Aizsardzības ministrijas (AM) sagatavotajā rokasgrāmatā “Kā rīkoties kara gadījumā” ir sniegti ieteikumi arī par rīcību īslaicīgi okupētā teritorijā.
Militāro ziņu portālā “Sargs.lv” pieejamo rokasgrāmatu veido 93 lappuses par visdažādākajām tēmām, kas saistītas ar rīcību kara gadījumā. Sabiedrībai sniegti ieteikumi par to, kā rīkoties, piemēram, apšaudes laikā, kā rīkoties kaujas zonā, kā sagatavoties ienaidnieka aplenkumam, kā uzturēt attiecības starp civiliedzīvotājiem un militārpersonām, un kā praktiski palīdzēt valsts aizsardzībai.
Viena sadaļa veltīta arī rīcībai īslaicīgi okupētā teritorijā. Rokasgrāmatā minēts, ka okupācijas laikā valsts teritoriju kontrolē ienaidnieks un tā pārstāvji cenšas sevi nostiprināt kā oficiālo varu. Viņi cenšas gūt vietējo iedzīvotāju atbalstu un uzticību un turēt viņus neziņā.
Okupāciju parasti pavada intensīva propagandas kampaņa, provokācijas uz nodevību un vardarbību pret savējiem, plaša mēroga represijas pret civiliedzīvotājiem un noziedzības pieaugums.
Latvija sevi aizstāvēs jebkurā gadījumā, lai cik neuzvarams šķistu ienaidnieks. Ja valsts īslaicīgi zaudēs kontroli pār daļu no tās teritorijas, Latvijas pilsoņi šajā teritorijā organizēti pretosies iebrucējam, apgalvots sagatavotajā materiālā.
Rokasgrāmatā ieteikts cilvēkiem tikt galā patstāvīgi arī ilgākā laika posmā, ja vitāli svarīgie pakalpojumi īslaicīgi nav pieejami vai samazinās preču pieejamība. Eksperti iesaka noskaidrot, kurš cilvēkiem okupācijas laikā sniegs pirmo palīdzību: slimnīca, ātrā palīdzība, glābšanas dienests vai kāds cits.
“Sadarbojies ar citiem cilvēkiem okupētajās teritorijās, kuriem vari uzticēties, lai kopā darbotos efektīvāk. Ja ir iespēja, palīdzi tiem, kam tas ir nepieciešams. Parūpējies par cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, sievietēm ar bērniem un vecāka gadagājuma cilvēkiem, kam nepieciešams atbalsts,” teikts rokasgrāmatā.
Ja ir nepieciešams pārvietoties, rokasgrāmatā ieteikts darīt to ar kājām vai velosipēdu un, ja iespējams, tikai dienas gaišajā laikā.
Tāpat ieteikts izvairīties no vietām, kas var būt mīnētas, piemēram, pamestām ēkām vai tiltiem. Vienlaikus nevajadzētu aiztikt pamestus ieročus, munīciju vai citus neidentificētus priekšmetus, jo tie var būt maskēti spridzekļi vai citādi bīstami.
Bērniem nevajadzētu aiztikt pazaudētas rotaļlietas un citas pievilcīgas lietas. “Izvairies no kontakta ar karavīriem no okupācijas spēkiem un neapdraudi savu dzīvību ar provokatīvu uzvedību, piemēram, atklātu filmēšanu vai fotografēšanu, mērķēšanu ar ierocim līdzīgu priekšmetu, publiski izrādot pretošanos,” teikts rokasgrāmatā.
Eksperti iesaka neuzticēties informācijai medijos, kuru pārraidīs okupanti, jo šī propaganda būs radīta ar mērķi izplatīt nepatiesu informāciju un iebiedēt. Tā vietā jāpārliecinās, ka ir pieejami pārbaudīti informācijas avoti.
Ja ģimenes locekļi tiek šķirti laikā, kad valsts piedzīvo bruņotu konfliktu, eksperti rekomendē informēt humānās organizācijas, piemēram, “Sarkano Krustu”, kas palīdz cilvēkiem atrast informāciju un apvienot ģimenes.
Ir iespējams palīdzēt pārtraukt okupāciju, izmantojot nevardarbīgas pretošanās metodes, ar organizētu un sistemātisku pretošanos ienaidniekam, apgalvots sagatavotajā materiālā.
Lai darbības būtu efektīvas, jāievēro vairāki norādījumi. Pirmkārt, nesadarboties ar okupācijas spēkiem – nesniegt viņiem informāciju un nepiedalīties sabiedriskās sanāksmēs vai pasākumos, ko rīko okupanti.
“Atceries, ka humānā palīdzība no agresora ir daļa no hibrīdkara informācijas operācijām. Tādējādi viņi vēlas pasaulei rādīt pozitīvu attēlu, kas nav patiesība,” teikts rokasgrāmatā.
Otrkārt, nevajadzētu ļaut sevi izmantot kā papildu darbaspēku, veicot aizsardzības objektu būvi un tamlīdzīgi. Treškārt, jāseko Latvijas normatīvajiem aktiem, nevis okupācijas spēku noteiktajiem likumiem.
Nevajadzētu ļaut vardarbīgām darbībām sevi izprovocēt. Eksperti iesaka apzināt cilvēktiesību un konstitucionālo vērtību pārkāpumus. To gan vajadzētu darīt tikai tad, ja tas ir droši, proti, slepeni nofilmēt pārkāpumus un nodot pierādījumus Latvijas tiesībsargājošajām institūcijām un starptautiskajām organizācijām.
