Kā nodzīvot līdz simts gadiem, skaidru atbildi medicīna joprojām nesniedz. Tāpēc izdevums Forbes to nolēmis izdibināt no cilvēkiem, kuri jau pārkāpuši simts gadu slieksnim. Lūk, kādi ir viņu ieteikumi.
1. Ēdiet vairāk graudaugus, dārzeņus un zivis
Visvairāk veselo cilvēku vecumā virs simts gadiem ir Japānā, Okinavā. Kāpēc tieši tur? Iespējams, ilga mūža noslēpums ir meklējams šīs zemes cilvēku uzturā. Okinavas iedzīvotāji ēd daudz graudaugu, dārzeņu un zivju. Savukārt olu, gaļas un piena produktus viņi patērē mazāk. Vietējie ilgdzīvotāji brokastīs parasti ir auzu pārslas un augļi, pusdienās – salāti ar vistas gaļu vai zivīm, bet vakariņās – tvaicēti dārzeņi un liesa gaļa.
2. Nelietojiet limonādes “ar burbulīšiem”
Mediķi brīdina, ka gāzētie dzērieni (pat diētiskie) ir bīstami, un iesaka dzert ūdeni vai sulas. 101 gadu vecā amerikāniete Makfadena arī visa sava mūža garumā reti ir dzērusi gāzētos dzērienus, bet tagad pat nepieskaras tiem. Savukārt kafija un alkoholiskie dzērieni veselībai nekaitē , ja vien tos lieto ar mēru. Bet ārsts Deivids Prinss uzskata, ka veselību uzlabo divi vai trīs alkoholiskie dzērieni nedēļā.
3. Dažreiz atļaujiet sev panašķoties
Ārsti ne vien iecietīgi izturas pret to, ka viņu pacienti laiku pa laikam atļaujas apēst kaut ko ne īpaši veselīgu, bet pat iesaka viņiem tā rīkoties. 101 gadu vecā Makfdena ēd cepumus ar šokolādes gabaliņiem, labprāt iedzer sarkanvīnu un savu iecienīto kokteili „Asiņainā Mērija”. Viola Krousone, kura arī vada mūža 101. gadu, dažkārt izcep sev šokolādes kūku vai nopērk hamburgeru. To pašu iesaka arī mediķi. Piemēram, ārsts Prinss izsaka viedokli, ka cukura un sarkanās gaļas patēriņš jāierobežo līdz vienai vai divām reizēm nedēļā, tomēr uzskata, ka šos produktus nelielā daudzumā drīkst lietot.
4. Neļaujieties slinkumam
Ja jums tīk skatīties televīziju, kad vēl esat ģērbies pidžamā, simtgadnieki teiks, ka šis ieradums var jūs pāragri novest kapā. Viola Krousone, kurai jau ir 101 gads, 41 gadu kopš devās pensijā, katru rītu uzpucējas. Viņa visu dienu ir aizņemta: apmeklē baznīcu, dodas pie frizieres vai manikīres, trīs reizes dienā gatavo sev ēdienu, pati uzkopj māju un pagalmu. Turklāt sirmā dāma katru dienu vingro, stiprinot rokas, kājas un muguru.
5. Dodieties pastaigās
Mediķi uzskata, ka būt fiziski aktīvam nebūt nenozīmē katru dienu smagi trenēties sporta zālē. Vairāk jāstaigā, ignorējot liftu, jākāpj pa kāpnēm un jācenšas pašiem nest savas iepirkumu somas, nogādāt veļu uz mazgātavu vai atkritumu maisu līdz konteineram — tas viss padarīs jūs fiziski stiprākus. Elmers Istons, kuram decembrī paliks 102 gadi, pēc pensionēšanās katru dienu, ja vien ir piemēroti laika apstākļi, dodas pastaigā. No medicīnisko pakalpojumu firmas Evercarе pētījumā aptaujātajiem simtgadniekiem 41% sacīja, ka joprojām dodas pastaigās, lai uzturētu savus spēkus.
6. Risiniet krustvārdu mīklas
Ārsts Ēriks Rakovs teic, ka ne vien fiziskie, bet arī prāta treniņi palīdzēs nodzīvot līdz 100 gadiem. Smadzenes var trenēt, risinot krustvārdu mīklas. Turklāt, ja pieveiksiet kaut vai pa vienai mīklai nedēļā, tad vecumdienās dažādās prāta spēlēs vai matemātikas uzdevumu risināšanā būsit pārāks par jaunuļiem. Ir pierādīts, ka sevišķi labi prāta treniņam kalpo Sudoku. Turklāt dažādi pētījumi liecina, ka smadzeņu darbību pienācīgā līmenī palīdz saglabāt arī kāda mūzikas instrumenta spēlēšana.
