10 000 reižu stiprāki par heroīnu – Latvijas narkotiku tirgu pārņem sintētiskie opioīdi

Narkotisko vielu heroīnu Latvijā gandrīz pilnībā ir aizstājuši tā mākslīgie analogi jeb sintētiskie opioīdi. Viena no šīm mākslīgajām narkotikām ir pat 10 000 reižu stiprāka par heroīnu. Tas īpaši sarežģī darbu mediķiem, kuriem ir jāglābj cilvēki no nāves pārdozēšanas dēļ. Tikmēr policijā uzskata, ka sabiedrība nesaņem pietiekoši daudz informācijas par šo un citu narkotiku bīstamību.

Statistika rāda, ka no saindēšanās ar narkotikām Latvijā dzīvību zaudē vidēji 17 cilvēki gadā. 2019. gadā no narkotikām bojā gāja 12 cilvēki, bet, piemēram, 2017. gadā – 22 cilvēki.

Rafaels Ciekurs ir ātrās palīdzības mediķis. Viņam kopā ar citiem kolēģiem ir jāglābj cilvēki no nāves narkotiku pārdozēšanas dēļ. Pēdējā laikā arvien biežāk cilvēki saindējas tieši ar heroīna mākslīgajiem analogiem – sintētiskajiem opioīdiem.

Viens no stiprākajiem ir karfentanils. Kādu dienu Ciekuram bija pat 15 izsaukumi saistībā ar šīs vielas lietošanu.

“Jā, tā ir tāda jaunākā tendence, kuru viņi  ir atraduši veterinārmedicīnā. Un viņi aizraujas ar šādu medikamentu, un tas, protams, sarežģī mums darbu,” atzina Ciekurs.

Un tas ir situācijā, kad mediķiem jau šobrīd ir daudz izsaukumu saistībā ar narkotisko vielu pārdozēšanu. Kaut arī 2020. gadā šādu izsaukumu skaits Covid-19 ierobežojumu dēļ ir krities, tas tik un tā ir liels. 2020. gadā bija nepilns tūkstotis izsaukumu, bet vēl nesen, 2018. gadā – pāri par 2000 šādu izsaukumu.

Saindēšanās ar karfentanilu un citiem heroīna mākslīgajiem atvasinājumiem notiek biežāk, jo narkotiku lietotāji nav pietiekami informēti par lietošanas sekām.

“Kad to sāk lietot, viņam šķiet, ka kaut kas nav kārtībā. Ka viela varbūt ir ļoti vāja, jo nav tūlītējas iedarbības, kā viņš ir pieradis to izjust.

Taču tā iedarbība sākas nedaudz vēlāk. Un tā ir daudz spēcīgāka un ilgstošāka,” klāstīja Valsts policijas Organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldes pārstāvis Sandis Radziņš.

Tā kā karfentanila iedarbība un arī citu sintētisko opioīdu iedarbības laiks ir īsāks, atkarība iestājas straujāk.

“To iedarbība ir īsāka. Un līdz ar to narkotiku lietotāji to lieto biežāk. Līdz ar to atkarība var iestāties vēl straujāk. Tāpēc, ka viņiem vairākkārtīgi dienā jāatkārto šī deva, ievadot heroīnam līdzīgos produktus – opioīdus,” stāstīja Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra Narkoloģijas palīdzības dienesta vadītāja un narkoloģe Astrīda Stirna.

Lielākās grūtības Valsts policijai, apkarojot heroīna sintētiskos analogus, sagādā tas, ka šīs vielas bieži tiek sūtītas pa pastu. Turklāt aktīva tirdzniecība notiek virtuālajā vidē, piemēram, ziņapmaiņas aplikācijā “Telegram”, kurā pagaidām ir grūti izsekot narkotiku tirgotājus. 

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Subscribe
Paziņot par
guest

2 Comments
jaunākie
vecākie populārākie
Inline Feedbacks
View all comments
Liepniece
Liepniece
3 gadus atpakaļ

Aizliedzāt dabīgo marihuānu? Saņemiet spaisus jeb sintētiskos kanabinoīdus. Aizliedzāt magones, saņemiet sātana sintētiskos fentanilus!

tiktaka
tiktaka
3 gadus atpakaļ

Par to brīvība, visatļautība un tiesības nodrošinātas- un būs savs atbalstītāju loks marģināliem pseidopolitiķiem