KNAB pret ASV, kāds būs rezultāts?

Liepnieks

Domāju, ka korupcijas eksperti piekritīs – viena no korupcijas pazīmēm ir ārkārtīgi īpatnēji, netipiski, uz likuma robežas balansējoši valsts iestāžu lēmumi, kuros vienlaikus ir ļoti ieinteresēts kāds nu, piemēram, no valsts bagātākajiem cilvēkiem.

ABLV bankas akcionāri jau uzreiz pēc tam, kad ASV valdība FinCen personā noteica bankai sankcijas, kas attiecīgi noveda pie bankas sabrukuma, izvirzīja versiju, ka viņi ir apmeloti. Drīz arī sekoja iesniegums un augusta sākumā VP priekšnieks Ints Ķuzis apstiprināja, ka Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvalde pēc likvidējamās ABLV iesnieguma ir sākusi krimināllietu par apzināti nepatiesu ziņu izplatīšanu par situāciju Latvijas finanšu sektorā.

ABLV versija ir šāda: Latvijas Bankas prezidents, personiskas nepatikas vai mantkārīgā nolūkā (kā tagad saprotams, kaut kad vēlāk ABLV bankas akcionāri ir atcerējušies, ka viņiem ir pieprasīts arī kukulis, sākotnējā iesniegumā policijai nekā tāda nebija), ir kaut ko nepatiesu pateicis ASV finanšu sektora uzraugiem – (acīmredzot, tieši PATEICIS,  jo, ja jau informācija nepatiesa, tad nekādu dokumentu, kas nepatiesās ziņas apstiprinātu, nav) un viņi, saņemot šo mutisko neoficiālo informāciju, nedz pārbaudot to, nedz ievācot papildu informāciju no saviem avotiem, klausot Rimšēvičam “uz vārda”, noteikuši ABLV bankai sankcijas.

Man ir grūti iedomāties, ka pretizlūkošanā ilgi strādājušais Jēkabs Straume varētu būt tik stulbs un ne tikai nezināt, bet pat nespēt iedomāties, kā strādā tik nopietnas ASV valdības institūcijas, kāda ir FinCen, kā tiek pieņemti un saskaņoti ar citām ASV valdības aģentūrām FinCen ziņojumi, cik garš ir šāda ziņojuma birokrātiskais ceļš. Nemaz nerunājot par to, kādas metodes tiek izmantotas un cik nopietni tiek pieiets informācijas vākšanai, analizēšanai, pārbaudei un apstrādei.

Taču, ja Straume to saprot, tad kā ir iespējams izvirzīt versiju, kas norāda uz tiešu cēloņseku sakarību starp Rimšēviča sniegto it kā nepatieso informāciju, kas noveda pie FinCen ziņojuma, kas savukārt noveda pie lieliem zaudējumiem ABLV akcionāriem?

Taču tieši šāda tieša cēloņseku sakarība ir norādīta KNAB lēmumā par aizdomās turamā statusa noteikšanu Ilmāra Rimšēvičam. Kāpēc tas izdevīgi ABLV akcionāriem, ir skaidrs. Ja tā tiešām bija – ABLV akcionāri ir tīri un balti, nav nodarbojušies ar naudas atmazgāšanu, nav devuši kukuļus, ir apmeloti un Latvijas valsts vai Latvijas centrālā banka vai abi kopā ir atbildīgi par viņiem nodarītajiem zaudējumiem gan reputācijai, gan zaudētā biznesa veidā.

Zinot ABLV akcionāru apetīti – ja par vienu tvītu mikroblogošanas vietnē “Twitter”, kurā Oļegs Fiļs nosaukts par “sugardaddy”, viņa jaunā draudzenīte vēlas, lai tiek samaksāti 1000 eiro, tad par darbībām, kas novedušas pie bankas sagrūšanas viņi no Latvijas valsts vai Latvijas Bankas noteikti paprasīs vismaz miljardu. Un ja Latvijas Bankas prezidents būs notiesāts par darbību, kas izraisīja šīs sekas, tad ABLV akcionāri pieprasīto arī noteikti saņems, jo kriminālprocesā jau būs pierādīts viss, kas ABLV akcionāriem ir vajadzīgs.

Traģikomiski, ka pierādījumus ABLV prasībai pret Latvijas valsti šajā gadījumā par Latvijas valsts naudu būs savākusi pati Latvijas valsts KNAB personā.

