Valsts paslepus atdevusi iedzīvotāju veselības datus privātfirmai

medicīnas datiem

Šokējošu atklājumu savā Facebook lapā publicējis Oskars Polmanis – izrādās, šogad izveidota datu bāze, kurā vienu pēc otra pievieno dažādu poliklīniku (arī Rīgas 1.slimnīcas) un medicīnas iestāžu diagnostikas un laboratorisko izmeklējumu rezultātus. Savā dziļākajā būtībā tas nebūtu nekas slikts, ja vien šīs datu bāzes uzturētājs nebūtu kāda 2006.gadā dibināta SIA ar 3000 EUR pamatkapitālu, pārdomās dalās Polmanis.

“Ko paredz šī sistēma? Ielogojoties caur i-banku, jebkurš pacients var tikt pie saviem vēsturiskajiem izmeklējumiem kopš laikiem, kad tie tiek digitalizēti. Es sarakstā atradu izmeklējumu no 2004.gada.

Tik tālu viss ir jauki! Lai šo vēsturisko izmeklējumu apskatītu, ir konkrēta apskatīšanās maksa: EUR 2,99!

Tagad visi atcerēsimies, ka par katru izmeklējumu, īpaši, ja to esat veikuši pašrocīgi, neizstāvot visas ārstu rindas, par to maksājot pavisam konkrētus cipariņus. Jā, arī šādi izmeklējumi šajā datu bāzē ir atrodami. (Saraksts ar iestādēm, kas ir pievienotas šai sistēmai: https://datamed.lv/lv/klienti.html)

Kur tad ir problēma? Problēma ir tāda, ka visi medicīniskie izmeklējumi ir sensitīva un īpaši glabājama informācija. Šobrīd sanāk, ka šī sensitīvā informācija ir pieejama kādai Jūrmalā reģistrētai firmai, kura brīvi var aplūkot, kādus izmeklējumus esat veicis un vai kaut kas interesants ir atklāts. Jautājums ir, vai nododot analīzes uz jebko, esat parakstījies, ka piekrītat, ka šādi tiks darīts? Es personīgi neesmu piekritis.

Sazvanījos ar iestādi, kur ir veikts skaitliski visvairāk izmeklējumu – E.Gulbja laboratorija. Teicu, ka neesmu mierā ar šo situāciju. Sekas bija tādas, ka viņi manuāli atvienoja manus datus no ieraudzīšanas šajā datu bāzē. (Pēc ieraksta publicēšanas vēlreiz gāju pārliecināties, vai tiešām vairs nav pieejami, diemžēl, joprojām ir pieejami)

Kas mani satrauc šajā stāstā? Tas, ka neliels uzņēmums, iespējams, bez nopietnām sekām, tiek klāt teju visu Latvijas iedzīvotāju medicīniskajiem datiem. Tas nozīmē, ka kāds gudrs čalis var izdomāt: paskatīsimies, vai deputātam X nav kāda interesanta kaite? O, ir! Pārdodam Lato Lapsam vai kādai citai jaukai izdevniecībai? Vai varbūt pašantažējam deputātu, ja negrib, lai to visu uzzina citi. Jā, piekrītu, sazvērestības teorija, tomēr tīri tehniski tas ir iespējams.

Ja šādu datu bāzi uzturētu, piemēram, Veselības Inspekcija vai tml. kantoris, visdrīzāk es šos jautājumus neuzdotu. Lai cik ļoti nākas vilties dažādu valsts iestāžu darbā, tomēr tā būtu valsts datu bāze ar atbilstošiem normatīviem.

Bet tagad? Cik es atceros, ka ir ieguldīts daudz naudiņas tādā e-veselības sistēmā, bet šeku reku kādi gudri čalīši ir izdomājuši, ka var nopelnīt par vecu analīžu aplūkošanu. Cepums, protams, par ideju, tomēr kaut kas tajā visā nešķiet parāk labi”, savā Facebook lapā raksta Oskars Polmanis.

Un vēl kāda lieta, ko noteikti daudzi no mums nezina: “saskaņā ar Fizisko personu datu aizsardzības likumu kopijas, izrakstus un norakstus no savas pacienta ambulatorās kartes pacientam ne biežāk kā divas reizes gadā ir tiesības saņemt bez maksas. Citos gadījumos pacientam ir tiesības pieprasīt un saņemt izrakstus, norakstus un kopijas atbilstoši ārstniecības iestādē apstiprinātajam cenrādim.” Tā Oskars Polmanis.

medicīnas datus

Un kāds ir jūsu viedoklis? Rakstiet komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

Avots: Facebook/Oskars Polmanis

Jūs varētu interesēt

Populārākie raksti

Lasītāju viedokļi

15 Komentāri on "Valsts paslepus atdevusi iedzīvotāju veselības datus privātfirmai"

avatar
Kārtot pēc:   jaunākie | vecākie | populārākie
Lība
Lība

Salauzu kāju. Uztaisīju rentgenu. Labi, ka var ielikt vienotā sistēmā – dakteris konsultācijā otrā pilsētas vai valsts malā tūlīt to redz. Bet tas, ka man pēc mēneša ir atkal jāmaksā, lai šos savus izmeklējumus redzētu, uzskatu, ka tas ir manu tiesību pārkāpums. Un otrs – rakstā pieminētais – šādas informācijas krāšana rada draudus pacientu drošībai. Neviens, par ko informācija ir šādi apkopota, tam ar savu parakstu nav devis piekrišanu. Reāli pārkāpumi. Atbildīgo – nav.

Andris Bērziņš:
Andris Bērziņš:
“Dzīvojot PSRS mēs visi bijām vienoti – vienoti pret sistēmu, šodien Latvijas iedzītāji ir ārkārtīgi sadrumstalojušies. Drīz mēs nebūsim vairs tauta, bet 1,5 miljons indivīdu, kas dzīvos pilnīgi atsevišķu, virtuālu dzīvi … Ar ko tad atšķirās sociālisms no kapitālisma? Sociālismā nekas nenotiek, bet katrai mazākajai brīvā gara izpausmei ir milzīga nozīme. Kas ir kapitālisms? Kapitālismā notiek viss, bet pēc būtības nekam nav nozīmes … Jo kapitālisms ir tāda viltīga sistēma, kas sadala cilvēkus šķirās un saka – katrs mēģina izdzīvot kā nu var! Tā ir nežēlīga sistēma, kurā vājākais tiek aizmests un stiprākais kļūst visuvarens. Kapitālismā kapitāls tiek iegūts tikai… lasīt vēl »
jo nekas nav jauns šai pasaulē ...
jo nekas nav jauns šai pasaulē ...

He, cilvēki ir pilnīgi pārliecināti, ka obligāti jāslimo ;) Baiļu un iebiedēšanas politika strādā pēc pilnas programmas ;) Retorisks jautājums – ja zāles tiek ražotas un mēs tās lietojam, lai paliktu veselāki, tad kāpēc mēs un, jo īpaši mūsu bērni, slimojam aizvien biežāk un smagāk? Tiesi tāpēc, ka veselību nevar nopirkt aptiekās un labu pašsajūtu negūst ārsta kabinetā!!!

wpDiscuz