Projekts “Krauklis”: kā ASV izlūkošanas algotņi strādāja arābu monarhijas labā

Lorija Strouda

2014.gadā divas nedēļas pēc aiziešanas no darba ASV Nacionālās drošības aģentūrā (NSA) izlūkošanas analītiķe Lorija Strouda jau bija iekārtojusies jaunā amatā – kā hakere Apvienoto Arābu Emirātu (AAE) monarhijas uzdevumā. Slepenajā projektā “Krauklis” darbojās vairāk nekā desmit bijušie ASV izlūkošanas darbinieki, palīdzot AAE izspiegot citu valstu valdības, kaujinieku grupējumus un kritiski noskaņotus cilvēktiesību aktīvistus, liecina ziņu aģentūras “Reuters” pētījums.

Strouda un pārējā komanda no pārveidotas privātmājas, ko dēvēja par “Villu”, ar ASV izlūkdienestos apgūtajām metodēm palīdzēja AAE ielauzties to pretinieku mobilajos tālruņos un datoros.

Stroudu rekrutēja kiberdrošības līgumstrādnieks no Mērilendas, ASV. Trīs gadus darbi gāja no rokas, bet 2016.gadā AAE piesaistīja projektu “Krauklis” vietējai kiberdrošības kompānijai “Dark Matter”. Strouda un pārējie amerikāņi stāsta, ka šajā laikā tikusi pārkāpta sarkanā līnija – viņiem esot likts izspiegot citus amerikāņus.

“Es strādāju ārvalstu izlūkdienestā, kas vērsās pret ASV pilsoņiem,” aģentūrai “Reuters” stāsta Strouda. “Tas mani oficiāli padara par sliktās šķiras spiegu.”

Izspiegošana ar “Karmu”

Projekta “Krauklis” darbinieki izmantoja tehnoloģiski attīstītu rīku arsenālu, kas pazīstams ar nosaukumu “Karma”. Izmantojot šos rīkus, viņi uzlauza simtiem aktīvistu, politisko līderu un iespējamo teroristu “iPhone” viedtālruņus.

“Karma” ļāva attālināti piekļūt “iPhone” tālruņiem, vienkārši ievadot telefona numurus vai e-pasta adreses automātiskā sistēmā. Tai bija zināmi ierobežojumi – rīks nedarbojās “Android” tālruņos un neļāva noklausīties telefonsarunas. Taču “Karma” ļāva ļoti ērtā veidā piekļūt AAE mērķiem – tos pat nevajadzēja mānīt, mēģinot panākt, ka cilvēki uzklikšķina uz hipersaites.

No 2016. līdz 2017.gadam projekta “Krauklis” darbinieki ar “Karmas” palīdzību piekļuva “iPhone” tālruņos glabātajām fotogrāfijām, e-pastiem, īsziņām un informācijai par atrašanās vietu. Tā hakeriem arī palīdzēja piekļūt telefonos saglabātajām parolēm, ko varēja lietot tālākajā spiegošanā.

Nav zināms, vai “Karma” joprojām darbojas. Bijušie “Kraukļa” darbinieki norāda, ka 2017.gada beigās “Apple” izstrādātie “iPhone” programmatūras atjauninājumi ievērojami mazināja “Karmas” efektivitāti.

Kādā veidā sistēmai izdevās ielauzties “iPhone” tālruņos? Izlūkiem, kuri lietoja “Karmu”, nebija zināmas kiberrīka tehniskās īpatnības, taču trīs bijušie darboņi žurnālistiem pauda versiju, ka “Karmu” galvenokārt darbināja nepilnība “Apple” īsziņu programmatūrā “iMessage”, kas ļāva tajā “iedēstīt” ļaunatūru pat tad, ja viedtālruņa īpašnieks nemaz nelietoja “iMessage”. Izlūkiem atlika tikai nosūtīt savam mērķim īsziņu, lai iedarbinātu spiegošanas programmu.

Kiberbruņošanās sacensība

Vidējos Austrumos pieņemas spēkā kiberbruņošanās sacensība starp tādām valstīm kā AAE, Saūida Arābija un Katara. Valstis īpaši lūkojas savā īpašumā iegūt tādus rīkus kā “Karma”, atklāj kiberkara veterāni.

Domājams, ka patlaban šādus kiberieročus spēj izstrādāt tikai apmēram desmit valstis – Krievija, Ķīna, ASV un to tuvākie sabiedrotie, stāsta bijušā ASV prezidenta Baraka Obamas administrācijas bijušais kiberdrošības vadītājs Maikls Daniels.

“Karma” un līdzīgi rīki par “sulīgākajiem mērķiem” padara tieši “iPhone” viedtālruņus, uzsver bijušais NSA pētnieks un “Apple” drošības eksperts Patriks Vārdls. Kompānija “Apple” atteicās sniegt komentārus “Reuters” žurnālistiem.

Projekts “Krauklis”

Strouda ir vienīgā projekta “Krauklis” locekle, kura aģentūrai “Reuters” ļāva izmantot savu vārdu, taču vēl astoņi citi viņas bijušie amerikāņu kolēģi piekrita runāt anonīmi.

Strouda NSA labā strādāja vairāk nekā desmit gadus – vispirms kā militārpersona no 2003. līdz 2009.gadam, bet pēc tam kā līgumdarbiniece tehnoloģiju konsultāciju formā “Booz Allen Hamilton”. Viņas specialitāte – vājo vietu meklēšana ārvalstu valdību – piemēram, Ķīnas – datorsistēmās.

 

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

Avots: tvnet

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Subscribe
Paziņot par
guest

0 Comments
jaunākie
vecākie populārākie
Inline Feedbacks
View all comments