Mēs ar viņiem saskaramies ik dienas. Viņi mūs tracina, liek stresot un dusmoties: kaitinoši cilvēki.
Jūs noteikti tādus pazīstat. Tie iespraucas rindā pirms jums, uzbļauj jums birojā vai nicīgi izturas restorānā, strauji nogriež ceļu tieši jums degungalā, braucot ar mašīnu, nemitīgi runā par kaitinošām lietām, spēlē skaļu mūziku, kad cenšaties koncentrēties, pārtrauc jūs un tā tālāk.
Šīs darbības nesaskan ar to, kā jums šķiet, cilvēkiem ir jāuzvedas. Tas jūs uzkurina. Neuztraucieties, mēs visi tādi esam. Ja ļausiet, lai šādi cilvēki “kāpj uz galvas”, jūs vienmēr būsiet nikni un aizkaitināti. Dzīve vairs nešķitīs laba. Taču ar to var tikt galā.
Tas, cik komfortabli jūtamies, ir atkarīgs no mums pašiem. Šeit ir trīs paņēmieni, kas varētu palīdzēt humānā veidā atbrīvoties no cilvēkiem, kas jums šķiet kaitinoši.
Saskatiet kopainu
Šo paņēmienu piedāvā Zen skolotājs Roberts Tomass, kas izmanto saukli „saskati kopainu” kā vienu no paņēmieniem, kas palīdz viņam palikt mierīgam.
Iztēlojieties, ka esat divus gadus vecs bērns, kurš nevar dabūt rotaļlietu vai saldējumu tagad un tūlīt. Šī problēma šobrīd jums ir vissvarīgākā, tādēļ sākat dusmoties. Tāda ir divgadīgā bērna pasaule. Taču kā pieaugušie mēs zinām, ka tā ir niecīga problēma, un ir tik daudz citu lietu, par kurām divgadīgais mazulis varētu priecāties.
Protams, mums tas ir vienkārši – mums ir lielāka perspektīva. Taču, kad kāds mūs aizvaino, tā samazinās. Šis mazais aizvainojums tajā brīdī ir visbūtiskākā lieta pasaulē, un tā mūs padara trakus. Taču kopumā ņemot, šī mazā lieta ir tīrais sīkums. Par to nav vērts būt dusmīgam. Atgādiniet sev „Saskati kopainu”. Tas paplašinās perspektīvu.
Plūstiet pa straumi
Aizkaitinājuma izlādēšana var vēl stiprāk vairot niknumu. Neviens neiesaka paturēt dusmas sevī, taču niknuma izlādēšana var visu padarīt vēl sliktāku. Klusas pārdomas var būt vislabākais risinājums.
Kad braucam mašīnā un citi šoferi izturas nepieklājīgi, mēs dusmojamies. Tad iedomājieties, ka laivā plūstat pa straumi un citas mašīnas ir tikai zari un lapas, kas peld garām šajā straumē. Tā mēs mierīgi peldam pa straumi, neuztraucamies par to, kā zari peld mums apkārt (taču cenšamies tiem neuztriekties, neaizmirstot par drošību).
Patiesībā tāda ir dzīve – citi cilvēki nemaz necenšas jūs aizvainot, vairumā gadījumu pat nepamana jūs. Tie ir tikai zari, kas peld jums garām. Taču atcerieties būt laipni pret šiem zariem.
Samīļojiet citus savās domās
Izkliedējiet dusmas ar empātiju. Bērniem un arī pieaugušajiem mēdz būt nekontrolējamas dusmas. Vienalga, vai cilvēkam ir 5 vai 45 gadi.
Šis paņēmiens var mainīt to, kā mēs jūtamies, kad dusmojamies uz kādu. Pieņemsim, kāds jums tikko ir pateicis kaut ko rupju. Kā viņš uzdrīkstas?! Vai viņam ir pavisam vienalga, kā es jūtos? Protams, ja reaģējam šādi, mums ir vienaldzīgas arī viņu jūtas. Svarīgs ir tikai tas, kā jūties pats.
Tādēļ šajā gadījumā centieties izjust empātiju pret šo cilvēku. Saprotiet, ka šis cilvēks ir dusmīgs, nobijies vai abi reizē. Nepieklājība ir kā aizsargmehānisms bailēm. Tādēļ garīgi (dažreiz arī fiziski) samīļojam “pāridarītāju”. Izjūtam līdzjūtību šai baiļu māktajai personai, jo arī mēs paši mēdzam būt nobijušies. Mēs esam vienādi. Mums vajag apskāvienus, līdzjūtību, mazliet mīlestības.
Izmēģiniet kādu no šiem paņēmieniem, kad nākamreiz kāds jūs sadusmos.
Mierīgi smaidiet, zinot, ka esat pārāks par pārējo pasauli.