Ziemassvētki tracinošu radu lokā – kā izdzīvot un gūt baudu

Ziemassvētku vakars parasti tiek pavadīts ģimenes un radu lokā, tomēr ne visiem šī dzimtas tikšanās sirdī rada prieku un labu prātu. Kā nesajukt prātā pašam un nesabojāt svētkus pārējiem?

Ziemassvētki — burvīgs laiks, kad tuvi un tāli ģimenes locekļi sanāk kopā, lai viens otru apskautu un sabučotu. Dāvanas, ar mīlestību katram piemeklētas, mirdzošos iesaiņojumos saliktas zem spoži izgreznotas eglītes un gaida brīdi, kad tās izsaiņos. Smaržo piparkūkas un acīs mirdz prieks…

Diemžēl daudzās mājās šāda idilliska Ziemassvētku ainiņa neatbilst realitātei. Ir radi, kuru sabiedrību mēdz būt grūti izturēt nesajūkot prātā, un Ziemassvētku vakars pārvēršas īstās mokās. No skapjiem tā vien izkrīt pa kādam skeletam pārgudras māsīcas vai visu zinošas tantes sniegumā, izskan pa kādai ar nodomu vai neapdomāti izšautai frāzei, kas dzeļ kā bites jau tā iekaisušajā sirdī – par vientulību, nespēju apprecēties, sabojātām attiecībām vai nepateicīgo atvasi, kas pienācīgi nenovērtē vecāku uzupurēšanos.  

Kāds sarīko skandālu, kāds jūtas iztukšots, nesaņemot sajūsmas saucienus par veltītajām pūlēm visu pārējo labā, kāds sēž un uzmetis kompānijai nicīgu skatienu, sērfo sociālajos tīklos, neliekoties traucēties. Diemžēl, ar katru gadu vairāk ir tādu cilvēku, kuriem Ziemassvētku brīvdienas ir periods, kurš vienkārši jāpārdzīvo, skaitot stundas un minūtes līdz radu atvadu sveicieniem, kad atkal varēs uzelpot un atgriezties normālā dzīvē.  

Psihologs, grāmatas “30 Days to Understanding Other People” autors Beverlijs Flaksingtons (Beverly D Flaxington) atgādina –  jums jau iepriekš jāatrod laiks, lai izstrādātu jaunu uzvedības stratēģiju. Un ļoti iespējams, izdosies pat gūt baudu no šī vakara. Vai vismaz nesajukt prātā.

1. Jau iepriekš zinot vakara scenāriju, atrodiet sabiedrotos

Tante vienmēr sakrīt uz nerviem, deklamējot nodeldētus Ziemassvētku pantiņus? Māsīca aizgūtnēm kritizē jūsu dzīvesveidu? Tēvs katru gadu dāvina nekur liekamus bezpersoniskus suvenīrus ar Ziemassvētku simboliku?  Nu tad neko citu arī no viņiem nav vērts gaidīt!  Ja nekas nemainās, nav vērts iespringt un sevi tracināt – šogad jūs varēsiet to izturēt. Pastāstiet par savām sajūtām kādam draugam, lai viņš būtu gatavs jūs atbalstīt –  piezvanīt vai atsūtīt ziņu. Kad šķitīs, ka nupat jau ir par daudz tantes pantiņu, aizsūtiet ziņu šim draugam, lai viņš atsūta kādu smieklīgu video vai fotokolāžu, anekdoti vai pat tikai emocijģīmīti. Vienalga ko, kas liks jums pasmaidīt un uzlabos garastāvokli.

2. Rūpīgi izplānojiet, kur pavadīt svēku brīvdienas

Tas ir sevišķi svarīgi, ja šobrīd esat tikko šķīries no mīļotā cilvēka un pat ikdienā jūtaties vientuļš. Dzīvnieku patversmēs, veco ļaužu pansionātos un bērnu namos ir daudz tādu, kuri alkst uzmanības un mīlestības daudz vairāk par jums. Labākais veids, kā atvieglot savas dvēseles mokas un nejust skumjas — sniegt atbalstu tiem, kam tas patiešām ir vajadzīgs. Darīt labus darbus vienmēr ir patīkami, turklāt tas ļaus kaut uz brīdi aizmirst savu vientulību, kad visapkārt skan džingli par Ziemassvētkiem – ģimenes kopā sanākšanu.