Shēmiņa nav īpaši sarežģīta un ir skaidrs, ka, ja miljards ir likme, var patērēties ar visādām kampaņām – miljons par informāciju un tamlīdzīgi. Var patērēties arī visādi citādi, un šis KNAB lēmums otrajā Rimšēviča lietā liek pavisam citām acīm paskatīties arī uz pirmo vai galveno Rimšēviča krimināllietu un to, kādi un kādā veidā iegūti pierādījumi figurē tur, kā un kāpēc tie ir uzradušies tieši tajā laikā, kad tie uzradās, liecinieki, kas pēkšņi pēc daudziem gadiem atceras, ka ir devuši kukuli medību brauciena formā, kaut kādas sarunas, kas uzpeld no vecām operatīvajām lietām. Tur ir ļoti daudz jautājumu.

Un atcerēsimies – paša Rimšēviča versija uzreiz pēc aizturēšanas bija, ka tā ir vienas bankas organizēta akcija. Izmeklēšana pret Rimšēviču pirmajā krimināllietā tika sākta dažas dienas pēc FinCen ziņojuma par ABLV banku un vēl dažas dienas vēlāk viņš jau tika maksimāli publiskā veidā aizturēts. Toreiz neviens Rimšēvičam neticēja, taču tad mēs vēl ļoti daudz ko nezinājām. Vēl nebija arī nogalināts Mārtiņš Bunkus, un būsim atklāti – toreiz mēs vēl neko nezinājām par ABLV akcionāriem (patiesībā arī tagad zinām ļoti maz).

Interesanti, ka Rimšēviča krimināllietas nav vienīgie ļoti aizdomīgi smakojošie kriminālprocesi, kuru ierosināšanu un virzīšanos uz priekšu panākuši ABLV akcionāri.

Oļegs Fiļs, tas pats, kura draudzenīte ir sašutusi, ka kāds tviterī viņu nosaucis par sugardaddy, tas pats, kurš pieprasa bijušajai sievai atdot kastroļus un gludekli, tas pats Fiļs ir panācis, lai Valsts policija ierosina kriminālprocesu pret bijušo sievu Santu Bernālu (agrāk Zāmueli) par to, ka viņš, profesionāls baņķieris, parakstīja līgumu, aizdeva sievas biznesam naudu (jāatdod 2027. gadā), bet tagad pēkšņi ir atcerējies, ka sieva it kā solījusi arī dot nodrošinājumu šim kredītam, bet nedod un tā ir krāpšana un noziegums, un viņa ir krimināli jāvajā.

Normāli, ja mēs visi sagaidītu, ka šādiem plikiem apgalvojumiem par kukuļu pieprasīšanu, kā tas ir Rimšēviča gadījumā, vai solījumiem sniegt nodrošinājumu, kā Bernālas gadījumā, būtu jābūt jel kādiem pierādījumiem, lai vispār varētu apsvērt krimināllietas rosināšanu.

Taču ļaušu jums trīs reizes minēt – vai šajās lietās šādi pierādījumi ir vai nav? Katrs, kurš saskāries ar Latvijas policiju zina, ka tur neviens nekad neraujas rosināt bezcerīgas, apšaubāmas lietas. Viņiem pietiek īstu darbu. Taču ABLV akcionāri ir izņēmums. Viņu iesniegumi bez aizķeršanās pārvēršas par krimināllietām pret viņiem nevēlamiem cilvēkiem. Bernālas gadījumā zīmīgas ir arī parādsaistības, kuras atrodamas lietu ierosinājušā policista un viņa sievas deklarācijās, bet ar to, es ceru, nodarbojas policijas iekšējās drošības birojs.

Tomēr pat uz šī fona KNAB darbība Rimšēviča lietā ir kaut kas īpašs. KNAB ar savām darbībām faktiski uzskata, ka ASV valdība ir rīkojusies vai no kopā ar Rimšēviču un izdarījusi, KNABprāt, noziegumu (jo galu galā tā sauktās apzināti nepatiesās ziņas par Latvijas finanšu sektoru jau izplatīja FinCen, nevis Rimšēvičs), vai arī FinCen ir tik nekompetenta, ka pilnībā gājusi it kā korumpētas, ļaunas Latvijas amatpersonas pavadā un nekritiski pieņēmusi viņa neoficiāli pausto, to nekā nav pārbaudījusi, apgājusi pati savas iekšējās procedūras un izplatījusi ABLV sagraujošu ziņojumu tikai balstoties Rimšēviča nepatiesajā informācijā.