7. Uzturieties svaigā gaisā
Sasniedzot pensijas vecumu, daudzi cilvēki lielāko tiesu laika pavada mājās. Tas nozīmē, ka viņi nesaņem pietiekamu daudzumu D vitamīna. Pētījumi liecina, ka tieši šī vitamīna trūkums izraisa nopietnas saslimšanas, to skaitā sirds nepietiekamību, osteoporozi, diabētu, Alcheimera slimību un vairākas autoimūnās kaites. Turklāt veco ļaužu aprūpes speciālisti teic, ka pat nedaudz saules gaismas manāmi uzlabo garastāvokli un dzīves uztveri.
8. Saglabājiet ģimeni un saikni ar citiem cilvēkiem
Pētījumi liecina, ka precēti cilvēki dzīvo ilgāk. Iespējams tāpēc, ka laulātie atbalsta viens otru, tostarp piespiež apmeklēt ārstu. Cieši un draudzīgi sakari ir tikpat svarīgi kā romantiskas attiecības. Kā liecina uzņēmuma Evercare veiktais pētījums, 82 % aptaujāto simtgadnieku sazinās ar draugiem un radiniekiem, bet 79 % uzskata, ka aktīva komunicēšana uzlabo veselību. Simts gadus vecā Opāla Preitere, kas nosvinējusi savu kāzu 75. gadadienu, joprojām bauda dzīvi un labprāt kopā ar saviem draugiem spēlē datorspēles.
9. Neaizmirstiet par garīgumu
101 gadu vecā Krousone, kā ierasts visu mūžu, reizi nedēļā apmeklē baznīcu. 102 gadus vecais Īstons labprāt dodas makšķerēt, lai „mierīgi padomātu”. Savukārt 104 gadus vecā Mērija Maleča, cik vien sevi atceras, ik rītu un vakaru nododas lūgšanām. Evercare pētījums liecina, ka 62 % cilvēku, kuri pārsnieguši 100 gadu vecumu, katru dienu lūdzas, meditē vai piedalās kādās citās garīgās nodarbēs.
10. Mīliet savu darbu
Mūsdienās, kad trešdaļu dzīves pavadām darbā, ir īpaši svarīgi, lai tas, ko darām, mums patiktu. Speciālisti uzskata, ka jaunas nodarbošanās un vispār nodarbinātība kā tāda palīdz ilgāk saglabāt veselību. 102 gadus vecais Īstons savulaik bija Harvardas universitātes pasniedzējs, bet 1948. gadā kļuva par Rutgeras universitātes inženieru fakultātes dekānu. Viņš teic, ka darbs ir sniedzis viņam lielu gandarījumu.
11. Nesēdiet rokas klēpī salikuši
102 gadus vecais Īstons ir pārliecināts, ka viņa ilgās dzīves noslēpums ir tas, ka viņš nemitīgi kaut ko dara. Viņš ir bijis ļoti aktīvs visa mūža garumā: nodarbojies ar boksu, makšķerējis, bijis novadnieku biedrības dalībnieks un radioamatieris. Īstons ir saglabājis aktīvu dzīvesveidu arī pēc pensionēšanās un aiziešanas no akadēmiskā darba. Viņš brīvprātīgi palīdz skautiem un vāc līdzekļus labdarības fondam.
12. Lietojiet zobu diegu
Mammai bija taisnība – tīrīt zobus ir daudz svarīgāk, nekā šķiet. Senioru aprūpes speciālists Fains saka: „Mute ir viena no netīrākajām ķermeņa vietām. Paradontozes rezultātā baktērijas no mutes var iekļūt asinsrites sistēmā un sasniegt sirdi, izraisot sirds nepietiekamību un pat mikroinsultu, kas savukārt var izraisīt plānprātību.”
13. Izvairieties no negatīvām emocijām
101 gadu vecā Makfadena stāsta: „Es cenšos izvairīties no nepatīkamiem cilvēkiem, netīkamām vietām un lietām. Es vienmēr esmu apmierināta un pateicīga pasaulei par to, kas man ir.” Mediķi piekrīt viedoklim, ka optimisti parasti ir veselīgāki, bet depresija, negatīvas emocijas un noslēgtība noved pie pārāk ātras novecošanas.
14. Uzturieties jauniešu vidē
Psihiatri apgalvo, ka veci cilvēki, kas uztur attiecības ar jauniešiem vai audzina jauno paaudzi, izjūt savu vērtību un gūst papildu dzīves jēgu. 101 gadu vecā Makfadena stāsta, ka viņai ir vairākas paaudzes jaunāki draugi, un tas palīdz viņai justies jaunākai. 102 gadus vecais Īstons brīvprātīgi nodarbojas ar skautiem, daloties savā pieredzē ar jauniešiem.