3. Izdomājiet alternatīvu sēdēšanai pie galda radu lokā

Jums tas varbūt šķiet nereāli, bet ja jums ļoti negribas piedalīties radu saietā Ziemassvētkos, jūs varat turp nedoties. Dodieties citur, dariet kaut ko, kas pašam patīk, pat ja tā būtu grāmatas lasīšana vienam pašam klusā istabā. Jā, radi būs neapmierināti. Jā, viņi jums pārmetīs un mēģinās likt justies vainīgam. Un jā – viņi būs nikni, bet nu un tad?!  Viņi vai nu to pārdzīvos, vai sadusmosies tik ļoti, ka vairs neaicinās ciemos visu nākamo gadu. Bet vai tad to jūs nevēlējāties?

Aptaujājiet draugus, uzziniet vietas apkārtnē, kur var aiziet un pasēdēt svētku vakarā jums tīkamu ļaužu kompānijā, tā vietā, lai mocītos kopā ar tracinošiem radiem.  Jūs būsit izbrīnīts – ir diezgan daudz cilvēku, kuri Ziemassvētku brīvdienas pavada vienatnē vai tādu cilvēku sabiedrībā, ar kuriem nav vienoti radu rakstiem. Arī jūs to šogad varat pamēģināt.

4. Ja maciņš atļauj, nopērciet dāvanas trūcīgajiem

Ir daudz organizāciju, kas sniedz atbalstu tiem, kam dzīvē nav paveicies. Rotaļlietas mazuļiem, kārotas mantas sirmgalvjiem, barība patversmju dzīvniekiem — tikai daži varianti ierosmei. Pie mums Latvijā – “Eņģeļu pasts” ( http://www.engelapasts.lv/).

Ja apdāvināt kādu nevarat atļauties, varat kādam palīdzēt – varbūt sarīkot svētkus sētas bērniem, izpušķojot pagalmā eglīti, varbūt izšķirot skapja saturu un nevajadzīgās lietas atdodot labdarībai vai dzīvnieku patversmei. Tas var būt patīkams pasākums, kas nedaudz novirzīs domas.

5. Izdomājiet sev neierastu aktivitāti  

Atkarībā no tā, kur dzīvojat un no laika apstākļiem, jūs varat Ziemassvētku vakarā izlaist līkumu ar velosipēdu, doties pastaigā pa izgreznoto pilsētas centru vai noskatīties kādu filmu kinoteātrī. Dodieties vienas dienas pārgājienā vai, ja līdzekļi atļauj, ceļojumā uz tuvējo pilsētu.

Dariet kaut ko, nesaistītu ar Ziemassvētkiem — galvenais, lai tas jums patiktu un radītu labas emocijas. Noskatieties visas sezonas jaunajam seriālam, noadiet šalli, sarīkojiet grāmatu lasīšanas maratonu. Izdomājiet plānu, kā sevi aizraut, izklaidēt un gūt labsajūtu.

6. Parūpējieties par savu emocionālo stāvokli

Ja piedalīšanās Ziemassvētku svinēšanā tracinošu radu sabiedrībā tomēr ir neizbēgama, centieties saglabāt mieru, kad apkārt sāks sprēgāt strīdi. Izejiet ieelpot svaigu gaisu, vairākas reizes ievelciet dziļi plaušās gaisu un izelpojiet. Izdomājiet vai atcerieties kādu nomierinošu mantru, kas novērsīs domas no nepatīkamiem pārdzīvojumiem vai klusībā uzdziediet kādu melodiju, kas palīdz nomierināties. Jau iepriekš apdomājiet, ko varat darīt, lai mīkstinātu reakciju uz apkārt notiekošo – sastādiet sarakstu, lai nav jādomā.

Pats galvenais – izdariet visu, lai svētki neradītu negatīvus pārdzīvojumus, lai jūs justos labāk kā pagājušajos Ziemassvētkos, bet ideālā variantā – lai svētki radītu prieku un pozitīvas emocijas.

Un nebaidieties neklausīt vispārpieņemtajām normām!

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook ,Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Subscribe
Paziņot par
guest

0 Comments
jaunākie
vecākie populārākie
Inline Feedbacks
View all comments