Portāls Pietiek.com nesen publicēja rakstu, kuru, iespējams, daudzi nepamanīja un kurš neizraisīja nekādu ažiotāžu. Rakstā jaunatklātās ziņas netika atspoguļotas valsts lielākajos medijos, sašutumu nepauda politiķi, parlamentārieši nerosināja izveidot parlamentārās izmeklēšanas komisiju.
Iemesli jau arī ir skaidri. Ja kaut ko organizē prokuratūra un piesedz SAB, skaidrs, ka neviens negrib tur bāzt savu degunu. Tomēr vēsturei un lietu skaidrībai ir lietas, kuras ir vērts piefiksēt. Īpaši tiem, kas interesējas par to, kas patiesībā notiek Latvijā.
Paskaidrošu, kāpēc šajā Pietiek.com rakstā “Elektroniskā pasta sarakste atklāj cenu manipulāciju “Ventspils naftas” pārdošanā, “diriģents” atkal Meroni” , publicētie fakti IR ļoti svarīgi.
Portāla publicētie e-pasti parāda, ka „Ventspils naftas” akciju cenu noteikšanai pieaicinātie eksperti nebija neatkarīgi, kā melojot to visiem medijos apgalvoja Meroni, bet saskaņoja novērtējuma tekstu un gala versiju gan ar pircēju, gan pārdevēju.
Ar to jau pietiktu, lai varētu runāt par krāpniecību, taču šeit ir jāpievērš uzmanība kam citam. Proti, pārdošanas cena, kura tiek minēta novērtējumā un par kuru tiek pārdots uzņēmums, tiek iegūta, samazinot reālo pārdodamo daļu vērtību par 40%, jo pārdodamās daļas, lūk, esot mazākuma akciju pakete (43,25%), un attiecīgi tā jāvērtē lētāk nekā vairākuma pakete, jo to jaunajam īpašniekam šīs akcijas nedod kontrolpaketi. Tāda ir “neatkarīgo” ekspertu vērtējuma loģika un galvenais arguments.
Portālā Pietiek.com publicētā e-pasta sarakste pierāda, ka gan vērtētāji, gan pārdevēji zināja, ka pircējs būs uzņēmums, kuram jau pieder 49,99 procenti „Ventspils naftas” akciju, un šo akciju iegāde TIEŠI OTRĀDI – dos pircējam kontrolpaketi un iespēju tālāk viegli iegūt visus 100% akciju.
Ņemot vērā visu, ko zināja pārdevēji un vērtētāji, pārdodamo akciju vērtība bija nevis mākslīgi jāsamazina par 40%, kā tas tika izdarīts, bet tieši otrādi – jāpalielina, ņemot vērā, cik šī akciju pakete ir vērtīga un nepieciešama viņiem jau zināmajam pircējam, lai tas varētu iegūtu kontroli pār visu uzņēmumu.
Tātad sagatavojot šo novērtējumu, tika apzināti melots sabiedrībai, visiem tirgus dalībniekiem, un vērtējums bija apzināti krāpniecisks.
To, ka uzņēmums tika pārdots par pazeminātu cenu, vislabāk par jebkuriem dokumentiem pierāda tas, ka, tiklīdz ieguvis savā rīcībā teju visus 100% akciju, jaunais īpašnieks izmaksā sev dividendēs 59 miljonus eiro. Tas ir, jau ar šo vienu maksājumu četrus mēnešus pēc iegādes atgūstot divas trešdaļas iztērētās naudas. Uzņēmums tātad reāli pats samaksāja par savu iegādi. Šāda nauda tātad bija uzņēmuma kontos.
Tāpat pēc iegādes nekavējoties tiek pieņemts lēmums samazināt uzņēma pamatkapitālu par 144 000 000 eiro. Jā, tā nav kļūda – simts četrdesmit četriem miljoniem. Samazināt pamatkapitālu nozīmē izņemt šo naudu no uzņēmuma, nemaksājot nedz peļņas, nedz kādus citus nodokļus. Visai izdevīgs darījums, taču par to ir jau daudz rakstīts. Nopublicētie e-pasti neatstāj nekādas šaubas, ka šī nebija nedz muļķība, nedz nejaušība, bet gan apzināta, rūpīgi izplānota un kontrolēta krāpniecība.
Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!
Autors: Jurģis Liepnieks
Izpratnei ,taa teikt. Kas ir patiesaa labuma guveeji?
Sprāgoņas!!!
Nav skaidrs, kāpēc neviens no mentiem nereaģē, ne Maizīts, ne Ķuzis, ne Knabi, ne Kalnmeijers..?
Taa ir ljoti liela nauda.milziiga.
Taa ir ljoti liela nauda.milziiga.