No sentēvu laikiem līdz mūsu dienām nekas būtiski nav mainījies. Izņemot to, ka Jāņatēvs vai Jāņamāte ēdmaņu var ne tikai gatavot paši, bet arī iegādāties tirgū vai veikalā. Ja Jāņu galdam nekas nav nekā, ir jābūt vismaz – sieram, alum un raušiem.
Vienkāršākā medalus recepte
Ņem 2 l ūdens, 1/2 burciņu iesala ekstrakta, 1/4 paciņas rauga, cukuru un medu.
Uzvārītā ūdenī izšķīdina iesala ekstraktu, pieliek pēc garšas cukuru.
Izšķīdinātu raugu šķidrumam pieliek, kad tā temperatūra nav augstāka par 35 grādiem.
Šķidrumu siltā vietā raudzē apmēram 5 stundas vai ilgāk. Tā kā dzēriens būs zaudējis daļu salduma (norūdzis), to papildina ar medu. Medalu labi atdzesē, un pasniedz ar medus vai biezpiena raušiem.
Taisnības labad gan jāteic, pēc ļoti rūpīgas Indriķa hronikas un citu avotu izpētes secināts, ka sendienās medalu mucās turēja pat līdz divdesmit gadiem, ieraktu zemē. Proti, to taupīja ļoti īpašiem gadījumiem, piemēram, vecākā dēla precībām ar kaimiņvalsts princesi vai miera un sadarbības līgumu slēgšanai ar potenciālo partneri vai ienaidnieku. Un, kā mēs zinām no mūsdienu pieredzes, tas ir viens un tas pats. Toreiz gan tā nedomāja.
Stipruma ziņā alus, ko gatavoja mūsu senči un ko šodien pieprot tikai retais (tomēr tādi ir), līdzīgs sarkanajam sausajam vīnam. Tikai vēl stiprāks.
Sena tradīcija, kas jau pielipusi citām svētku ieražām, māca, ka Līgo vakarā galdu klāj ar baltu galdautu.
Tā kā galds un tik skaists galdauts nedrīkst būt tukšs, lūk, vienkārša
Jāņu siera recepte.
1,0 kg biezpiena
5 l piena
2 olas
50 – 100 g sviesta
50 – 100 g skāba krējuma
sāls
ķimenes
Pienu uzkarsē līdz 95 grādiem, pastāvīgi maisot, pieliek saberztu biezpienu. No biezpiena skābuma piens pamazām sarec. (Par to nav jāuztraucas.) Ja biezpiens ir salds, tad, lai piens ātrāk sarecētu un labāk atdalītos sūkaliņas, biezpienam pēc saberšanas pievieno rūgušpienu (1/2 l) un samaisa. Kad piens sarecējis un suliņas atdalījušās, maisīšanu un sildīšanu pārtrauc, ļauj piena receklim nogulsnēties trauka dibenā.
Tad suliņas nolej, biezpiena masu ielej mitrā drānā, maisot un veltnējot pēc iespējas ātrāk notecina suliņas, neļaujot masai atdzist. Pēc tam masu liek katliņā izkausētā sviestā un maisot pa daļām pievieno ar krējumu, sāli un ar ķimenēm sakultu olu. Karsē, līdz masa kļūst viendabīga (īsāku laiku karsējot, siers būs irdenāks, ilgāku – sīkstāks).
Gatavo siera masu liek ar sviestu izziestā apaļā traukā un zem neliela sloga nospiež rituļa veidā, novieto vēsā telpā.
Atdzisušu sieru sagriež šķēlēs, sakārto lēzenā traukā un pasniedz ar sviestu, medu, ievārījumu.
Lai lustīga līgošana!
Sekojiet mums Facebook un Twitter!