Gruzijā marihuānas lietošana ir legāla, vai to atļaus arī audzēt?

marihuāna

Gruzija marihuānu legalizēja pirms divarpus mēnešiem. Tas noticis priekšvēlēšanu gadā. Gruzīni ir pirmie starp bijušajām padomju republikām, kas zālītei pavēruši likumīgu ceļu. Kā viņi līdz tam nonāca? Kāda situācija ir pašlaik? Un – vai Gruzija varētu spert soli tālāk un atļaut marihuānu arī audzēt?

Narkotiku dēļ Gruzijas parlamenta priekšā šovasar tika pieredzēti masveida protesti. Pirms tam bija vairāki nāves gadījumi pārdozēšanas dēļ un policijas rīcībā bija nonākuši ap 20 videoklipu, kuros redzama narkotiku pārdošana naktsklubos. Sekoja reidi, aresti un klubu slēgšana. Tam pretī – demonstrantu dusmas, ka varas iestādes pārmērīgi stingri cenšas iejaukties viņu naktsdzīvē.

Marihuānas legalizācijā kā politiskais dzinējspēks nostrādāja partija “Girči” jeb tulkojumā – “Čiekurs”. Tās līderis Zurabs Džaparidze arī ir viens no kandidātiem šomēnes gaidāmajās Gruzijas Valsts prezidenta vēlēšanās. Marihuānas tēmu partija aktualizēja ļoti uzskatāmi. Sastādīja zālīti podiņos paši savas partijas birojā. Tā metot izaicinājumu sabiedrībai un vispirmām kārtām jau policijai. Līdz beidzot viss nonāca līdz Konstitucionālās tiesas lēmumam.

Gruzijas Konstitucionālā tiesa par antikonstitucionālu atzina pantu, kas paredz sodu par lietošanu bez ārsta norīkojuma. Tiesa atzina, ka marihuānas smēķēšana ir konstitucionālas cilvēktiesības, ja vien no tā necieš citi cilvēki un ja tas nenotiek izglītības iestādēs. Tiesas lemtais, ka par marihuānas smēķēšanu cilvēki nav jāliek cietumā, tūdaļ pat pozicionēja tautu atbalstītājos un pretiniekos. Pretinieku priekšgalā stājās Gruzijas Pareizticīgo baznīca, aicinot Konstitucionālo tiesu vispār likvidēt.

“Konstitucionālā tiesa daudzās valstīs vispār nepastāv. Kāpēc mums vajag konstitucionālo tiesu? Demokrātiska valsts var bez tās iztikt. Kā var četri cilvēki lemt 4 miljonu tautas likteni?” sacīja Gruzijas Pareizticīgās baznīcas patriarhijas priekšsēdētājs. Pārsteigumu pauda arī veselības ministrs un Gruzijas parlamenta veselības aizsardzības komisijas priekšsēdētājs. “Esmu ļoti izbrīnīts, ka Konstitucionālajā tiesā ir speciālisti, kas labāk saprot medicīniskas problēmas nekā ārsti. Man nav tiesību apstrīdēt Konstitucionālās tiesas lēmumu, bet negribu pat ļaunākajos murgos iedomāties, ka operāciju zālē strādātu sapīpējies ķirurgs! Vai – ka sapīpējies pilots vadīs lidmašīnu!” teica veselības ministrs Davids Sergejenko.

Tagad Gruzijas Konstitucionālajai tiesai būs jāievieš marihuānas aprites regulējums. Parlamenta spīkers Iraklijs Kobakhidze ir atzinis, ka iestādes nepieņems nekādus pārsteidzīgus lēmumus, jo grib saņemt lielāku skaidrību par sabiedrības nostāju. Tikmēr partija “Girči” apstāties pie sasniegtā negrasās. Gan uzsverot, ka cīņa ir nevis par zālīti, bet par brīvību.

Tomēr Gruzijas valdība vismaz pagaidām ir apturējusi centienus legalizēt arī  marihuānas audzēšanu medicīniskiem nolūkiem. Taču prognozē, ka pēc prezidenta vēlēšanām jautājums atkal tiks aktualizēts.

 

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

Avots: LTV

 

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar