Čekas maisu izpētes vadītājs: VDK aģentu un ziņotāju vārdi jānodod atklātībai

čekas maisi

VDK aģentu un ziņotāju vārdi jānodod atklātībai. Tāpat kā materiāli, kas ir Totalitāro seku dokumentēšanas centra rīcībā. Tā LTV raidījumā “1:1” pauda Valsts drošības komitejas (VDK) zinātniskās izpētes komisijas vadītājs, vēsturnieks Kārlis Kangeris.

Latvijā ir nokavēts laiks, kad personas varēja brīvprātīgi informēt valsti par sadarbību ar padomju Valsts drošības komiteju pagātnē. Tāpēc “čekas maisi” būtu jāpublisko. Tas dos sabiedrībai zināmu nomierinājumu, teica VDK Zinātniskās izpētes komisijas vadītājs.

Ir pagājuši jau 26 gadi. Cilvēkiem bija laiks pārdomāt savu rīcību vai paziņot par savu sadarbību ar VDK. Viņiem būtu jāapzinās, ka ar savu sadarbību viņi uzņēmušies atbildību. Varbūt kaitēts kādam citam, varbūt kādu labumu ieguva paši, klāstīja Kangeris.

Viņaprāt bažas, ka tas var graut kādu zināmu cilvēku reputāciju vai karjeru, ir pārspīlētas. Ir cilvēki, kuru vārdi parādījās “čekas maisos” un kuri to publiski atzinuši, bet sabiedrība to pieņēma.

Piemēram, akadēmiķis Jānis Stradiņš atzinis, ka viņa vārds figurē VDK materiālos. Viņš rakstījis zinātniskas atskaites par vairākiem ārzemju komandējumiem,. Toreiz tās reglamentētā oficiālā kārtā iesniegtas oficiālām iestādēm. Viņam saistībā ar ārzemju braucieniem ir bijušas pārrunas ar oficiāliem darbiniekiem, kas gan nav stādījušies priekšā kā VDK darbinieki. Bet viņš gan nebija ne aģents, ne ziņotājs.

Ja cilvēki godīgi stāstīja un atzinās, sabiedrība pieņēma un piedeva. Ja viss “čekas maisu” saturs būtu atklāts 1994. vai 2004.gadā, viss nomierinātos īsā laikā, pauda Kangeris. Vēsturnieks uzskata, ka “čekas maisu” saturs ir jāpublisko, lai “sabiedrībai būtu zināms nomierinājums”.

VDK materiālu izpētes speciālā valdības izveidotā starpnozaru komisija tapusi pēc Saeimas lēmuma, ka pirms VDK dokumentu publiskošanas vēl jāveic šo materiālu zinātniskā izpēte. Bijušās Valsts drošības komitejas dokumenti publiski būs pieejami pēc 2018.gada maija beigām. Bet ir skaidrs, ka kartotēka nav pilnīga un informatoru kartītes nevar kalpot par pierādījumu sadarbības faktam ar padomju laika represīvo iestādi.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

Avots: LTV raidījums 1:1

Jūs varētu interesēt

Populārākie raksti

Lasītāju viedokļi

Ierakstiet pirmo komentāru!

avatar
wpDiscuz