Aizsargāt savus privātos foto un saraksti turpmāk būs nelikumīgi

čekas maisi

Partijas Vienotība Saeimas deputāts Andrejs Judins (attēlā) ierosinājis Krimināllikuma grozījumu, kura būtība ir – ikvienai personai, kurai ienāks prātā aizsargāt savu privātumu – iegādāties programmatūru, lai nepieļautu, ka tās elektroniskajai sarakstei vai datora saturam var brīvi piekļūt specdienestu pārstāvji, jārēķinās pat ar divu gadu ilgu cietumsodu, vēsta portāls Pietiek.com.

Pašlaik Krimināllikuma 237.1 panta “Stratēģiskas nozīmes preču aprites noteikumu pārkāpšana” otrā daļa noteic: “Par sevišķā veidā veicamiem operatīvās darbības pasākumiem speciāli radītu vai pielāgotu iekārtu, ierīču vai instrumentu un to komponentu aprites aizlieguma pārkāpšanu – soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu, atņemot tiesības uz noteiktu nodarbošanos uz laiku līdz pieciem gadiem.”

Taču tagad Vienotības – kuras vadība sen zināma ar saviem ciešajiem sakariem ar valsts drošības iestādēm un kuras priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa kā Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītāja “uzrauga” to darbību – pārstāvis Judins ierosinājis šo Krimināllikuma panta daļu būtiski papildināt šādā jaunā redakcijā: “Par sevišķā veidā veicamiem operatīvās darbības pasākumiem vai to traucēšanai speciāli radītu vai pielāgotu iekārtu, ierīču vai instrumentu un to komponentu vai programmatūras aprites aizlieguma pārkāpšanu.”

Tas faktiski nozīmē – līdzās jau esošajam kriminālsodam par mēģinājumu savu mājokli pasargāt no tajā notiekošo sarunu noklausīšanās un ierakstīšanas tagad līdz pat diviem gadiem cietumā saskaņā ar Vienotības deputāta Judina ieceri draudēs arī, ja persona iegādāsies datora programmatūru, kas neļaus specdienestu pārstāvjiem brīvi un netraucēti piekļūt tā saturam. Šis grozījums jau guvis atbalstu arī Saeimas Juridiskajā komisijā.

Pats Judins Pietiek gan apgalvo, ka nekādu ļaunu nodomu viņam neesot, – viņš vienkārši esot vēlējies pieskaņot Krimināllikuma nosacījumus tam, kas rakstīts Ministru kabineta noteikumos par stratēģiskas nozīmes preču apriti.

Tiesa, Ministru kabineta noteikumos “Noteikumi par Nacionālo stratēģiskas nozīmes preču un pakalpojumu sarakstu” pie stratēģiskas nozīmes precēm ir pieskaitītas “sevišķā veidā veicamiem operatīvās darbības pasākumiem speciāli radītas vai pielāgotas iekārtas, ierīces vai instrumenti un to komponentes, un programmatūra”, taču ne vārda nav minēts par programmatūru, kas aizsargā kādas personas datora vai elektroniskās sarakstes saturu.

Deputāts Judins, jautāts par valdības noteikumu nosacījumiem, Pietiek pavēstīja, ka tad viņam esot nepieciešams sīkāk iepazīties ar Ministru kabineta noteikumiem, taču vienlaikus pauda pārliecību, ka valsts drošības dienesti noteikti neizmantošot šo Krimināllikuma pantu nepamatoti un neobjektīvi.

Latvijā spēkā esošais Stratēģiskas nozīmes preču aprites likums gan ir ļoti vispārīgs, un tā 5.1 pants. “Sevišķā veidā veicamiem operatīvās darbības pasākumiem speciāli radītu vai pielāgotu iekārtu, ierīču vai instrumentu un to komponentu aprite” nosaka tikai, ka “fiziskajām personām aizliegts iegādāties, glabāt un lietot Latvijas Republikas Nacionālajā stratēģiskas nozīmes preču un pakalpojumu sarakstā minētas, sevišķā veidā veicamiem operatīvās darbības pasākumiem speciāli radītas vai pielāgotas iekārtas, ierīces vai instrumentus un to komponentus (turpmāk — speciālās ierīces).”

Taču šis likums nosaka, ka ir jāizveido speciāli noteikumi, kuros kā pielikums ir ietverts “Nacionālais stratēģiskas nozīmes preču un pakalpojumu saraksts”. Šādu sarakstu apstiprināja jau Valda Dombrovska valdība, sarakstā cita starpā nostiprinot kriminālatbildību katrai personai, kas iedomāsies aizsargāt savu sarunu privātumu. Šajā sarakstā uzskaitītas arī “iekārtas un ierīces operatīvās darbības pasākumu traucēšanai” – speciālie indikatori, speciālie lokatori, skeneri, skrembleri, speciālie frekvenču mērītāji, plaša frekvenču diapazona trokšņu ģeneratori utt.

Ar aicinājumu izvērtēt, vai šie nosacījumi nepārkāpj Latvijas iedzīvotāju pamattiesības, Pietiek bija vērsies pie tiesībsarga Jura Jansona, un 2013. gada pavasarī tiesībsargs ierosināja pārbaudes lietu “jautājumā par aizliegumu privātpersonām iegādāties un glabāt ierīces operatīvās darbības pasākumu traucēšanai”, taču pēc ilgākas vilcināšanās atzina, ka specdienestu tiesības esot nozīmīgākas par pilsoņu tiesībām uz savas personiskās dzīves un mājokļa neaizskaramību.

