Latvija – viena no alternatīvo aizdevumu nozares līdervalstīm Eiropā

Latvija 2016.gadā ierindojusies trešajā vietā pēc tiešsaistē izsniegto savstarpējo (P2P) aizdevumu apjoma kontinentālās Eiropas valstu vidū, atpaliekot tikai no Francijas un Vācijas.

Tā liecina starptautiskās biznesa konsultāciju kompānijas KPMG Baltics pētījums par alternatīvā aizdevumu tirgus attīstības tendencēm Eiropā 2016.gadā, kuru aplūko db.lv.

Pateicoties divu finanšu tehnoloģiju (FinTech) uzņēmumu TWINO un Mintos straujajai izaugsmei, pēdējo divu gadu laikā Latvija kļuvusi par vienu no Eiropas alternatīvo aizdevumu nozares līdervalstīm, informē uzņēmuma pārstāve Marina Vancāne – Grāvīte.

«Jaunās tehnoloģijas ir padarījušas iespējamu to, ka arī mazās valstis spēj veiksmīgi konkurēt ar lielajām. Alternatīvie tiešsaistes aizdevumi ir viens no šādiem sektoriem, kur valstu izmēram un robežām nav tik liela nozīme. Svarīgākas ir prasmes un zināšanas investoru piesaistē un kredītu izsniegšanā. Ņemot vērā vēl salīdzinoši neapgūto kontinentālās Eiropas tirgu, vietējās savstarpējo aizdevumu platformas pagaidām turpina koncentrēt darbību Eiropas valstīs, aizpildot nišas gan paaugstināta riska, gan vidējā riska nenodrošināto kredītu segmentā. Tomēr kā jaunu tendenci Eiropas savstarpējo aizdevumu platformām varam novērot pieaugošo interesi izplesties arī citās valstīs ārpus Eiropas,» saka KPMG Baltics darījumu konsultāciju direktore Jūlija Masāne-Ose.
Kontinentālās Eiropas tiešsaistes aizdevumu tirgū šobrīd dominē 13 platformas no 9 valstīm. Vadošās savstarpējo aizdevumu platformas ir Younited Credit (Francija) un Auxmoney (Vācija), kam seko divas savstarpējo aizdevumu platformas no Latvijas – TWINO un Mintos. Tikai sešām no vadošajām platformām šā gada pirmajos trīs ceturkšņos bija novērojams apjomu pieaugums salīdzinājumā ar 2015.gada trīs ceturkšņiem. Visstraujāk augošie tirgus dalībnieki šogad ir TWINO un Mintos. Abas Latvijas platformas 2016.gadā izaugsmes ziņā pārspēja gan Somijas vadošos tirgus spēlētājus Fellow Finance un Fixura, gan arī Igaunijas Bondora. Kopējais nofinansētais aizdevumu apjoms 2016.gada trīs ceturkšņos abām Latvijas platformām pārsniedza 100 miljonus eiro. Salīdzinoši 2015.gadā tajās izsniegto aizdevumu apjoms bija tikai 15 miljoni eiro.

«Finanšu tehnoloģiju uzņēmumi un alternatīvais finanšu tirgus vēl ir salīdzinoši jauna nozare. Tomēr straujie izaugsmes tempi un ietekmes pieaugums finanšu nozarē apliecina, ka FinTech industrija spēj mainīt spēles noteikumus. Latvija šajā jomā jau šobrīd izceļas uz pārējo valstu fona, un esmu pārliecināts, ka mums ir perspektīvas kļūt par Eiropas alternatīvo finanšu nozares centru,» TWINO investīciju platformas vadītājs Jevgeņijs Kazaņins.

Kontinentālā Eiropa alternatīvo aizdevumu jomā šobrīd nozīmīgi atpaliek no nozares līdervalsts Lielbritānijas – tās alternatīvais aizdevumu tirgus turpat četras reizes pārsniedz visās kontinentālās Eiropas valstīs izsniegto aizdevumu apjomu. Kā norādīts KPMG Baltics pētījumā, tā ir laba ziņa finanšu tehnoloģiju kompānijām citās Eiropas valstīs, jo apliecina lielo tirgus potenciālu. Kopējais Eiropas alternatīvā finanšu tirgus apjoms 2015.gadā sasniedza 5,4 miljardus eiro, no tiem 81% bija Lielbritānijas tirgus daļa.

Finanšu tehnoloģiju kompāniju izstrādātie alternatīvie savstarpējie tiešsaistes aizdevumu risinājumi Eiropā pēdējo trīs gadu laikā piedzīvojuši strauju popularitātes kāpumu. Tiešsaistes aizdevumu tirgus apjoms kopš 2013. gada vidēji audzis par 73% gadā, 2016.gada trešajā ceturksnī sasniedzot jau 622 miljonus eiro nofinansētajos aizdevumos. Visstraujāk augošais alternatīvo tiešsaistes aizdevumu segments ir aizdevumi fiziskajām personām. No 2013. līdz 2016.gada 3.ceturksnim savstarpējo tiešsaistes aizdevumu apjoms fiziskajām personām kontinentālajā Eiropā pieauga no 160 miljoniem līdz 450 miljoniem eiro.

KPMG Baltics pētījumā analizēta informācija par 29 lielākajām savstarpējo tiešsaistes aizdevumu platformām 13 Eiropas valstīs. Pētījumā apkopota informācija par alternatīvo aizdevumu nozares tendencēm kontinentālās Eiropas valstīs, ietverot gan patēriņa un uzņēmumu kreditēšanu, gan arī tirdzniecības darījumu finansēšanu. Alternatīvā aizdevumu tirgus analīzes veikšanai galvenokārt izmantoti AltFi datu analīzes platformas dati par savstarpējo tiešsaistes aizdevumu platformām Eiropas valstīs.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

Avots: db.lv

 

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Subscribe
Paziņot par
guest

0 Comments
jaunākie
vecākie populārākie
Inline Feedbacks
View all comments