Mihaela Šūmahera kritiena apstākļu hronoloģija

F-1 septiņkārtējais čempions Mihaels Šūmahers, slēpojot Francijas Alpos, ir guvis galvas traumu. Bijušais sportists, kuram nesen apritēja 45 gadi, atrodas slimnīcā, un viņa  veselības stāvoklis ir kritisks. Ārsti pagaidām atsakās prognozēt viņa atlabšanu. Izdevums „Motor” ir izveidojis notikumu hronoloģiju.

Pirmās ziņas par to, ka Mihaels Šūmahers slēpojot ar kalnu slēpēm, ir guvis galvaskausa un smadzeņu traumu, parādījās svētdien, 29. decembrī. Sākotnēji viņa kritienu neuzskatīja par īpaši nopietnu — jā, bijušais sacīkšu braucējs ir sasitis galvu, taču viņš ir pie apziņas un dzīvība nav apdraudēta. Tās pašas dienas vakarā no Francijas sāka pienākt daudz trauksmaināka informācija — Šūmahers ir komā, un viņa stāvoklis ir kritisks.

Tik pieticīga informācija bija saistīta ar to, ka Šūmahera menedžere Sabīne Kema tobrīd neatradās Eiropā, jo bija devusies Ziemassvētku un Jaungada brīvdienās. Pirmā oficiālā preses relīze tika publicēta vairākas stundas pēc incidenta, taču „pastāvīgas informēšanas” funkciju uzņēmās franču un vācu žurnālisti, kas visu svētdienu ielenca ārstus un kalnu slēpošanas trases pārstāvjus. Pēc viņu teiktā ir iespējams samērā precīzi izveidot Šūmahera kritiena ainu.

Mihaela Šūmahera kritiens
Meribelas kalnu slēpošanas kūrorta trašu karte
Mihaela Šūmahera kritiens
Vieta, kur nokrita Mihaels Šūmahers (attēls no bild.de)

Tajā dienā bijušais Formulas-1 sacīkšu braucējs slēpoja slavenajā Meribelas kūrortā, vienā no apvienotās slēpošanas zonas „Trīs ielejas” (netālu no Meribelas atrodas ne mazāk slavenais kūrorts Kurševela) daļām. Kopā ar Šūmaheru lejā pa trasi laidās vēl vairāki cilvēki, arī viņa 14 gadus vecais dēls Miks. Kalnu slēpošanas kūrorta pārstāvis Olivjē Desolti teic, ka Mihaels nokritis pulksten 11:07.

Šūmahera grupas slēpotāji nekavējoties izsauca palīdzības dienestu — no pasaules čempiona kritiena vietas līdz glābējiem bija vien daži simti metru. Divi glābēji bija pie Šūmahera jau pēc dažām minūtēm. Viņi izsauca mediķus, un notikuma vietā pulksten 11:15 ieradās helikopters.

Pirmā palīdzībā Šūmaheram tika sniegta uz vietas. Kā apgalvo Desolti, uzreiz pēc kritiena sportists uz brīdi zaudējis samaņu, bet pēc kāda laika atguvies un spējis pateikt glābējiem, ka atsities ar galvu pret akmeni. Kritiena liecinieki pastāstīja žurnālistiem, ka no Šūmahera ķiveres sniegā pilējušas asinis. Pulksten 11:53 helikopters, kurš bija ieradies notikuma vietā, nogādāja Mihaelu tuvākajā Mutjē pilsētiņas slimnīcā, kur sportists pabija neilgu laiku — tika veikti vienīgi daži nepieciešamie testi un sākotnējie izmeklējumi.

Pulksten 12:45 viņu pārveda uz slimnīcu Grenoblē, kur ir speciālas medicīniskas iekārtas slimniekiem, kas guvuši galvas traumas.

Mihaela Šūmahera kritiens

Grenoblē Mihaels Šūmahers nonāca, jau būdams komā. Viņam tika veikta galvas operācija — ārstu galvenais uzdevums bija samazināt galvaskausa iekšējo spiedienu. Ziņas no slimnīcas un Šūmahera menedžeres oficiālā preses relīze vakarā un svētdien vairs nebija tik optimistiskas kā dienā: sacīkšu braucēja stāvoklis tajās tika vērtēts kā ļoti nopietns.

