“4:20”: pasaulē lielākie marihuānas svētki

Smoking pot at the 420 Cannabis Culture Music Festival, Civic Center Park, Downtown Denver, Colorado USA. This was the first 4/20 celebration since recreational pot became legal in Colorado January 1, 2014. A crowd of up to 80,000 people attended the even

Svētdienā, 20. aprīlī, visa progresīvā rietumu sabiedrība pulcējās kopā, lai pavadītu laiku, nododoties marihuānas smēķēšanai. Kas vēl notiek šo svētku ietvaros un kāpēc tie tiek svinēti tieši 20. aprīli?

Vēsture

Ap jēdzienu “420” (izrunā “četri – divdesmit”), kas pretendē kļūt par galveno marihuānas lietošanas kultūras apzīmējumu, klīst dažādi mīti, kas pēc skaita neatpaliek no leģendām par Atlantīdu. Kāds teiks, ka tas ir ķīmisko savienojumu daudzums šajā narkotikā vai īpašs kods, kuru amerikāņu policisti izmanto savā komunikācijā vai Boba Dilana dziesmu skaits, Džima Morisona (20. aprīlis, 4:20), Dženisas Džoplinas, Džimija Hendriksa un vēl vairāku kulta muzikantu nāves datums, kuri tā vai citādi bija saistīti ar narkotikām? Tomēr, tā gluži nav. Vikipēdija vēstī, ka marihuānas sastāvā esošo ķīmisko savienojumu skats nav vis 4:20, bet gan 315, savukārt Džims Morisons ir miris 3. jūlijā.

 

Coloradoan's Celebrate 4/20 With Marijuana Smokeout

Viss sākās 1971. gadā, kad pusaudžu grupa no San Rafaelas vidusskolas Kalifornijas pavalstī izdomāja apzīmējumu “420” saviem pamestā marihuānas lauka meklējumiem. Kods radās, pateicoties pulksteņa laikam (4:20 pēcpusdienā), kad pusaudži satikās pie mācību iestādes teritorijā esošās franču mikrobiologa Luija Pastēra statujas, kas neviļus kļuva piederīga “narkotiskajai kultūrai”. Pamesto ražu atrast neizdevās, bet apzīmējumam pievienojās slavenā zinātnieka vārds un “4:20 Lois!” drīz vien iesakņojās un izplatījās nelielajā pilsētā, kļūstot par aicinājumu kopīgi uzpīpēt kāsīti.

Jēdziena izplatīšanos ārpus Kalifornijas piedēvē slavenajiem Grateful Dead mūziķiem, kuri 1970. gados bieži uzturējās vietējo hipiju kempingos. Līdz mūsdienām ir nonākusi grupas 1990. gadu sākumā sniegtā koncerta skrejlapa, ko vietējie hipiji izplatīja tā saucamo deadheads — fanu — vidū, kuri sekoja viņu bezgalīgajiem koncertiem, Skrejlapā līdzās aicinājumam tikties, lai uzpīpētu kāsīti pulksten 4:20 miestiņā ar nosaukumu Bolinas Ridža Mārinas apvidū, bija neliels stāsts par “4:20” izcelsmi, kas līdz ar dažām nu jau pieaugušo Kalifornijas pusaudžu intervijām, kuri sauc dēvē par The Waldos un kuriem pieraksta koda autortiesības, pierāda jēdziena īsteno izcelsmi.

Colorado 420 Rally at Civic Center Park in Denver, Co.

“4:20” šodien

Mūsdienu ASV un Kanādā līdzās polemikai par marihuānas legalizāciju federālā līmenī “4:20” ar katru gadu uzņem apgriezienus. 20. aprīlī simtiem Ziemeļamerikas pilsētās pulcējas daudz cilvēku, kuri tieši pulksten 4:20 pēcpusdienā aizpīpē kāsīti. Pasākumu formāts pārsteidz ar daudzveidību (atkarībā no tā, vai konkrētajā vietā narkotika ir legāla): no nelieliem piknikiem un Underground burziņiem līdz daudzu tūkstošu hipiju pasākumiem un pilsētu masveida svētkiem. Tomēr arī tur, kur marihuāna ir aizliegta, policisti šajā dienā bieži piever acis uz likuma pārkāpējiem.

Izņemot kopīgo zālītes pīpēšanu, cilvēki šajā dienā pulcējas, lai apspriestu valsts politiku attiecībā uz narkotikām, bet tādas organizācijas kā NORML (National Organization for the Reform of Marijuana Laws), SAFER (Safer Alternative for Enjoyable Recreation), SSDP (Students for Sensible Drug Policy) un virkne citu sabiedrisku kustību 20. aprīlī jau sen izmanto savām narkotiku legalizēšanas un popularizēšanas kampaņām.

Par plašākajiem pasākumiem uzskata festivālus Denverā un Vankūverā, bet drīzumā konkurente svētku vēriena ziņā būs arī Vašingtona, kura šogad kļuvusi par otro ASV pavalsti, kur ir legalizēta marihuāna.

 

 

2014. gadā atļaujas masu pasākumu rīkošanai saņēma ap 40 Kanādas pilsētu un vairāk nekā 100 ASV pilsētu. Par pasaulē lielāko “4:20” ne pirmo gadu tiek uzskatīts Kolorado festivāls, kuru 2013. gadā apmeklēja vairāk nekā 50 tūkstoši cilvēku. Šoreiz Denveras “4:20” piedāvājumā varēja sastapt DJ Whoo Kid, Wyclef, MTHDS, Rose Quartz, Bass Physics un citus ne mazāk pazīstamus izpildītājus, kuri ne reizi vien savās dziesmās ir vēstījuši par “narkotisko kodu”. Pasākums Kolorado ilgst divas dienas, tam ir raksturīgs hiphopa virziens. Interesanti, ka pati marihuānas lietošanas kultūra un visa ar to saistītā atribūtika nepilna pusgadsimta laikā ir piedzīvojusi ievērojamas pārmaiņas. No brīvību mīlošo hipiju, Boba Mārlija, kā arī slaveno Čīčas un Čongas komiskās filmas “Nopīpētie” personāžu prerogatīvas un vizītkartes kāsītis 20. gadsimta beigās ir kļuvis par Snoop Dogg un neskaitāmo hiphopa burziņu dalībnieku, kuru vairākums pieturas pie hipijiem pretējām vērtībām, tādām kā materiāla veiksme, patēriņa bums un tā tālāk, neaizvietojamu pavadoni.

Izcils kultūras transformācijas piemērs ir “420” tēmas izmantošana dažādu kolekciju zīmolu veidošanā, kā arī marihuānas popularizēšana un kaņepes simbolikas izmantošana uz dažādiem premiāliem produktiem. Par “420” uzņem filmas. Jau minētie Čičs un Čongs ir kļuvuši par šīs kustības simboli. Tai tiek veltīti žurnāli, bet par “četridivdesmit” raksta tādi izdevumi kā Huffington Post.

Mūsdienu kultūrā “4:20” vairs nav tīņu, studentu vai marģināļu izklaide, tas ir pietiekami nodrošinātu, no 16 līdz 50 gadus vecu cilvēku festivāls.

Jūs varētu interesēt

Populārākie raksti

Lasītāju viedokļi

Ierakstiet pirmo komentāru!

avatar
wpDiscuz