Tiesnese neievēro likumu, liekot sievietei palikt piespiedu ārstēšanā

tiesnese

Augstākās tiesas tiesnese Inguna Radzēviča nav ievērojusi likumā noteikto termiņu, kurā pēc ārstu konsīlija atzinuma jāizlemj par piespiedu ārstēšanas slimnīcā atcelšanu, pretlikumīgi liekot 35 gadus vecai sievietei piespiedu kārtā atrasties psihiatriskajā slimnīcā.

Reizēs, kad tiesai bija jālemj par stingrāka piespiedu ārstēšanas līdzekļa piemērošanu, tā to paveica zibenīgi. Bet brīdī, kad tas jāmaina uz maigāku, tiesnese ir gatava likt sievietei, kura, ja būtu tiesāta par izdarīto noziegumu, jau būtu sodu izcietusi, pusgadu prettiesiski atrasties piespiedu ārstēšanā slimnīcā, vēsta portāls Pietiek.

Kā liecina Pietiek rīcībā esošie dokumenti, ārstu konsīlijs atzinis, ka 35 gadus vecajai Valērijai D. nav nepieciešams uzturēties slimnīcā un viņa var ārstēties ambulatori, turklāt, pēc ārstu ieskatiem, viņa nerada draudus ne citiem, ne sev. Tomēr tiesneses rīcības dēļ sieviete ir spiesta uzturēties psihiatriskajā slimnīcā piespiedu kārtā – pretēji Kriminālprocesa likumā noteiktajam, ka tiesnesim jāpieņem lēmums 14 dienu laikā pēc ārstu konsīlija atzinuma saņemšanas.

Valērija D. 2009. gadā tika tiesāta par slepkavības pastiprinošos apstākļos atbalstīšanu, esot narkotiku reibumā. Tā kā viņai ir smaga psihiska saslimšana – šizofrēnija, tiesa lēma viņai piemērot piespiedu ārstēšanu specializētā psihiatriskajā slimnīcā ar apsardzi.

Likums paredz šāda soda mēra pārskatīšanu ik pēc gada, un, ņemot vērā ārstu atzinumu par Valērijas D. veselības stāvokli, viņai piemērotais sods mainīts te uz ārstēšanu vispārēja tipa psihiatriskajā slimnīcā, te uz ambulatoro ārstēšanu. 2014.gadā ārsti lēma, ka viņai jāatrodas ārstniecības iestādē, tādi paši lēmumi sekoja vēl divus gadus, līdz šā gada sākumā ārsti uzskatīja, ka viņa var ārstēties ambulatori.

Šā gada 10.martā tiesa lēma piemērot viņai ambulatoro ārstēšanu, lai gan to apstrīdēja prokurore, paužot bažas, ka Valērija D. neturpinās ārstēties. Prokurore arī uzstāja, ka uz tiesu jānogādā pati Valērija D., lai gan pret to iebilda gan viņas aizgādne, gan ārsts, norādot, ka tas var radīt papildu stresu un pasliktināt viņas veselības stāvokli.

Prokurore savu nostāju pamato ar to, ka Valērija D. iepriekš izvairījusies no ambulatoras ārstēšanas un pat izsludināta meklēšanā. Prokurore tiesas lēmumu apstrīdēja un jau desmit dienas pēc tiesas lēmuma – 20.martā – iesniedza kasācijas sūdzību.

Lai gan likums nosaka, ka iesniegumi par piespiedu ārstēšanu jāizskata 14  dienu laikā, tomēr kasācijas sūdzība nav izskatīta vēl joprojām. Vēl vairāk – pat nav noteikts datums, kad to varētu izskatīt. Kad Valērijas D. aizgādne tiesā interesējusies, kad lietu izskatīts, viņai telefoniski paskaidrots, ka jūnijā tiesnese Radzēviča dodas atvaļinājumā un, ja līdz tam laikam nepagūs, tad lietu skatīs rudenī. Tikmēr Valērija D. ir pretlikumīgi spiesta atrasties psihiatriskajā slimnīcā.

Par tiesneses rīcību aizgādne sūdzējusies gan ģenerālprokuroram, gan Augstākās tiesas priekšsēdētājam, gan tiesībsargam. Viņa arī lūdz tiesnesi saukt pie kriminālatbildības par amatpersonas bezdarbību, kas rada smagas sekas, un nelikumīgu brīvības atņemšanu 2.grupas invalīdei.

Tā kā personas prettiesiska turēšana ārstniecības iestādē ir cilvēktiesību pārkāpums, par šo tiesneses rīcību iespējams sūdzēties arī Eiropas Cilvēktiesību tiesā.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

Avots: Pietiek.com

 

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Subscribe
Paziņot par
guest

0 Comments
jaunākie
vecākie populārākie
Inline Feedbacks
View all comments