Zemessarga medkomplekts – 28 gadus vecas zviedru “humpalu” marles, un paši zemessargi vāc ziedojumus medsomu iegādei, vēsta TV3 ziņas.
1988. gadā ražotas zviedru marles – tāds ir Latvijas zemessarga medicīniskais komplekts. Tā nav ne anekdote, ne fantāzijas auglis, bet gan pašreizējā realitāte. Ja sāktos militārs konflikts, astoņi tūkstoši zemessargu ievainojumus varētu apsaitēt ar 28 gadus vecu marli, kas Zviedrijā jau izvietota muzeja ekspozīcijā.
Tikmēr profesionālās armijas bruņojumā ir moderns un multifunkcionāls medkomplekts. NBS skaidro, ka ir iepirktas modernas medpakas, bet tās zemessargiem nav izsniegtas. Paši zemessargi izveidojuši biedrību, lai vāktu naudu krietni nopietnāka medicīnas ekipējuma iegādei, savukārt NBS par to nav priecīgi.
Lūk, šādu ekipējumu zemessargs saņem, iestājoties brīvprātīgajā militārajā dienestā. Uz 28 gadus vecā humānās palīdzības marles iepakojuma ir uzraksti zviedru valodā, arī lietošanas instrukcija ir zviedriski, un sastāv no četriem darba kārtības punktiem.
Meklējot informāciju par šo vēsturisko ekipējumu, “izlec” Zviedrijas Armijas muzeja mājaslapa. Šādas medpaketes oficiāli ir muzejiska vērtība.
NBS skaidro, ka zemessargu vajadzībām ir iepirktas modernas medpaketes, bet tās, visticamāk, esot noliktavās.
NBS pārstāvis Normunds Vaivads TV3 ziņām stāsta: “Pēdējos divos gados Zemessardzei ir izsniegtas 8400 šādas medpaketes. Jautājums – kāpēc zemessargiem ir tās medpaketes, ko rādījāt? Man ir versija. Tās vai nu zemessargs pats ir paņēmis, vai mācības nebija tādā riskā, ka tās jānodrošina ar šādām paketēm.”
Te gan jāpiebilst, ka zemessargiem valsts nodrošina vairāku veidu apakšveļu, apģērbu, guļammaisu, apavus, somu, sapieru lāpstiņu, cepuri, šalli un daudz ko citu – tas viss glabājas mājās, lai jebkurā mirklī zemessargs varētu doties uzdevumā. Arī medpaketei vienmēr, pildot zemessarga pienākumus, ir jābūt līdzi – to instruktors var pārbaudīt un uzprasīt jebkurā mirklī. Ja nav – pumpēšanās vai kāds cits stimuls atcerēties. Dažiem iedotas vecās, zviedru paketes, citiem nav pat tādas.
Tepat, Ādažu poligonā, kur prasmes slīpē zemessargi, trenējas arī ASV karavīri. Intereses pēc TV3 ziņas palūdza, lai kāds amerikāņu karavīrs parāda savu medicīnas ekipējumu.
“Šeit ir gumijas cimdi, nazofaringeālais elpvads, kas neļauj bezsamaņā esošam cilvēkam nosmakt, aizrijoties ar mēli, to liek degunā. Te ir apsējs, ko izmanto, ja ir asiņošana galvā. Te ir marķieris, ar kuru var atzīmēt uz ievainotā, kāds ir traumas raksturs, lai mediķiem tālāk ir skaidrs, ko darīt. Komplekts ir vienkāršs, to var ātri atvērt,aizvērt”, stāsta ASV armijas leitnants Logans Galagers.
Tas nav viss – armijnieka kabatā atrodas vēl kāds ārkārtīgi svarīgs medicīnas rīks. “Šeit iekšā ir žņaugs, ko aplikt ar roku vai kāju, lai apturētu stipru asiņošanu”, stāsta Galagers. ASV karavīrs uzsver, ka ikviens no medpaketes elementiem kaujas laukā var izrādīties izšķirošs, lai saglabātu dzīvību.
“Dažkārt tas, ko vajag, ir tikai apsējs. Bet var gadīties, ka no tā nav nekādas jēgas, tev vajag plastmasas elpvada caurulīti. Šis ir lielisks komplekts – kompakts un ātrs”.
Individuālās medpaketes ir viena lieta, bet izrādās, ka zemessargiem nav arī kārtīgu medicīnas somu ar šķērēm, zālēm, nopietnāku ekipējumu, kas būtu nepieciešama katram vadam jeb 30 cilvēku lielai kaujinieku grupai. Kopumā Zemessardzē ir ap 8000 biedru, tātad – ap 400 somu, ideālā gadījumā.
NBS skaidro, ka iepirkums būs, un zemessargi saņems tādus pašus komplektus kā Latvijas profesionālā armija. Modernus, labi aprīkotus.
Kad un vai visi zemessargi beidzot tiks pie šādiem piederumiem – sabiedrībai netiks atklāts. “Būs tiem, kam pienākas. Karavīri, zemessargi, ir dažādi.. ir šoferis, ložmetējnieks. Katram būs, kas pienākas. Plāns, protams, ir. Tā ir klasificētā informācija. Kad, cik, kam būs,” norāda NBS pārstāvis Normunds Vaivads.
NBS ieskatos, zemessargi pašlaik nemaz nav gatavi saņemt šādu medicīnas ekipējumu, jo pirms tās esot jāiziet īpaša mācību programma. “Neviens tev nedos devītās klases algebras grāmatu, kamēr neesi ceturto klasīti pabeidzis. Tāds ir tas princips. Cik sekmīgi varam realizēt, resursu jautājums, cik mums ir naudas. Pateikt, ka pilnīgi nekā nav, nevar, ” uzsver Vaivads.
Kamēr valsts gatavojas iepirkumam, paši zemessargi izveidojuši biedrību, lai savāktu naudu medicīnas somu iegādei. Četras somas ziedotas Studentu bataljonam, viena – Ogres inženiertehniskajam bataljonam. Streelenieks.lv veikalā aizvien ir ziedojumu kastīte, kas drīzumā tiks tukšota jaunam projektam.
NBS par zemessargu pašdarbību, iepērkot medsomas, nebūt nav sajūsmā: “Parasti ir patīkami, ja dāvina to, kas ir atbilstošs un vajadzīgs, nevis to, kas pašiem ienāk prātā. Ja būtu kāda sabiedrība, kas grib Latvijai uzdāvināt ziloni – liels paldies, bet teikšu atklāti – es nezinātu, kur likt”.
NBS ieskatā, par ziedojumiem iepirktās medsomas radīs haosu, brīdī, kad zemessargiem tiks nodotas valsts sagādātās medsomas. Kad šis brīdis pienāks? Zemessargiem atliek vien zīlēt, vai paļauties pašiem uz saviem spēkiem un pašu iegādātu, vai saziedotu inventāru.
Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!
Avots: TV3 Ziņas
Esmu t.s. regulārā armijā. Ne es ne kāds no mūsu vienības nav saņēmis tādas multifunkcionālās pakas.
visu ekipejumu zs jau vairakus gadus nav atlauts glabat majas. iznjemot formu.
Izķeriet AM kurjus un stāvoklis kardināli uzlabosies, protams, RU būs protesti.