Daudziem Latvijas politiķiem piešķirtais apbalvojums ir nopērkams

goda zīme

Sabiedriskās organizācijas “Lāčplēsis” piešķirtās “goda zīmes”, ko saņēmuši daudzi politiķi, ir nopērkamas.

To noskaidroja Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums “De facto”, kura rīcībā ir nonācis slepeni tapis ieraksts, kas apliecina – goda zīmi var vienkārši nopirkt.

Šādu apbalvojumu ir saņēmuši daudzi politiķi. Piemēram, Rēzeknes mērs Aleksandrs Bartaševičs vai Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs ir saņēmuši visas trīs pakāpes. Apbalvojumus saņēmuši arī Jēkabpils mērs Leonīds Salcevičs, Rēzeknes novada pašvaldības priekšsēdētājs Monvīds Švarcs, Jelgavas novada pašvaldības priekšsēdētājs Ziedonis Caune, Saeimas deputāti Romāns Naudiņš un Aldis Adamovičs. Sociālajos tīklos ar apbalvojuma piešķiršanu partijas politiķiem lepojusies arī Zaļo un Zemnieku savienība.

“De facto” iegūtajā ierakstā ir redzams, kā pie biedrības vadītāja atnāk kāds vīrietis un stāsta, ka gribot uzdāvināt goda zīmi savam paziņam. Un vadītājs uzreiz gatavs piešķirt. Dāvinātāju īpaši neiztaujā, par ko tad paziņa pelnījis “goda zīmi”, neinformē arī par to, ka biedrības valdei būtu vēl par to jābalso. Biedrības vadītājs uzreiz piezvana un noskaidro, cik ātri var noorganizēt apbalvošanu vajadzīgajā pilsētā.

Nosauc arī cenu – 400 eiro.

Biedrības vadītājs ir Latviešu strēlnieku apvienības aktīvists Jānis Kasparsons, tajā darbojas arī bijušais Satversmes tiesas priekšsēdētājs un politiķis Gunārs Kūtris un “saskaņiete” Zenta Tretjaka. Sarunā ar “de facto” biedrības vadītājs Kasparsons apgalvo, ka par goda zīmi jāmaksā esot tikai dažiem. “Cits saka, ka neko nevar samaksāt, mēs neko neprasām. Cits var samaksāt viņš dod,” saka Kasparsons.

“De facto” uzrunātie goda zīmes saņēmēji apgalvo, ka par to, lai varētu dižoties ar “Lāčplēša apbalvojumu”  nav maksājuši un nav zinājuši, ka goda zīme maksā noteikto naudas summu.

“Es viņu nevalkāju, un jūs arī neredzēsiet nekur, ka es dižojos ar viņu”, raidījumam pauda Ogres novada domes priekšsēdētājs Egils Helmanis. Sarunā ar LTV jebkādas zināšanas par šo situāciju  noliedz arī Jānis Dūklavs: “Kāpēc man viņa būtu jāpērk? Kāpēc man vajadzētu pirkt ordeni, vai nav jocīgi jūsu jautājumi?”.

LTV atzīmē, ka likums neaizliedz nevalstiskajam organizācijām veidot savus apbalvojumus un tos var  iesniegt apstiprinājumam Valsts prezidenta kancelejas heraldikas komisijā. Taču šāds solis ir brīvprātīgs un fondam “Lāčplēsis” šāda apstiprinājuma nav.

 

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


3
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
nazis
nazis

Nav vēl zudusi cilvēku vēlme apkārties ar apšaubāmas izcelsmes ordeņu izstrādājumiem, lai tikai būtu. Savā ziņā tāda pašapmierināšanās.

Kristaps Ziemelis
Kristaps Ziemelis

Apbalvojums, tā arī ir materiāla rakstura statusa lieta, gluži kā dārgs auto, pulkstenis, dzīvesvieta utt

Kristaps Ziemelis
Kristaps Ziemelis

Tas ir mēģinājums apelēt pie lasītāja taisnīguma izjūtas, kura ir gājusi mazumā pēdējās desmitgades. Atgādina PSRS laika stāstus par partijas funkcionāriem, kuri aizņemas kāzām traukus no muzejiem, ēd pagultē banānus, utt….