet tiesnesis sodu nepiešķīra.

Otro trešdaļu amerikāņi uzsāka ar ofensīvu, iespiežot latviešus zonā, bet hokejisti aizsargājās ļoti disciplinēti. Šilovs glāba komandu un vārtos spēlēja kā mūris. Perioda vidū latvieši spēli pārvirzīja uz amerikāņu laukuma pusi, bet vārtus neguva. Abu komandu hokejisti izveidoja bīstamus momentus, taču tos nerealizēja. Oskaram Batņam bija izcila izdevība izvirzīt Latviju vadībā, bet izšķirošajā brīdī lūza nūja. Konors Makejs ļoti rupji nospēlēja pret Mārtiņu Dzierkalu, nopelnot divu minūšu sodu par klupināšanu. Latvieši skaitlisko vairākumu nerealizēja. Pēdējās divās minūtēs amerikāņi sagrieza karuseli pie Latvijas izlases vārtiem, bet metieni neizdevās. Periods noslēdzās ar bezvārtu neizšķirtu. Tiesneši neredzēja ne Mika Indraša bloķēšanu Leina Hatsona izpildījumā, ne ripas trāpījumu pa Šilova ķiveri.

Trešā trešdaļa sākās ar Riharda Bukarta noraidījumu par pretinieka āķēšanu ar nūju. Mazākuma beigās Rodrigo Ābols aizskrēja pretuzbrukumā, piespēlēja Batņam, kuru neatļauti kavēja Niks Bonino, saņemot divu minūšu noraidījumu. Latvieši skaitlisko vairākumu nerealizēja. Turpinājumā amerikāņi iespieda latviešus zonā. Dilans Sambergs tika pirmais pie metiena no zilās līnijas. Jaks bloķēja metienu, bet Koronato guva vārtus, metot ripu tukšos vārtos, izvirzot ASV vadībā. Pēc zaudētajiem vārtiem latvieši metās pretuzbrukumos, bet ripa spītīgi atteicās krist vārtos. Nepilnas deviņas minūtes pirms perioda beigām abu izlašu hokejisti saņēma abpusējo noraidījumu: Batņa par klupināšanu, Grimaldi par tēlošanu. Piecas ar pusi minūtes pirms trešā perioda beigām Kristiāns Rubīns izlīdzināja rezultātu pēc Ločmeļa piespēles. 55. minūtē latvieši saimniekoja pie amerikāņu vārtiem. Ločmelim bija lieliska iespēja gūt vārtus, bet Desmits atvairīja. Nākamajā uzbrukumā Ābols centās ripu iebakstīt ar rumpi, bet vārti palika neieņemti. Divas minūtes līdz pamatlaika beigām amerikāņi trāpīja pa vārtu stabu. Latviešiem izdevās aizskriet pretuzbrukumā, bet pietrūka ātruma un spēka. Indrašis uzmeta vienkārši metienu virsū Desmitam. 45 sekundes pirms pamatlaika beigām Koronato uzpildīja bīstamu metienu, bet Šilovs atvairīja. Desmit sekundes pirms pamatlaika beigām Ābols varēja izraut uzvaru. Desmits nospēlēja precīzi. Periods noslēdzās 3:3.

Uzvarētāja noteikšanai bija nepieciešams papildlaiks. Daugaviņš pa labo pusi slidoja uz vārtiem. Viņa metienu atvairīja Desmits, bet pirmais pie atsistās ripas tika Rubīns, kurš Latvijai izcīnīja bronzas medaļas 2023. gada čempionātā.

Par labāko spēles spēlētāju ASV izlasē atzina Grimaldi, Latvijas – Batņu.

Avots: IIHF mājaslapa