Kā iznīdēt augļu mušiņas jeb drozofilas (Drosophila melanogaster), šāds jautājums un vasara ir kā viens veselums. Nepaspēsiet pat uz papēža apgriezties, kad virs augļiem un ogām uz virtuves galda jau riņķos tikai trīs milimetrus garo kukaiņu mākonis. Šķiet, ka tās uzrodas no nekurienes – gluži vai pēc burvju mājiena. Tomēr tā gluži nav. Piemēram, atkritumu urnu pēc katras ābolu vai citu augļu mizošanas un dārzeņu tīrīšanas taču neiznesam?..
Piedāvājam dažus padomus, kā cīnīties ar uzmācīgajām apakšīrniecēm.
Pirmkārt, profilakse
Augļu mušiņu oliņas ir jau uz gatavajiem un nebojātiem augļiem tirgū vai veikalā un, atnesot tos mājās, labvēlīgos apstākļos zibens ātrumā savairojas, bojājot mūsu nervus un apetīti. Burtiski nedēļas laikā no augļu mušas oliņas ir izveidojusies pieaugusi rīma. Tāpēc neturēt mājās (ne virtuvē, ne citās telpās!) ābolus vai citus augļus un ogas, pārtikas produktus glabāt ledusskapī, atkritumu urnu regulāri iznest un izmazgāt, vislabāk pa nakti nolikt uz balkona vai atstāt ārā. Pat iebojājies sīpols vai kartupelis ir piemērota vide, kur ātri savairoties mušiņām. Tāpat kā neizmazgāta un neizžāvēta trauku lupata, mitra vannas istaba, labi salieti puķu podi.
Otrkārt, cīņa
Augļu mušiņu iznīcināšanas līdzekli var pagatavot pats. Nenogatavojušies augļi, mušiņu prāt, nesmaržo tikpat garšīgi kā jau iebojājušies. Augļu mušiņas ir kā trakas pēc bojāties sākušiem banāniem, etiķa, vīna – tātad tieši šos produktus varam pārvērst par lamatām.
Būs nepieciešama tukša ūdens pudele, trauku mazgājamais līdzeklis (vislabāk ar augļu smaržu) un ābolu etiķis. Vidēji uz 50 ml ābolu etiķa ņem 2 – 3 pilienus mazgājamā līdzekļa, sajauc un ielej pudelē. Etiķa vietā var izmantot arī kādu ļoti skābu sulu, piemēram, no cidonijām. Cienastu noliek mušiņu uzturēšanās vietā. Mušiņas salido uz gastronomiskajām dzīrēm un noslīkst tajā…
Ja negribas ķēpāties ar lamatu gatavošanu, praksē pārbaudīts līdzeklis ir putekļusūcējs. Ar uzgali lēnām tuvojoties mušiņām, tās viegli iesūkt, jo sīkās riebekles reaģē tikai uz straujām kustībām. Ja telpā riņķo pamatīgi mušiņu bari, jādarbojas 3 – 4 reizes dienā. Pēc nedēļas drozofilas vairs nav manāmas, bet tikai ar noteikumu, ka no telpām ir aizvākts viss skābais un rūgstošais, kur tām vairoties. Šis paņēmiens gan prasa lielu pacietību, it īpaši, ja mušiņu daudz. Tās nosēžas it visur – uz griestiem, skapīšu durtiņām, lampām, un, kamēr pa vienai visas sasūc, paiet laiks.
Lai būtu lielāks efekts, iepriekš uz galda var nolikt trauku ar ābolu mizām, bumbieru serdēm vai tml. – derēs viss, kas skābs un labi smaržo. Pēc pusstundas tur jau būs salidojušas teju 90 % no visām telpā esošajām augļu mušiņām. Tad uzmanīgi uz pirkstu galiem pielavīties neģēlēm ar putekļusūcēju, un pāris minūtēs lielākā daļa lidoņu jau būs putekļu maisā. Sasūkt pārējās, kuras nav bijušas tik aktīvas un vēl aizkavējušas pie griestiem vai lampām, vairs nebūs sarežģīti.
Vēl dažas viltības
– Augļu mušiņām nepatīk piparmētras aromāts. Smidzinātājā ielej siltu ūdeni, iepilina pāris pilienus ēteriskās eļļas un izsmidzina telpās. Būs gan patīkams aromāts, gan mazāk mušiņu.
– Drozofilas ir ļoti vieglas. Ja pie augļu traukiem pieliek ieslēgtu ventilatoru, tās nespēj salidot un vairoties.