Kā dzīvo un mirst ķīnieši, kas ražo IPhone mūsu labsajūtai

Žurnālists Braians Merčants (Brian Merchant) slepus ielavījās uzņēmuma Foxconn (Apple galvenais darbuzņēmējs) slēgta tipa ražotnē Liunhua, Ķīnā.  Tur redzētais un dzirdētais šokēja viņu tik ļoti, ka žurnālists sarakstīja grāmatu „The Secret History of the iPhone„ (iPhone slepenais stāsts).

The Guardian pubicējis grāmatas fragmentus.

Uz katra IPhone aparāta rakstīts: „Izstrādāts Kalifornijā, ASV, ražots Ķīnā”. Šādam marķējumam ir jābūt obligāti, to nosaka ASV likums.

Lielākā daļa iPhone detaļu izgatavošanas un montāžas rūpnīcu atrodas Ķīnā. Lētā un augsti kvalificētā darbaspēka dēļ šī valsts ir ideāla iPhone ražošanai.

Pēc ASV nodarbinātības statistikas biroja aprēķiniem, kopš 2009. gada ražotnēs Ķīnā ir 99 miljoni darba vietu.

Kas ir Foxconn?

Foxconn ir viens no lielākajiem darba devējiem Ķīnā  (nodarbina apmēram 1,3 miljoni cilvēku ). Pasaulē tik liels strādājošo skaits ir vēl tikai tādos gigantos kā Walmart un McDonald’s .

2010.gadā kompānijas Foxconn rūpnīcā Linhuā sākās darbinieku pašnāvību vilnis. Togad tika reģistrētas 18 pašnāvības un 14 nāves gadījumi. Vēl 20 strādājošos izdevās atrunāt no pašnāvēšanās.

Kā izskatās Linhuā ražotnē?

Patiesībā tā ir tāda kā neliela pilsētiņa, kur cilvēki dzīvo, ēd, guļ un strādā.

Visas ieeja un izejas tiek stingri apsargātas. Strādnieki nevar tur tāpat vien iekļūt vai iziet no rūpnīcas teritorijas bez elektroniskās caurlaides validēšanas. Kravas mašīnu šoferi iebraucot rūpnīcas teritorijā, ir spiesti ļaut noņemt savus pirkstu nospiedumus.

Bija gadījums, kad aģentūras Reuters žurnālistu ar spēku izvilka no automašīnas un smagi piekāva tikai tāpēc vien, ka viņš mēģināja fotografēt rūpnīcas ēku.

Uzraksti brīdina: „Nesankcionēta iekļūšana aizliegta! Likumpārkāpēji tiks nodoti policijai!”

Neraugoties uz stingro apsardzi, grāmatas autoram izdevās iekļūt slēgtā tipa ražotnē.

„Nav pati labākā vieta, kur būt cilvēkiem” — viņš īsi raksturo rūpnīcu.

Rūpnīcas bargie likumi

Pat par nejaušu kļūdiņu strādnieks saņem publisku rājienu. Ja kļūda ir nopietna (pēc vadības ieskata), vainīgais spiests rakstīt oficiālu atvainošanos, kuru pēc tam skaļi nolasa visiem strādājošiem.

Pavisam nesan notika kārtējā pašnāvība. Pēc tam, kad strādnieks tika publiski pazemots, viņš uzdrošinājās protestēt. Tika izsaukta policija. Trīs dienas vēlāk vaininieks izlēca pa logu.

Biežo pašnāvību dēļ zem rūpnīcas logiem uzstādīti tīkli. Tomēr strādnieki mēļo, ka tas nevienu neatturēs atņemt sev dzīvību, ja viņš to patiešām gribēs.

Kāpēc tad neviens neiet prom?

Viss ir pavisam vienkārši: strādniekiem netiek izmaksāta alga pilnā apmērā. Tiek piesolīts bezmaksas miteklis, bet vēlāk izrakstīti lieli rēķini par ūdensapgādi un elektrību. Darbalaiks ir 12 stundas.

Strādniekiem aizliegts darba laikā sarunāties, bet uz tualeti iet drīkst, tikai saņemot brigadiera atļauju.

 

Aplūkojiet fotogrāfijas zemāk un padomājiet, par kādu cenu tapis iPhone, kas jums rokās:

 

iPhone
Pie rūpnīcas kadru daļas

 

Vienā kopmītnes istabiņā dzīvo vismaz astoņi strādnieki
Vienā kopmītnes istabiņā dzīvo vismaz astoņi strādnieki

 

Pusdienlaiks rūpnīcas ēdnīcā
Pusdienlaiks rūpnīcas ēdnīcā

 

Nav pati labvēlīgākā vide cilvēkam

 

Demonstrants pie Apple veikala Honkongā
Demonstrants pie Apple veikala Honkongā

 

Ražotnes ēka, kuras fotografēšana ir bīstama dzīvībai
Ražotnes ēka, kuras fotografēšana ir bīstama dzīvībai

 

Daudzo rūpnīcu dēļ pilsēta slīgst netīrumos
Daudzo rūpnīcu dēļ pilsēta ir kļuvusi netīra

 

Tīkli pašnāvnieku ķeršanai zem rūpnīcas logiem
Tīkli zem rūpnīcas logiem pašnāvnieku ķeršanai

 

Rūpnīcas "centrālā iela". Zem logiem redzami slavenie pašnāvnieku tīkli
Rūpnīcas “centrālā iela”. Zem logiem redzami slavenie pašnāvnieku tīkli

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

Avots: The Guardien

Populārākie raksti

Jūs varētu interesēt

5
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Elza
Elza

Man nav un nebūs, es ļoti ceru.

Latvijas valdība
Latvijas valdība

Šādi darba apstākļi ir Latvijas valdības mērķis. Pamatojumi un attaisnojumi viņiem netrūks. Valsts Darba inspekcija ir totāli bezzobaina un korumpēta līdz kaulam, tā kā atliek vien Mārim Kučinskim uz celīšiem palūgt šo high-tech gigantu ienākšanu Latvijā un viss notiksies. Gan jau bauru darbspēka netrūks, vai mums maz paverdzinātāju valstī? Būs mūsu LDDK, LTRK par vienu stipru un naudīgu biedru vairāk, ar kuru kopīgi Latviju pārvērst par kalpu zemi priekš ārvalstu un vietējiem naudasmaisiem.

Dieva berns
Dieva berns

boikotet un nepirkt iphone- pat negribas rakstit ar lielo burtu!Uz citu nelaimi savu laimi neuzcels. Rupnicas vadiba sava dzive iesej nesvetibu-tas ir lastu!

Pēteris
Pēteris

Tendenciozs raksts, biju Shezhen kur atrodas lielākā Foxconn ražotne tieši priekš Apple telefoniem, pilsēta pēdējo 30 gadu laikā izaugusi līdz 15 mio iedzīvotàjiem , ļoti moderna un attīstīta, minimālā alga 500 eiro. Tīkli ko redzam ir domāti lai nemet ārā produkciju, kontrole – lai nodrošinātu klientu pieprasīto konfidencialitāti. Pēdējo piecu gadu laikā pašnāvību skaits samazinājies līdz minimumam un faktiski nav saistīts ar darba apstākļiem.

Viedoklis
Viedoklis

Vispār jau rūpnīcā arī ražo citu kompāniju produktus – BlackBerry, Kindle,Nintendo 3DS, Nokia, PlayStation 3, PlayStation 4, Nintendo Wii U, and Xbox One, bet šī informācija, laikam nepalīdz raksta mērķim.