Šobrīd visiem Latvijas iedzīvotājiem, kas dzimuši pēc 1971. gada, valsts obligātā kārtā ietur 6% no algas un atdod šo naudu privātiem pensiju fondiem, lai tie rūpētos par šīs naudas saglabāšanu un apsaimniekošanu nākotnes pensijām.
Diemžēl valsts nav noteikusi pienākumu šīm bankām un privātajiem pensiju fondiem nedz vairot šo naudu, nedz pat nomināli to saglabāt, tāpēc tas arī nenotiek. Bankas gan gūst peļņu, taču iedzīvotāji savu naudu zaudē.
Kopš 2018. gada neto aktīvi uz vienu ieguldījuma plāna daļu ir samazinājušies par 22%.
Cilvēkiem tiek atņemta viņu nopelnītā nauda un daļa no tās tiek pazaudēta neveiksmīgos ieguldījuma plānos.
Vēlāk potenciālās pensijas veidā cilvēkiem tiks atdots atpakaļ mazāk nekā viņi ir ieguldījuši.
Pamatojoties uz iepriekš izklāstīto, politiskā organizācija “Platforma 21” piedāvā noteikt pensiju 2. līmeni par brīvprātīgu un samazināt darbaspēka nodokļu apjomu par 6%. Proti, ja kāds iedzīvotājs vēlas 6% no saviem ienākumiem katru mēnesi atdot bankām ar cerību, ka tās saglabās šo naudu, vairos un vēlāk to izmaksās viņam pensijā, viņš to var darīt arī turpmāk, taču tā nevar būt obligāta, valsts noteikta prasība.
Tāpat tiek rosināts dot iedzīvotājiem brīvību noteikt, ko darīt ar līdz šim jau 2. līmenī uzkrāto pensiju kapitālu – ieskaitīt to pensiju 1. līmeņa kapitālā, atstāt tur, kur tas atrodas, vai arī izņemt to un izlietot vai ieguldīt pēc pašu ieskatiem.
Šī nauda pieder cilvēkiem un viņiem ir jābūt tiesībām ar to brīvprātīgi rīkoties pēc saviem ieskatiem. Nav pieļaujama situācija, ka valsts ar likumu ir izveidojusi neefektīvu sistēmu, kas uzliek par pienākumu iedzīvotājiem atdot savu naudu privātiem apsaimniekotājiem, taču tiem neuzliek par pienākumu šo naudu nedz saglabāt, nedz vairot.
Tāpat jāņem vērā, ka augsti darbaspēka nodokļi padara Latvijas ekonomiku nekonkurētspējīgu un veicina ēnu ekonomiku. Šādi tiek ierobežota arī cilvēku brīvība pašiem lemt par saviem ieguldījumiem un vajadzībām, izlemjot viņu vietā par to, kas darāms ar viņu naudu. Tas ir nepareizi.
Būtiski ir arī tas, ka, šī nauda tiek faktiski izņemta no Latvijas tautsaimniecības, ieguldīta ārzemēs un nenes nekādu labumu nedz Latvijas cilvēkiem, kas ir šīs naudas īstie īpašnieki, nedz Latvijas ekonomikai kopumā.
Ļaujot cilvēkiem pašiem lemt par savām vajadzībām, ieguldījumiem un tēriņiem, liela daļa šīs naudas nonāktu Latvijas ekonomikā.
Parakstīties par iniciatīvu iespējams platformā “Mana balss” https://manabalss.lv/i/2742.
Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.
Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.
Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook , Twitter, Youtube un Instagram!
Tā vietā, lai sakārtotu 2. pensiju līmeņa ieguldījumus, izvietojot drošākos fondos, to likvidēt? Cūkdelfīns , jau vienreiz izčakarēja iepriekšējā krīzē 2.līmeņa iemaksas. 2.līmenis ir demografiskās bedres pārvarēšanai. Tas ir apmēram. kā galvassāpju dēļ nocirst galvu. Vienīgais ja parakstu savācēji ir lieli imigrācijas fani, kas ar lavīnveida imigrantiem taisās kompensēt demogrāfisko bedri.
Saprotu, pensiju fondu pārvaldniekiem ir jāaizstāv savs bizness. Taču kur argumenti? Kurš ir tas pensiju plāns, kurā ienesīgums pārsniedz inflāciju? Kas tas par ieguldījumiem nākotnē, kur beigās saņem mazāk nekā esi ieguldījis? Vienīgie kuri nopelna, ir pensiju fondu īpašnieki. Pagājušajā gadā, kad ieguldījumu vērtība pēc nomināla samazinājās par 800 milj. Un vēl par kādu pusotru miljardu uz inflācijas rēķina, viņi tāpat nopelnīja ap 30 milj. eiro. Pie nelielām algām un neregulāriem ienākumiem, rezultātā var palikt pat parādā. Turklāt neviens nerosina nolikvidēt 2. Pensiju līmeni. Ierosinājums ir padarīt to par brīvprātīgu. Nedrīkst piespiest ieguldīt, ja nevar garantēt ieguldījumu saglabāšanu. Igauņi to… lasīt vēl »
ja no otra gala tiks celts augšā?
Tad vācam pret elektrības paaugstināšanu un tml