Pietiek jau 2014. gadā informēja, ka Drošības policijā sākti vairāki kriminālprocesi pret personām, kas, uzstādot savās mājās vienkāršākas vai sarežģītākas ierīces, kas traucē tur slepeni uzstādītu mikrofonu un citu noklausīšanās ierīču darbību, šādā veidā mēģinājušas cīnīties ar aizvien biežāko pretlikumīgo un oficiāli nesankcionēto sarunu noklausīšanos.

Latvijas tiesās pēdējos gados vairākkārt ir pārsūdzēti un arī sekmīgi atcelti izmeklēšanas tiesnešu lēmumi par atļauju došanu kratīšanai personu privātīpašumos. Vairākos gadījumos šajās par prettiesiskām atzītajās kratīšanās izņemtas ierīces, ar kurām šo īpašumu saimnieki mēģinājuši nodrošināt savu personisko sarunu privātumu savās mājās. Taču tā vietā, lai pēc kratīšanu atzīšanas par prettiesiskām šīs ierīces tiktu atdotas, Drošības policija ir sākusi kriminālprocesus par šādu aizliegtu ierīču atrašanos šajos īpašumos.

Ja Saeima pieņems deputāta Judina “bīdīto” Krimināllikuma grozījumu, nu “aizliegtajām ierīcēm” pievienosies arī “aizliegtā programmatūra”.

Izsaki savu viedokli komentāros un seko mums Facebook un Twitter!

Avots: Pietiek.com

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


12
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
ejat dilles
ejat dilles

Nu neko sev izdomajusi. Nepietiek, ka Facebook ar saviem cookie var izsekot ko tu dari interneta, bet tagad ari savas bildes nedrigst but privatas?
Ja jau ta, tad kapec jau kuro reizi “gudras” galvas nepublice savas algas?

Silvija
Silvija

Oho! Nedomaju,ka Latvijas drosibas iestades to daris pec savas iegribas. Ne! Tas ir Pirksts,kas dikte noteikumus un tas bus Pirksts,kas spriedis tiesu.

Nuks
Nuks

Nu tas tikai mūsu mēslu Valstī var notikt.

W
W

Lai sāk ar sevi.
Tieši tāpat tādā pat pakāpē un progresijā.

Personi4
Personi4

Nu pec idejas tad jau sanak,ka antivirusu izmantot ari ir pretlikumigi,jo tas trojanus kjer piemeram :)
Bet nu vispar kamer tizlenji visadu ideotismu domaa valdiibaa, tikmeer gudri puikas domaa kaa taas visas peripeetijas piekaast ;)

dekāns
dekāns

Tad jau nāksies aizliegt Mac OS X, jo tur ir iebūvēta visa cietā diska šifrēšana. Tāpat Windows versijas ar tādu pašu fīču. Lai gan Windows varētu aizliegt visus, jo tie satur antivīrusu, kurš kaut vai nejauši ar proaktīvo aizsardzību var nodetektēt policijas izmantotu spiegošanas programmatūru. Kas paliek? Pliks Linux. Urā.

haralds
haralds

kā teica Alana Silitoe “loneliness of the long distance runner” varonis? ja kāds izdomās domu lasāmo mašīnu, es pirmais viņu nolaidīšu no kātiem!

m
m

Kā ar TOR pārlūku? Izmantoju atsevišķu e-pasta adrešu uzturēšanai, ar kurām nevēlos, lai tieku sasaistīts, piemēram, pārsūtot kolēģiem informāciju par policijas darbinieku pārkāpumiem, informāciju, kas satur komercnoslēpumu u.c. gadījumos.

es
es

Vienkārši kretīns ar savu likumu. Ja vajadzēs pie maniem failiem neviens netiks, redzēs tikai to ko es atļaušu.

OT.
OT.

Šis varētu būt saistīts ar to, ka pēdējā laikā ir pastiprinājusies pasta sūtījumu kontrole, jo valsts iestādes cenšas cīnīties ar narkotiku pasūtīšanu no interneta pa pastu. Savukārt, lai pasūtītu narkotikas internetā droši, un valsts iestādēm par to nebūtu pierādījumu, ir nepieciešams lietot programmatūru, kas ļauj “slēpt savas pēdas”.

freddy krueger
freddy krueger

Ņemot vērā, ka Vienotībai pietiekoši drīz spīd “skuju taka”, visvairāk jau būtu jāuztraucas tieši viņiem pašiem, jo lāpstot privāto datus bez konkrētas “navodkas” ir bezjēdzīgi apjoma dēļ. Bet “paņemt priekšā” ex-valdošos, kā vienotību – tur jau būtu vērts arī iespringt… xD

Niks
Niks

Nu ir tāds foršs rīks kā TrueCrypt, kas ļauj veidot slēptos konteinerus – kas nozīmē, ka ir divas paroles viena pēc kuras ievades parādās vieni dati, bet pēc citas citi. Attiecīgi tas nozīmē, ka priekš ekstra gadījumiem ir viena parole kuru atdodot īstie dati netiek atklāti, bet savukārt pilsoņa pienākums ir izildīts. Šis gan ASV dienestiem nepatika, tadēļ rīks it kā ir vēsture, bet ja pameklē, tad var atrast instalācijas.