Tajā pašā dienā Grenobles ārstiem palīgā ieradās Šūmahera personīgais ārsts Johaness Peils un slavenais neiroķirurgs Žerārs Saijāns — Mihaela draugs, kurš operēja sportistu 1999. gadā pēc avārijas F-1 sacīkšu braucienā Lielbritānijā. Peils uz Grenobli atbrauca ar mašīnu no Vācijas, bet Saijāns ieradās no Parīzes. Slimnīcā kopā ar cietušo sportistu uzturas Šūmahera ģimene — sieva Korīna, abu dēls un 16 gadus vecā meita Džīna-Marija. Grenoblē ieradies arī Starptautiskās automobiļu federācijas prezidents Žans Todts (viņš bija komandas Ferrari vadītājs, kad tās sastāvā 1996.– 2006. gadā startēja Šūmahers), kā arī Ross Brauns, ar kuru kopā Mihaels strādājis komandās Benetton, Ferrari un Mercedes. Bijušais Formulas-1 sacīkšu braucējs un Šūmahera draugs Olivjē Paniss, kurš dzīvo Grenoblē, svētdien divas reizes mēģinājis iekļūt slimnīcā, taču nesekmīgi. Slimnīcā netika ielaisti arī Formulas-1 franču līdzjutēji, kas bija sanākuši pie ēkas ieejas.

Mihaela Šūmahera kritiens
Grenobles slimnīcas ārstu preses konference

 

Vakarpusē beidzamā ziņa par Šūmaheru bija „sportists atrodas kritiskā stāvoklī”. Pirmdienas rītā Grenoblē notika brīfings, kurā ārsti pastāstīja par Mihaela traumu, taču neko jaunu nepaziņoja. Kā informēja medicīnas darbinieki, Šūmaheram izraisīta mākslīgā koma,  diagnosticēts smadzeņu satricinājums un tūska, kā arī hematoma galvaskausa iekšienē. Ārsti atteicās izteikt jebkādas prognozes, piebilstot vien, ka negadījums noticis „veiksmīgā vietā”. „Veiksmīgā” — tāpēc, ka šāda veida traumas kalnu kūrortos gadās bieži, un vietējiem speciālistiem ir pieredze to ārstēšanā.

Ja runājam par traumas apstākļiem, tad Šūmahers, lielā ātrumā braucot ar slēpēm lejā pa trasi, kritis un atsities ar galvas labo pusi pret akmeni. Laimīgi, ka kritiena brīdī viņam galvā ir bijusi ķivere. Visbeidzot, optimismu vieš bijušā sportista vispārējais fiziskais stāvoklis — neraugoties uz to, ka 2012. gada beigās Šūmahers beidza sacīkšu braucēja karjeru, viņš turpināja uzturēt sevi labā formā.

Vācu sacīkšu braucēja Mihaela Šūmahera veselības stāvoklis pēc kalnu slēpošanas laikā piedzīvotā kritiena un gūtajām smadzeņu traumām pašlaik tiek raksturots kā stabils. Šūmahers arī trešdien atrodas mākslīgajā komā, Grenobles slimnīcā Francijā pavadījis trešo nakti pēc kārtas.

“Pašlaik viņa stāvoklis ir stabils,” trešdien preses konferencē paziņoja Šumahera pārstāvji.

Otrdien pēc veiktās otrās operācijas Šūmahera veselības stāvoklis bija uzlabojies, taču joprojām saglabājies kritisks. Grenobles slimnīcas ārsti tobrīd uzsvēra, ka tuvākās stundas sacīkšu braucējam var būt kritiskas.

Pašlaik netiek izskatīta iespēja par Mihaela Šūmahera transportēšanu uz kādu citu ārstniecības iestādi.

