Latvijas tautai jāizdara gada svarīgākā izvēle. Un runa šeit nav par referendumu, protams, bet par Eirovīziju. Ja referenduma iznākumā jūs neko mainīt tāpat nevarat (nē, jūs nevarat tik vienkārši ielikt krievu valodu Satversmē), tad Eirovīzijas vēlēšanas ir demokrātiskākās no visām mūsu valsts procedūrām – tur var piedalīties gan pilsoņi, gan nepilsoņi, tur nešķiro pēc dzimumiem un tautībām, neņem vērā vecumu, ticību vai orientāciju, un katrs var balsot, cik reižu grib. Tādēļ izvēle īpaši atbildīga. Galu galā, ar ievēlēto pārstāvi mums nāksies kautrēties vai lepoties tuvākos pāris mēnešus. Nemaz nerunājot par to, ka viņš būs jāstāda priekšā visai Eiropai, Balkāniem un nedaudz pat tuvajiem Austrumiem.
Spriežot pēc komisijām, žūrijām un visādām atlašu atlasēm, kas šogad ieviestas Eirovīzijā, mēs izvēlamies delegāciju nevis dziedāšanai Azerbaidžānā, bet jaunā līdera sumināšanai Ziemeļkorejā. Lai nu kā, tomēr pēc diviem visai samocītiem pusfināliem esam pietuvojušies pēdējai kārtai – finālam Ventspilī, kas nozīmē lielās izvēles dienu. Saprotot, ka ne visiem bijusi iespēja rūpīgi sekot līdzi atlasei, piedāvāju nelielu finālistu apkopojumu. Cerams, tas palīdzēs sarežģītajā Eirovīzijas izvēlē.
1. Samanta Tīna un Dāvids Kalandija – I Want You Back
Samanta ir paklausījusi bijušās kultūras ministres Sarmītes Ēlertes aicinājumam “katram latvietim integrēt vienu krievu”. Rezultātā tapis šis savdabīgais duets. Pievērsiet uzmanību – Dāvids illustrē visu Latvijas integrācijas politikas postu un neražu. Tikai deviņpadsmit gadu vecumā viņš pirmo reizi sācis runāt latviski, un, ja var viņam ticēt, tad sācis to darīt pateicoties savam producentam Jurim Milleram. Citiem vārdiem, Millers ir integrējis vairāk cilvēku nekā visa integrācijas politika kopā – tas arī šīs dziesmas lielākais devums latviešu kultūrā.
Dziesmas trumpis
Dāvids, protams! Automehāniķis no Rīgas ar Calvin Klein modeļa potenciālu, kurš pēc sportā gūtas traumas atklājis – viņam sagādā prieku dziedāt kā operdziedātājam un runāt kā latvietim.
Kas balsos
Juris Millers
2. Andris Ābelīte – We Can Change The World
Ābelīte Eirovīzijā ir kā tas vīrietis bārā, kurš katru vakaru sēž pie viena un tā paša galdiņa, dzer vienu un to pašu dzērienu un stāsta vienas un tās pašas anekdotes. Dienu no dienas, un gadu no gada viņš tā sēž, līdz attopas ar smeldzīgu skatienu un sapņainu nopūtu: Mēs varam mainīt pasauli. Ar to domājot – mēs varam pārsēsties pie cita galdiņa, ja vien to gribam. Bet kādēļ gan, ja tepat ir labi? Un kādēļ vispār es sevi uzrunāju uz “mēs”?
Dziesmas trumpis
Trompete. Jo tā ir vienīgā lieta Ābelītes dziesmā, kas līdzinās vārdam “trumpis”.
Kas balsos
Mildas tante no UgunsGrēka.
3. Anmary – Beautiful Song
Šis ir tas gadījums, kad var teikt – parādi man savu Eirovīzijas priekšnesumu un es pateikšu, ko tu darīji pagājušajā vasarā. Izskatās, ka Annamarija darījusi divas lietas – strādājusi Īrijā, par ko liecina vicinātais Īrijas karogs. Un iekrājusi naudu krūšu palielināšanas operācijai, par ko liecina… krūtis.
Dziesmas trumpis
Jā, jūs precīzi iedomājāties.
Kas balsos
Tas onkulis trolejbusā ar garo mēteli un skatienu, kurš liek sajusties neērti.
4. Rūta Dūduma – My World
Rūtas dzīvē viss notiek strauji. Vēl tikai pirms gada viņa kopā ar grupu Musiqq ieguva pirmspēdējo vietu uz Eirovīzijas lielās skatuves. Un jau šogad viņa ir gatava to atkārtot pati saviem spēkiem. Lai arī dziesma neizklausās nemaz tik slikti, Eirovīzijas skatītāji klausās ar acīm – diemžēl Rūta ar savām draudzenēm izskatās pēc mazāk populārām klases meitenēm, kuras disenē neviens džeks negrib uzlūgt. Tādēļ viņas ciešāk saspiežas kopā un uzdzied, cik labi ir dzīvot pašām savā pasaulē.
Dziesmas trumpis
Pieklājīgs gabals, kuru jūs varētu dzirdēt skanam Radio Skonto
Kas balsos
Lauris Reiniks.
Autors: Nils Sakss