Ja nekā nedarīšana jūs no panākumiem attālina nevis palīdz tos gūt, ir iemesls mācīties slinkot efektīvi.
1.Sliņķi meklē pašu vienkāršāko un efektīvāko veidu, lai tiktu galā ar uzdevumu
Microsoft dibinātājs Bils Geits teica: „Es darbam vienmēr meklēšu slinkus cilvēkus, jo tikai viņi atradīs vienkāršāko veidu, kā paveikt uzdoto.” Un tā ir taisnība – tāds darbinieks meklēs veidus, kā ātrāk pabeigt projektu, un centīsies gūt labākos rezultātus jau pirmajā reizē, lai nevajadzētu pārstrādāt.
2.Sliņķi ir prasmīgi optimizētāji
Slinks cilvēks neredz jēgu vienmuļam monotonam darbam, tāpēc vienmēr cenšas procesu automatizēt. Tieši pateicoties tādiem izgudrojumiem slota pārtapa putekļu sūcējā, bet pēc tam – robotā. Un, ja jūs sastopaties ar kārtējo iekārtu, kas atvieglo dzīvi, varat nešaubīties – to izgudrojis sliņķis, jo strādīgais visu paveiktu kā pienākas, nevis kā vienkāršāk un ātrāk.
3. Sliņķi prot izmantot tehnoloģijas
Nemaz nav nepieciešams kaut ko izgudrot no jauna, lai procesu optimizētu. Var likt lietā jau esošās iestrādnes. Slinki cilvēki tur roku uz pulsa, vai nav izgudrots kaut kas jauns, kas varētu novelt no viņu pleciem rutīnas uzdevumus. Viņi ir informēti par visiem tehnoloģiju jaunumiem.
4. Sliņķi pareizi izvirza prioritātes
Pirms sākt domāt, kā kaut ko izdarīt, slinki cilvēki vispirms sev pajautā, kāpēc vispār tas ir jādara. Pareiza pieeja jautājumam parasti ļauj veltīgi netērēt laiku un spēku maznozīmīgām lietām, kas rezultātu tikpat kā neietekmē.
XX gadsimta sākumā itāliešu ekonomists Vilfredo Pareto noformulēja principu 20/80, ar kuru saskaņā 20% pūļu nodrošina 80% panākumu. Attiecīgi pārējie 80% pūļu dod tikai divdesmitprocentīgu ieguldījumu. Ievērojot šo principu, daudz izdevīgāk ir pielikt minimālas pūles, toties kustināt pareizās sviras.
5. Sliņķi prot atpūsties
Ja čaklīšu darbs parasti līdzinās maratonam, tad sliņķiem tas ir sprints, kas mijas ar atpūtu. Vispirms viņi velta darbam maksimumu laika un spēka, bet pēc tam atslābinās. Rezultātā tajā pašā laika sprīdī slinks cilvēks padara tikpat daudz, tikai nodarbinātības maiņas dēļ jūtas brīvāk un stresu praktiski neizjūt.
6. Sliņķi labāk spēj saskatīt riskus
Lai darbu paveiktu efektīvi tā, lai nekas nav jāpārstrādā, iepriekš nepieciešams „paklāt drošības spilvenu” tur, kur sistēma varētu nobrukt. Tāpēc slinks cilvēks jau iepriekš nosaka iespējamos riskus un dara visu nepieciešamo, lai tos novērstu.
7. Sliņķiem ir līdera dotības
Slinks cilvēks ne tikai pats paveic uzdevumus ātri un efektīvi, bet arī prot tos deleģēt pārējiem projektā iesaistītajiem. Nekādu lieku kustību vai pienākumu dublēšanos, tikai saliedēts darbs mērķa sasniegšanai.
8. Sliņķi ir gudri
Ja cilvēks nav pārāk gudrs, viņš vienkārši nevar atļauties slinkot. Ja, protams, mēs nerunājam par kāda oligarha atvasi. Taču to nav tik daudz, lai iekļautu statistikā.
Darbā birojā jums ir jābūt pārliecinātam, ka uzdevumu paveiksiet laikus, pat ja visu dienu esat pētījis paziņu ierakstus sociālajos tīklos. Slinkam ārštata darbiniekam prāts ir nepieciešams vēl vairāk, lai apņemtos veikt 10 dārgus pasūtījumus 100 lētu vietā.
Tāpēc, ja jūsu vēlēšanās ir strādāt mazāk, bet saņemt vairāk, panākumu atslēga ir attīstīts intelekts.
Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!