Tāpat rokasgrāmatā ir ieteikts palīdzēt cilvēkiem, kas cietuši no vardarbības, un nesniegt intervijas okupācijas varas pārstāvjiem, kā arī neļaut tiem sevi filmēt vai fotografēt.
“Sargs.lv” sadaļā “72 stundas” līdzās bukleta “Kā rīkoties krīzes gadījumā” jaunākajai redakcijai pieejama arī rokasgrāmata “Kā rīkoties kara gadījumā”, kas tapusi, mācoties Ukrainas pieredzes cīņā pret Krievijas okupācijas armiju.
Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.
Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.
Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook , Twitter, Youtube un Instagram!
A ja iebrucēji paņem ķīlā Jūsu radiniekus – sievietes un bērnus? Kā Izraēla praktizē ar palestīnas iedzīvotājiem?
Un kurš tad uzbruka Izraēlai, nogalinot, izvarojot un paņemot ķīlniekus? Īsa atmiņa tev!!!
16 septembra ANO balsojums par Izraēlas izvākšanos mo okupētajām teritorijām gada laikā. Par 142, atturās 42, pret 16. Terora aktu ANO starptautiskā tiesa atzina par okupācijas sekām. Ja Jums atņemtu mājas, nošautu radus, iedzītu geto un kapu vietā celtu mājas – ko darītu?
Ir viena laba recepte tam, ko darīt: arābiem vairāk vajag domāt par to, kāpēc viņus pārvalda visvisādi reliģiozie radikāļi un militārizēti teroristi, nevis par to, kas Izraēļa ir viņu ienaidnieks – pret “ārējo” ienaidnieku ar rašists putins karu uzsāka Ukrainā, lai gan raša ir riktīga paraša, salīdzinot ar citām dabas resursiem bagatām valstīm. Tas pats ar arābiem – plēšas savā starp, plēšas pret Izraēlu un bļauj, cik viņiem grūta dzīve. Klauni ar dvieļa galvām…
Jums protams labāk zināt, nekā 142 valstu pārstāvjiem pēc ziņojuma nolasīšanas. No ES pret balsoja nīstā Ungārija un Čehija. Un no ES 16 valstis ir atzinušas Palestīnu kā valsti. Lai veicas…
Vai atļauts sev drošā veidā likvidēt okupantu ar mēslu dakšām?
Pretrunīgs dokuments, daudz kas protams noderīgs. No vienas puses neiesaka izrādīt pretošanos, no otras puses apgalvo ka pretosies: “Latvijas pilsoņi šajā teritorijā organizēti pretosies iebrucējam, apgalvots sagatavotajā materiālā”. Sargs.lv ir atrodams arī cits dokuments, googlē jāmeklē pēc atslēgvārdiem: “site:sargs.lv pretošanās operāciju koncepcija”, var apskatīties 115. lpp nodaļu “Nelikumīgi kareivji” Tie ir mierīgie iedzīvotāji, kuri izrāda pretošanos. Uz tiem neattiecas Ženēvas konvencija par karagūstekņiem. Šādu jēdzienu ieviesa ASV Vjetnamas kara laikā, lai varētu neņemt gūstā tos Vjetnamas iedzīvotājus kas pa dienu strādā kā civilie, bet naktī pretojās. Un otrs, par to kā izskatās karš, pat ne no okupētām teritorijām, ir ļoti… lasīt vēl »
Nesen rādīja, kā ķēra koncerta apmeklētājus. Kādi viņi būs karotāji, ja dzen ar varu – potenciāli gūstekņi! Krievs kontraktā maksā 4000 eur mēnesī un tā citiem ir reāla nauda.
No Ukrainas vispār nav ko mācīties – šodien tur notiekošais karš rīt jau būs pagatnes karš. Latvieši, lietuvieši, igauņi, kanādieši iemācija Ukrainai teju visu, ko tā izmanto šajā karā pirms vēl tas sākās. Nevajag to aizmirst! No kara mākslas, stratēģijas, taktikas krievijas izraisītajā karā nav nekā jauna. Arī droni ir tikai veids kā iznīcināt tehniku utt. Iznīcināja to arī citos karos, pielietojot tikai citus līdzekļus. Tā ka nekā jauna. Savukārt dirižabļus laida gaisā, lai novērotu pretinieku. Tagad pārlido drons. Kā bija izlūkošana no gaisa, tā arī palika. No Ukrainas vienu gan varam mācīties – nedrīkst pieļaut savu spēku nonākšanu pretinieka… lasīt vēl »
Tam ko Tu raksti, piekrītu, bet mēs tomēr runājam par dažādām lietām. Tu par armiju bet es par secinājumiem priekš parastajiem iedzīvotājiem. Vēl viens secinājums – ir tāds buklets arī laikam atrodams sargs.lv saucas “Kas jāzin par naudu krīzes gadījumā”. Bukletā ir ieteikums glabāt skaidru naudu tikai nedēļas vajadzībām, iesaka no konta neizņemt vairāk kā nedēļas tēriņiem. Tagad skatamies Ukrainas kontekstā. Šodien ukraiņu portālā strana.ua (ctrana.news) ziņa, ka pēc TCK pieprasījuma bankas sākušas bloķēt kontus tiem kas izvairās no mobilizācijas. Jebkurš var izdarīt secinājumus! Un ir komentārs par nonākšanu pretinieka aplenkumā. Aplenkumā nonāk dēļ politikas. Piemēram Ugledara. Bija iespēja nenonākt… lasīt vēl »