Mihaela Šūmahera kritiens

Laika apstākļi nevarēja būt Šūmahera kritiena iemesls (spīdēja saule un laiks bija lielisks), tomēr nogāze, kur notika kritiens, ir ļoti sarežģīta — tā atrodas starp divām citām trasēm, lai gan tur nav koku, kas varētu tikt uzskatīti par šķēršļiem. Šūmahera grupa slēpoja  pa neiebrauktu sniegu, kas izraisīja Meribelas tūrisma direktora Kristofa Žernigona-Lekomta sašutumu. „Tas pierāda, ka nedrīkst darīt visu, kas iešaujas prātā. Vienmēr jābrauc tikai pa trasēm — pat labos laika apstākļos,” — viņš paziņoja drīz pēc incidenta. Kūrorta pārstāvji ziņo, ka policija ir sākusi noskaidrot visus negadījuma apstākļus.

Šobrīd Šūmahera izveseļošanās iespējas ir visai neskaidras. Situāciju sarežģī kāda viņa senāk gūta trauma: 2009. gada februārī, laikā, kad sportists nepiedalījās Formulā-1, viņš Spānijā nokrita no sacīkšu motocikla. Toreiz viņam diagnosticēja plaisas kakla un galvas apvidū — kopš tā laika viņš cieta sāpes, tomēr spēja piedalīties auto sacīkstēs un pavadīja F-1 vēl trīs sezonas. Šī trauma kopā ar jauniegūtajiem galvas bojājumiem var negatīvi ietekmēt sportista izveseļošanos.

Šūmahers arī ceturtdien atrodas mākslīgajā komā, Grenobles slimnīcā Francijā pavadījis ceturto nakti pēc kārtas.

Tagad viss ir atkarīgs no ārstiem un no paša Šūmahera. Turēsim īkšķus!

 

Papildināts 03/01/2014.

LETA ziņo, ka vācietis kritiena laikā saņēmis triecienu galvas labajā pusē. Viņa ķivere, kas glābusi kādreizējo pilotu no tūlītējas nāves, pārlūzusi divās daļās. Tiek uzsvērts, ka Šūmahera slēpošanas ātrums nelaimes brīdī nav bijis liels.

Notikušā izmeklētāju rokās nonākusi pie Šūmahera galvas piestiprinātā kamera, kas fiksējusi kritiena brīdī notikušo. Ieraksts pašlaik tiek pētīts, bet par tā esamību publiski tapis zināms vien piektdien.

Tāpat tiek ziņots, ka nopratināts ticis Šūmahera 14 gadus vecais dēls Miks, kurš nelaimes brīdī bijis kopā ar tēvu.

Šūmahera avārijas

Mihaela Šūmahera nopietnākā avārija Formulā-1 notika 1999. gadā Silverstounā: sportists, braucot ar ātrumu 305 km/h, ietriecās no riepām izveidotā atsitiena plāksnē. Toreiz Šūmahers salauza labo kāju un bija spiests izlaist gandrīz visu atlikušo sezonas daļu.

Mazāk zināma ir 2001. gada avārija, kas notika treniņa laikā Austrālijā, kad pasaules čempiona vadītais Ferrari izlidoja no trases un pārmeta vairākus kūleņus. Trīs reizes Šūmahers ir guvis savainojums Beļģijā, viņa iecienītajā Spa-Frankošampas trasē. Divas reizes — в 1995. un 1996. gadā tas notika treniņos, bet vienu reizi — 1998. gadā — sacīkstēs, kad viņš mēģināja apdzīt Deividu Kulthārdu.

Nesenākā nopietnā avārija Šūmaheram atgadījās 2010. gadā Abu Dabi. Sportists tajā necieta, tikai piedzīvoja dažas nepatīkamas sekundes, vērojot pie savas galvas Vitantonio Ljuci bolīda riteni.

Ne mazāk izteiksmīgs bija viņa „lidojums” Singapūrā 2011. gadā.

Mihaels Šūmahers jau sen aizraujas ar kalnu slēpošanu. Braucot Ferrari komandas sastāvā, viņš centās neizlaist komandas tradicionālās Jaungada svinības kūrortā Madonna di Kampiljo (viena no vietējām trasēm pat ir nosaukta viņa vārdā). Šūmahers regulāri mēdza uzturēties arī Meribelā — tur viņam ir sava kalnu mājiņa, un šo kalnu slēpošanas kūrortu viņš pārzina tikpat labi kā slavenos auto trekus.

 

Populārākie raksti



Lasītāju viedokļi

avatar