Tuvojas gadumijas nakts, un daudzi dosies līksmoties ārpus mājas. Ņemot vērā nemierīgo starptautisko situāciju, atrašanās pūlī masu pasākumos kļūst arvien nedrošāka. Šoreiz ieteikumi tēviem par to, kā rīkoties, ja nākas aizsargāties no uzbrucēja bērnu acu priekšā.
Diez vai atradīsies daudz tādu, kas ilgi domātu brīdī, ja kāds dara pāri viņa bērnam. Šaubu nav – ļaundaris saņems pēc pilnas programmas. Un te padomi nav vajadzīgi – ikviens tēvs instinktīvi zina, kā rīkoties. Turpretī pavisam citādi ir tad, ja uzbrūk viņam pašam, kad līdzās ir bērns. Bez šaubām, arī šajā gadījumā nav iespējams sniegt konkrētas rekomendācijas – viss atkarīgs no situācijas. Katrs konflikts ir atšķirīgs. Tāpat kā uzbrucēja nodomi un miesasbūve. Tomēr ir dažas lietas, ko der atcerēties.
1. Izturieties tā, kā gribētu, lai turpmāk tādās situācijās uzvedas jūsu bērni.
Pats pieprotat cīņas mākslas – gan ringā, gan uz ielas – un arī bērnus audzināt kā cīnītājus? Vēlaties, lai bērni iemācās nebēgt no uzbrucēja, bet dot pretsparu? Nu, tad nav divu domu — lieciet savas zināšanas lietā un konfliktsituāciju risiniet skarbi, ātri un pamācoši.
Kā mēdz teikt – demonstrējiet, ka uzbrucējam ļoti sāp, jo viņam nebija taisnība. Šajā gadījumā tomēr svarīgi novērtēt pareizi savus spēkus. Ja uzbrucējs draud ar nazi, nekādā gadījumā neuzsāciet cīņu, ja jums nav melnās jostas tieši Aikido, krav-maga, kaujas sambo vai kādā tādā cīņas mākslā, kas nodarbojas specifiski ar aizsardzību pret uzbrukumiem ar nazi.
Atcerieties, ka ātra vidējo distanču skriešana vēl aizvien ir pats labākais cilvēcei zināmais pašaizsardzības paņēmiens. Arī bērniem to nav par skādi zināt. Tāpat nav kauns censties noregulēt konfliktu mutiski, zvanīt policijai, piesaistīt garāmgājējus, visādi citādi iztikt bez dūru vicināšanas.
Jebkurā gadījumā, pēc tam, kad uzbrucējs ir prom, paskaidrojiet bērnam, kāpēc rīkojāties tā un ne citādi. Izskaidrojiet visu skaidri un saprotami – lai dēls vai meita saprot, kā vajag rīkoties šādās reizēs.
2. Ja sadursmes un asa vārdu apmaiņa uz ceļa, kafejnīcā vai uz ielas jums pašam ir ierasta lieta, vērts veikt nelielu „izskaidrojošu darbu” ģimenes lokā.
Nu, piemēram: ja tētis ar svešu onkuli uzsāk sarunu augstos toņos vai raida iepriekš norunātu signālu – visai ģimenei nekavējoties ir jāpaiet malā. Jādodas uz vietu, kas ir labi apgaismota un droša — piemēram, tuvāko veikalu. Tādā veidā jūs varēsiet atrisināt konfliktsituāciju, neuztraucoties par to, ka aiz muguras stāv sieva un bērni.
3. Uzturiet sevi formā. Jūsu bērniem ir jāredz, ka tētis ir stiprs, par sevi pārliecināts un pozitīvi noskaņots cilvēks — tāds, kuram gribas līdzināties un kuru nav kauns cienīt.
Kā gan lai jūtas bērns, ja viņa resnvēderu tēvu, kurš turklāt ir manāmā „ķirsī” (svētki taču, jopcik!), bez īpašas piepūles nogāž gar zemi vienkāršs „tramvaja huligāns”? Ko no tā var mācīties topošais vīrietis – jūsu dēls, ja kritiskā situācijā tētis kaut ko nesaprotamu vervelē zem deguna, dreb kā apses lapa un vispār uzvedas kā lupata? Jums ir jābūt stipram. Un te nav variantu, jo tēvs taču ir ģimenes aizstāvis. Ja vēl to nedarāt, tad ir pēdējais laiks sākt sportot un iemācīties dažus tuvcīņas paņēmienus pašaizsardzībai. Brutāls spēks un muskuļu masa vienmēr ir noderīga cīņu mākslās un kalpo arī kā atturošs mehānisms. Huligāni cenšas izvēlēties vājākus pretiniekus.
4. Priekšrocības tam, kuram ir ierocis.
Ja konflikts ir neizbēgams, izmantojiet jebko, kas ir pa rokai kā ieroci. Tas ir ļoti svarīgi. Jebko, kas pagarina jūs roku. Jebko, ko var izmantot, lai aizsegtu pretinieka skatienu vai uz sekundi novērstu uzmanību. Metiet viņam virsū kādu drēbju gabalu, gružus, smiltis, sīknaudu un tikai tad izdariet sitienu. Izmantojiet atslēgas, pildspalvas, zīmuļus lai uzbruktu ķermeņa vājākajām vietām – acīm, kaklam, ausīm. Īpaši svarīgi tas ir tad, ja esat sagrābts vai ja uzbrucēji ir vairāki un katrs no tiem jāneitralizē ātri. Ja jau reiz cīņa ir sākusies, nežēlojiet pretinieku, centieties pabeigt to pēc iespējas ātrāk. Nestāviet uz vietas kā sastindzis sāls stabs. Kustieties tik daudz, cik konkrētā vieta atļauj, pat ja tas ir tikai solis pa labi un solis pa kreisi. Kustīgs mērķis vienmēr ir daudz sarežģītāks visiem. Tiklīdz rodas mazākā iespēja – bēdziet.
5. Iemāciet saviem bērniem pašiem sevi aizstāvēt.
Sarīkojiet kopīgus treniņus brīvā dabā. Lai bērni saprot, ka viņu tētis varbūt nav gluži supermens, bet tomēr ir stiprs, drosmīgs un vienmēr zina, kā rīkoties!
Ir kas piebilstams? Rakstiet komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!