No 1. jūlija iepirkšanās ārpus ES kļūs dārgāka – jaunā PVN piemērošanas kārtība precēm no trešajām valstīm

Aliexpress

Saskaņā ar VID publiski sniegto informāciju no 2021. gada 1. jūlija Latvijas iedzīvotājiem iepirkšanās ārpus ES varētu kļūt dārgāka. Turpmāk  pievienotās vērtības nodoklis (PVN) būs jāmaksā par visām precēm neatkarīgi no to pārdošanas vērtības. Jaunas izmaiņas atcels līdz šīm spēkā esošās atlaides, kas ļāva iegādāties mazvērtīgas preces, nemaksājot PVN. 

Atgādināsim, ka šobrīd spēkā esošā kārtība paredz, ka, iegādājoties preces Ķīnā, ASV vai jebkurā citā valstī, kas nav Eiropas Savienības dalībvalsts, PVN ir jāmaksā, ja preces iegādes vērtība pārsniedz 22 EUR. Tas ir ļāvis Latvijas iedzīvotājiem iegādāties izdevīgāk dažādas sīkas un šķietami mazvērtīgas preces par daudz zemākām cenām kā Latvijā. Viens no interneta veikaliem, kas Latvijā ir īpaši iecienīts ir Aliexpress. To ik dienas izmanto tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju, taču no 2021. gada 1. jūlija preču pasūtīšana Aliexpress veikalā varētu kļūt dārgāka. 

Ieviešot jauno vienas pieturas veikala (one stop shop) režīmu, ES cer aizsargāt tirgu un palielināt vietējo ražotāju konkurences priekšrocības pret trešo valstu uzņēmumiem, kas līdz šīm varēja tirgoties uz īpaši izdevīgiem nosacījumiem. 

Pēc jauno noteikumu stāšanās spēkā lielās tirdzniecības platformas – Ebay, Amazon, Aliexpress tiks uzskatītas par preču piegādātājiem un tām būs jānodrošina PVN samaksa, piegādājot preces pircējiem, kas nav reģistrējušies kā PVN maksātāji. 

Kā jaunā PVN nomaksas kārtība ietekmēs pircējus? 

  • Iepērkoties ārzemēs – trešajās valstīs, preces iespējams kļūs dārgākas. No otras puses, iespējams, pārdevēji nolaidīs savu peļņas maržu un akumulēs jauno nodokli uz saviem pleciem. Piemēram, ja prece ārzemju interneta veikalā, piemēram, aliexpress iepriekš maksāja 10 eur (bezmaksas piegāde), tad stājoties spēkā nodoklim Latvijas pircējiem tā varētu maksāt 12,10 eur. 
  • PVN būs jāmaksā par pilnīgi visām precēm. 
  • PVN tiks piemērots jau preču iegādes brīdī. Tas nozīmē, ka preču importa brīdī PVN nebūs jāmaksā. Izņēmums ir akcīzes preces uz kurām attiecas īpaši nosacījumi. 
  • Uz pirkumiem no 3. valstīm tāpat kā līdz šim tiks atiecināts muitas nodoklis, kura nomaksa būs jāveic preces saņemšanas brīdī (atmuitošanas procedūra).

Ko šajā kontekstā maina BREXIT process – Lielbritānijas izstāšanās no ES? 

Apvienotajā karalistē dzīvo vairāki simti tūkstoši Latvijas iedzīvotāju, kas regulāri sūta preces saviem tuviniekiem uz Latviju. Tāpat arī daudzi Latvijas iedzīvotāji iepērkas Anglijas interneta veikalos. Stājoties spēkā jaunajai PVN piemērošanas kārtībai, iepērkoties Lielbritānijas veikalos, mums būs papildus jāmaksā pievienotās vērtības nodoklis. 

Papildus tam, preču brīva pārvietošana no Anglijas uz ES turpmāk būs apgrūtināta. Jārēķinās, ka turpmāk iepirkšanās Anglijā būs dārgāka. 

Detalizētāku informāciju par jauno nodokļu piemērošanas kārtību varat atrast VID mājaslapā vai zvanot uz Valsts ieņēmumu dienesta informatīvo tālruni.  

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: pirkt.lv

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


1
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Alfrēds
Alfrēds

(((Liks))) pārdevies Apinim.