10 labākās šausmu filmas Halovīna vakaram mājsēdē

Valstī noteiktās mājsēdes dēļ šoreiz izpaliks jautras Halovīna ballītes, dodoties ciemos, tāpēc piedāvājam baisu vakaru sarīkot mājās.

Šausmu filmas vairāk nekā jebkurš cits žanrs ievelk skatītāju savos tīklos, ļaujot nokļūt vietās, kurās cilvēks, visticamāk, nekad nenonāks un piedzīvot emocijas, kuras, par laimi, nekad nepiedzīvos. Tieši tāpēc šis žanrs daudziem kļuvis tik iecienīts.

Pēc brīvdienu pastaigas svaigā gaisā, noskatieties šīs 10 labākās šausmu filmas.

Alfreda Hičkoka filma “Psiho” (“Psycho”)

1960. gada amerikāņu šausmu filma ir stāsts par sekretāri Merionu Kreinu, kura apzagusi savu darba devēju, piesavinoties 40 tūkstošus dolāru, un pēc tam tiek nogalināta viesnīcā. Šī tiek uzskatīta par vienu no labākajām Hičkoka filmām un ir izpelnījusies šausmu filmu cienītāju atzinību visā pasaulē.

Stīvena Kinga darba ekranizācija “Mirdzums” (“The Shining”)

1980. gadā ekranizētā filma ir kļuvusi par īstu klasiku, jo citāti no tās bieži vien tiek izmantoti arī mūsdienās. Tā stāta par rakstnieku, kura ceļš uz jauno romānu ved pa plānprātības taku. Filmā izmantotie specefekti, aktierspēle un režija ir ietekmējusi šausmu filmu žanra attīstību, tāpēc tā noteikti ir jāiekļauj “must have” šausmu filmu sarakstā.

Zinātniskās fantastikas šausmu filmu sērijas “Svešais” pirmā filma (“Alien”)

1979. gada filmas sižeta līnija ir dzīvotspējīga arī mūsdienās un tieši tāpēc tā ir kļuvusi par šī žanra klasiku. Kosmosa kuģi “Nostromo” uz kādas svešas planētas ielenc citplanētieši, un tikai īsta drosme spēs tos uzvarēt.

Viena no biedējošākajām šausmu filmām “Radījums” (“The Thing”)

“Radījums” tiek saukta par vienu no visu laiku biedējošajām šausmu filmām. Tā ekranizēta 1982.gadā un stāsta par Antarktikas pētnieku grupu, kas ekspedīcijas laikā uzduras citplanētietim. Tādam, kurš spēj mainīt formu, aizgūstot grupas biedru ārējo izskatu.

Šausmu trilleris “Kas notika ar mazulīti Džeinu?”(“What Ever Happened to Baby Jane?”)

Šī 1962.gada filma ir par divām māsām, skaudību, slavu un tās rietu, cilvēkiem, kuri paliek ārpus tās un attiecībām. “Kas notika ar mazulīti Džeinu?” ir vairāk psiholoģiska rakstura šausmu filma, bet tieši tāpēc tā tik ir tik ļoti uzrunājusi žanra cienītājus.

Vācu mēmā šausmu filma “Doktora Kaligari kabinets” (“Das Cabinet des Dr. Caligari”)

Par pirmo īsto šausmu filmu dēvētā filma “Doktora Kaligari kabinets”, arī “Kaligari kabinets” ir radīta 1920. gadā. Tās galvenais varonis ir hipnotizētājs, kurš savam pacientam hipnozes iespaidā liek izdarīt šausminošus, biedējošus noziegumus.

Vienīgā animācijas filma šajā sarakstā – “Perfekti zils” (“Pâfekuto burû”)

“Perfekti zils” (“Perfect Blue”) ir vienīgā animācijas filma, kas iekļuvusi pasaulē labāko šausmu filmu top 10. Tas ir Japānā animēts psiholoģisks šausmu trilleris, kurā galvenā varone ir aktrise un izbijusi pop dziedātāja, kuras realitātes sajūta pazūd līdz ar kādu visnotaļ apsēstu fanu… Filma izdota 1997.gadā.

Šausminošais “Sātana izdzinējs” (“The Exorcist”)

1973.gadā radītā filma “Sātana izdzinējs” ir tiešām biedējoša tās stāsta dēļ: 12 gadus veco meiteni Reganu ir apsēdis kaut kas ne no šīs pasaules. Meklējot glābiņu, viņas māte griežas pie diviem priesteriem, cerot, ka nelabo no meitas ķermeņa varēs padzīt. Arī filmas tapšanas process ir bijis sarežģīts, it kā kāds tiešām negribētu, lai tā tiktu uzņemta: daudzi aktieri jau pašā sākumā noraidīja piedāvātās galvenās lomas, kad aktierus izdevās atrast, tie guva dažādas traumas, un filmēšanas laukumā izcēlās ugunsgrēks, nodedzinot praktiski visas filmēšanas telpas un rekvizītus…

Psiholoģiskā šausmu filma “Rozmarijas bērns” (“Rosemary’s Baby“)

Uz ko būtu gatavs tu, lai pasargātu savu nedzimušo bērnu? Paranoja, neuzticība, drošība, kontrole, aizdomas – šīs ir 1968.gada filmas galvenās vadlīnijas, ejot cauri stāstam par pāri, kas pavisam nesen pārcēlies uz jaunu dzīvokli. Blakus cilvēkiem, kuriem noteikti padomā ir kas ļauns…

Franču psiholoģiskā šausmu filma “Diabolique” (“Les Diaboliques”)

Filma ekranizēta 1955.gadā un spilgts franču šausmu filmu piemērs. Tajā šausmu un trillera filmas elementi mijas, skatītājiem nodrošinot asins stindzinošu stāstu par divām sievietēm, kuras metas uz vienu roku, nogalinot neuzticīgu vīru, bet slepkavība ir tikai sākums, jo vīrieša ķermenis mistiskā veidā pazūd. Stāsta, ka tieši šī filma ir iedvesmojusi Alfredu Hičkoku radīt šī topa filmu Nr.1 – “Psiho”.


Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook ,Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti1
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
motorhead 1916
motorhead 1916

Taas filmas dikti dazhaadas. Bet tieshi MAAJSEEDES kontekstaa iesaku THE LIGHTHOUSE ar Defo un Patinsonu, uznjeemis Roberts Egers 2019. gadaa. Taada mazpaziistama melnbalta filma par diviem vechiem vecaa baakaa uz mazas salinjas, kur nekaa nav. Bet varbuut arii ir… Vismaz vaajpraats noteikti ir. Tieeshaam rekomendeeju zhanra cieniitaajiem.