Ja KNAB un ABLV ir taisnība, jādomā, mēs drīz pieredzēsim, ka visa FinCen vadība iesniegs atlūgumus vai tiks atlaista, jaunā FinCen vadība oficiāli atvainosies ABLV akcionāriem, un Latvijas valsts vai varbūt pat Amerika izmaksās ABLV akcionāriem godīgu kompensāciju par zaudēto biznesu un reputāciju (tas par reputāciju gan nevarētu attiekties uz sugardaddy, kurš savu reputāciju pats grauj labāk nekā to spētu jebkurš cits).

Tātad jautājums ir – vai KNAB strādā idioti, kuri ņem par pilnu ABLV pasaciņas, ka FinCen paklausījās Rimšēviča teikto un automātiski noteica sankcijas pret ABLV, vai KNAB paši ir korumpēti un par naudu izpilda ABLV kaprīzes, atriebības un jaunos biznesa plānus?

Vēl labāks jautājums ir – kura Latvijā ir tā drošības iestāde, kura šādas aizdomas varētu pārbaudīt un šādā līmenī kukuļdevējus un ņēmējus pieķert?

Baidos, ka Latvijā tādas nav.

 

Autors: Jurģis Liepnieks

 

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

 

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


11
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Kristaps Ziemelis
Kristaps Ziemelis

Neviens neko uz savu glavu nedara! Ja dara, tad iedota adekvata sankcija, iespējams, no ārzemēm. Ja paskatamies, kur tā lieta ir tagad – nekur! Patrokšņoja un norima (iespējams, ka atualizēsies vēlāk). Pieļauju, ka jāskatās kāda nauda bankā grozījās un kādus spekus ASV Fincen atbalsta/pārstāv!…Iespējams, ka cīņas dalībnieki ir ārpus Latvijas, bet Latvija tikai cīņas lauks.

esesESesES
esesESesES

Malacis, Liepniek, mani fascinē tavi analītiskie raksti,(tas ir nopietni).

F F
F F

Jurģi, kas Tev ir ar to ablv? Tu pie viņiem krītu ņēmi un tad nācās iet maksātnespējas procedūru? Cik LV nav sieviešu, kuras šķiras? Un varētu padomāt, ka tā kastroļu sieviete ar Fiļu salaida mīlestības dēļ…kā tad…

Kāds tur vārds
Kāds tur vārds

Diezgan uzskatāmi tiek spiests ārā viss, lai peožektori ietu ablv virzienā. Varbūt nākamo analīzīti varētu par rietumu? Vai arī tur dro kā pasūtītājs neļaus līst?

Vērotājs
Vērotājs

Vispār ļoti precīzi. Jāievēro, ka EB un OF bija bagātākie LV cilvēki, un šāda ar apkārtējo sabiedrību (arī drošības struktūru un tieslietu sistēmas darbinieku algām) nesamērīgi liela nauda arī rada šo tiesiskuma deformāciju. Īstenībā pat nerokot, tikai drusku paskrāpējot no virspuses, varētu atrast pietiekami daudz pierādījumu, lai atlikušos mūža gadus abi kungi un vēl maza grupa tiešo līdzzinātāju un organizētāju pavadītu pilnā valsts apgādībā. Tikai nav, kas to izdara. Kādreiz, vēl PSRS laikos, kad kādā Kaukāza vai Vidusāzijas nostūrī vietējā vara, milicija, prokuratūra utt. bija caurcaurēm savstarpēji saauguši, korumpējušies un noziedzīgi, izmēzt to visu sūtīja pilnvarotos no Maskavas. Un ko… lasīt vēl »

Insis
Insis

Labāk būt sugardaddy, nekā maksātnespējīgam :D

Megrē
Megrē

Tas ir fakts. Būtu arī dzīvojis savam priekam un ļāvis citiem dzīvot, neviens gailis pakaļ nedziedātu, dari ko gribi.

Anse
Anse

Tu esi Dievs, jurģi :D klauns

Skolotājs
Skolotājs

Sēdies, Jurģi! Pieci (šodien laikam desmit).

Megrē
Megrē

Varbūt JKP saraksts ar nomaināmajām drošības iestāšu amatpersonām – Ķuzis, Straume, Kalnmeijers nav nemaz tik nepamatots?

Trrr
Trrr

Krimināllieta un kriminālprocess ir divas dažādas lietas!
Kriminālprocess nav pret konkrētu personu bet gan tiek rosināts veikt procesuālas darbības lietas izmeklēšanai, pēc krimināl procesa vai nu ierosina krimināllietu jau pret konkrētu personu vai arī lietu izbeidz. Kriminālprocess piemēram ir obligāts ja ir satiksmes negadījums ar cietušo!