Kalifornijas universitātes pētnieki izpētījuši alkoholisma rašanās mehānismu un noskaidrojuši, kāpēc tas rodas.
Zinātnieki pētījumu rezultātā secinājuši, ka liela loma atkarības veidošanās procesā ir olbaltumvielām, kas veicina strukturālas izmaiņas smadzeņu centrā un atbild par baudas un apmierinātības sajūtām.
Pētījums prezentēts Kalifornijas universitātes mājaslapā. Tur lasāms, ka pastiprināta un regulāra alkohola lietošana paaugstina olbaltumvielas “mTORC1” līmeni tajā smadzeņu daļā, kas atbild par baudas, apmierinājuma, pieraduma un baiļu sajūtu. Eksperti pieļauj, ka šis novērojums varētu kalpot par atslēgu tam, kā pašos pamatos rodas atkarība no alkohola un narkotikām.
Lai nonāktu pie šāda atklājuma, pētnieki veica eksperimentu ar laboratorijas pelēm. Tas pierādīja: ja mākslīgi nobloķē olbaltumvielas “mTORC1” aktivitāti peļu smadzenēs, grauzēji zaudē interesi par alkoholu un par iekārojamāku dzērienu sāk uzskatīt ūdeni.
Tomēr ir slikta ziņa. Šāds paņēmiens izraisa nevēlamas blakusparādības, tāpēc to vēl nav iespējams izmēģināt uz cilvēkiem.
“Molekulārās neirobioloģijas pētījumus par alkoholisma un citu atkarību veidošanos es veicu jau sen. Tomēr šī ir pirmā reize, kad var novērot vienu molekulu, kura ir atbildīga par daudzu atkarību veidošanos. Es domāju, ka savā ziņā šis varētu būt pirmais nozīmīgais solis, lai saprastu, kā veidojas narkotiku un alkohola atkarība. Šis ir ļoti aizraujošs brīdis,” paziņojusi pētījuma autore Dorita Rona.
Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!