Kuram gan no mums kaut reizi dzīvē kājas nav pārvērtušās par sālsstabiem, sastopoties ar situāciju, kad pārņem bailes? Kā mēdz teikt – tikai muļķi ne no kā nebaidās. Taču ko darīt, ja sāc baidīties no pašām bailēm, pirms tām vispār būtu iemesls parādīties?
Piedāvājam astoņus pārbaudītus paņēmienus, kā tikt galā ar bailēm.
1. Atzīsti, ka baidies
Pirmais, kas jādara, – apzināties, ka esi nobijies. Tas palīdzēs paniskas domas ievirzīt racionālākā gultnē “Jā, es esmu nobijies. Man ir bail. Es baidos par/no…. ”
2. Elpo dziļi
Kad esam nobijušies, neelpojam pareizi, elpošana ir saraustīta un samazinoties skābekļa pieplūdei smadzenēm, ķermeni pārņem stress, kas savukārt palielina baiļu sajūtu. Dziļa, vienmērīga elpošana sekmē nervu sistēmas pāriešanu mierīgā režīmā.
3. Apzinies, ka viss notiek tavās smadzenēs, smadzenes savā ziņā spēlējas ar tevi
Bailes — tās ir izjūtas, kam var būt racionāls ārējais iemesls (tev ir darīšana ar lauvu savannā), vai tā nav vispār (panikas lēkme). Neatkarīgi no iemesla tev jāsaprot, ka viss notiek tavā galvā. Turklāt abos gadījumos būs noderīgi nomierināties un pārtraukt baidīties, lai tiktu galā ar reālajām vai nereālajām briesmām. Smadzenes sūta signālus un liek baidīties. Tu vari sevi kontrolēt. Nomierinies.
4. Uzdod sev jautājumus
Tu droši vien domā, ka «sāc nomierināties» — ir muļķīgs padoms. Nē, nav muļķīgs. Tev jākontrolē sevi pašam. Lai to paveiktu stresa situācijā, uzdod sev jautājumus: «Vai briesmas ir reālas?», «Vai es patiešām esmu nokļuvis bīstamā situācijā?», «Cik slikti varētu būt, ja notiktu visļaunākais, no kā baidos?», «Vai tā tiešām ir patiesība vai man tikai tā šķiet?». Un vēl: «Kas man būtu jādara, lai novērstu iespējamās situācijas sliktās sekas?» Meklējot atbildes uz šiem jautājumiem, tu novērsies no bailēm un palīdzi sev atrast risinājumu.
5. Pārvari bailes pakāpeniski
Ja tev bail no suņiem, tas nenozīmē, ka steidzami ir jāiegādājas bulterjers. Tomēr vajadzētu pakāpeniski iepazīt savu baiļu objektu. Pamēģini mierīgi, nepaātrinot tempu, paiet garām sunim. Mēģini noglāstīt mazu draudzīgu suņuku. Ja bailes traucē dzīvot, neignorē tās, bet mēģini pieradināt, sadraudzēties ar tām.
6. Nevairo bailes
Ļoti svarīgi neignorēt 5. punktu, jo Pensilvānijas universitātes zinātnieki norādījuši, ka bailes mēdz vairoties, pastiprināties, un tas ir īpaši nepatīkami, izplatās uz citām dzīves jomām. Tas ir, ja tev ir bail no kaut kā, un tu netiec ar to galā, iespējams, ka laika gaitā sāksi baidīties vēl no kā cita arī. Tieši tāpēc ir ļoti svarīgi darīt to, ko varbūt ieteica tavs tētis, kad tev bija gadiņi pieci – uzvarēt savas vismazākās un varbūt ne īpaši traucējošās bailes.
7. Nekoncentrējies uz negatīvo
Cilvēki, kuri izjūt tādas bailes, kas traucē dzīvot, bieži mēdz jebkurā situācijā saskatīt tikai negatīvo. Kā ēzelītim I-ā no pasakas par Vinniju Pūku viņiem ir ļoti grūti atrast dzīvē kaut ko pozitīvu un koncentrēties uz to (nevis ciest no negatīvā).
Ja atzīsti, ka tas attiecas uz tevi, malacis,- tas ir jau pirmais solis ceļā uz dzīvi bez bailēm. Jebkurā, pat visvairāk biedējošā un nepatīkamā situācijā vingrinies atrast divus pozitīvus iznākumus. Automašīna sabojājusies? Lieliski. Varēsi pastaigāties, baudīt sauli. Apdomājot jebkuru satraucošs situāciju, sāc ar vārdu “teicami”.
8. Atzīsti, ka tagad tev nav bail
Vēl viena raksturīga iezīme cilvēkiem, kuri bieži baidās – nespēja redzēt un atcerēties situācijas, kurās viņi vispār nebaidījās. Katru dienu vairākas reizes apstājies, pārtrauc darīt iesākto un atzīsti sev, ka tagad, šajā brīdī, tu ne no kā nebaidies un viss ir ļoti labi. Un tādu brīžu tavā dzīvē ir daudz vairāk nekā baiļu minūtes, lai ko tu par sevi nedomātu.
Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!