Nils Sakss: Tas arī ir islāms

Nils Sakss

Tā sakrita, ka tieši šodien sēžu bibliotēkā, vākdams materiālus rakstam par islāma un kristīgās rietumu pasaules attiecībām. Paralēli sekoju jums visiem, kas arī izmisīgi grib saprast – kas te vispār notiek? Kas te tālāk būs? Un kā uz to reaģēt, raksta Nils Sakss savā profilā sociālajā tīklā Facebook.

Viena lieta ir cilvēciskā traģēdija – neko vairāk kā pabūt uz brīdi klusumā – domās vai lūgšanā – tur vairs nevar padarīt. Bet vismaz to var. Vienīgais veids, kā stāties pretim brutālai, vardarbīgai, trulai necilvēcībai, ir nepazaudēt savu cilvēcību. Un varbūt to pat drusku stiprināt.

Otra lieta, protams, ir – kā mums uz to skatīties? Tiešām nezinu, kādās smalkās islāma universitātēs ir studējuši tie neskaitāmie Korāna interpreti, kas šobrīd kā apmāti atkārto: “Tam ar islāmu nav nekāda sakara! Tie ir barbariski teroristi, kas ir apkaunojums ikvienam normālam islāmticīgajam. Islāmu nedrīkst jaukt ar terorismu! Reliģija ir reliģija, bet terorisms ir kaut kas pavisam cits!” Kas šiem cilvēkiem ir devis tiesības un zināšanas uzņemties islāma interpretāciju? Izšķirt: kurš ir pareizais islāma praktizēšanas veids, un kas – terorisms.

Brīdis skarbai patiesībai. Tas, kas notika Parīzē, ir islāms. Jā, tas nav vienīgais islāma izpausmes veids. Jā, ir daudzas mierpilnas islāma tradīcijas. Bet, jā – arī tā var izpausties islāms. Turklāt, tas nav nekāds ekstrēms, eksotisks islāma atzars, bet drīzāk klasiska tradīcija. Kā ikvienā lielā reliģijā, arī islāmā ir neskaitāmi atzari, kas neļauj runāt par kādu vienu viedu, kā saprast šo reliģiju. Islāmam ir apcerīgi jutekliskas formas, kā sūfiji. Un ir nežēlīgi burta kalpi, kā vahābisti. Turklāt, islāma pasaulē tieši sūfiji tiek uzskatīti par margināļiem, kas visu pārpratuši. Islāmu tā vēsturiskajā un teoloģiskajā kontekstā ir daudz ierastāk interpretēt šādā – vardarbīgi fundamentālā veidā, nekā rietumnieciski saprotamajā, mierīgajā un “komercializētajā” formā. Atšķirībā no kristietības, islāms savā dzimšanā ir politiska reliģija, un diezgan agresīva. Ja kristietība ir jaunava Marija, tad islāms ir alfa tēviņš. Nekādā gadījumā nesaku, ka tas ir kas slikts. Tā vienkārši ir.

Kāpēc man šķita svarīgi to atzīmēt? Es neredzu iespēju, kā jēgpilni runāt par terorisma draudiem Eiropā, ja neņemam vērā šo uzbrucēju realitāti un reliģisko kontekstu. Saucot viņus par brutāliem teroristiem, mēs viņus iztēlojam kā apmātus barbarus, kas rīkojas kaut kādos neracionālos, dzīvnieciskos veidos. Pret to nav iespējams cīnīties. Ja nu vienīgi ar līdzīgām metodēm – šaut viņus nost lielos vairumos Afganistānā, Irākā un visur citur, kā mēs to jau līdz šim esam darījuši. Diezgan neveiksmīga taktika, manuprāt.

Otrs veids – saprast, kas vispār ir šie cilvēki. Tas nozīmē saprast islāmu un iemeslus, kādēļ terorisms kļuvis par pieņemamu islāma prakses veidu. Ne visiem islāma praktizētājiem, bet pietiekami daudziem. Realitātes noliegšana vēl nekad nevienam nav palīdzējusi. Veids, kā cīnīties ar draudu, ir nostāties tam pretī un atzīt to visā tajā, kas tas patiesībā ir.

Notikušais Parīzē ir islāms. Teroristi ir islāma praktizētāji. Tas būs jāatzīst. Un tikai tad varēs sākt domāt, ko mums ar to visu darīt. Ja, protams, par to vēlas domāt.

Izsaki savu viedokli komentāros un seko mums Facebook un Twitter!

Jūs varētu interesēt

Populārākie raksti

Lasītāju viedokļi

24 Komentāri on "Nils Sakss: Tas arī ir islāms"

avatar
Kārtot pēc:   jaunākie | vecākie | populārākie
Asklēpijs
Asklēpijs
Rietumu sabiedrību (un mūs) bez Lielās Ķirurģijas izārstēt vairs nav iespējams. Puzliski vērojot – viss taču pretdabisks, slims. Kaut ņemšanās ap Āboltiņas politmūmiju, kaut prezidenta tēls no mīksto rotaļlietu nodaļas. Jau tā līdz morgas stadijai piemuļķota un padevīgi savu pazemojumu nākotnē pārvietojoša ir mūsu sabiedrība, taču par atjēgu neliecina pilnīgi nekas. Visu pēcatmodas patērēšanas letarģijas laiku perverss bijis gan nacionālisms lv, gan liberālisms lv, gan socdemisms. Arī šleseršķēlisms un hūtisms. Perversa ir visa mediju Obamas barakai iztapīgā un iztukšotā sarunāšanās ar un par neko. Postpadomju telpa nu ir iztukšota fiziski un garīgi. Vai bulgāri, vai rumāņi, vai kurši, vai atlikušie… lasīt vēl »
Ezis
Ezis

Jā vispār arī Tu esi pārperverss,bet raksta būtība ir gluži vienkārša islams un Eiropa ir divas pasaules ,kas nekad nevarēs sadzīvot. Islams ir krietietība gadsimtus atpakaļ,tāpat šie “bēgļi”ir nākuši no tālas pagātnes,bet akmens cirvja vietā, rokā tur AK 47. Vienīgā iespēja glābt civilizētas vērtības ir samazināt šo sērgu Eiropā.

Es
Es
Latvijai tas viss process būs lēnāks, jo mēs visi esam diezgan nabadzīgi, bet tai pašā laikā lieli nacionālisti un rasisti, takā tas process varbūt nenovedīs ne pie kā. Atcerēsimies, ka vienīgais iemesls, kādēļ mēs nedzīvojam Krievijā, ir rusofobija un nacionālisms. Tas ir mūsu asinīs. Latvija var pārdzīvot daudz ko. Bet Francija? Beļģija? Nīderlande? Jau ap 2050.-2060. gadu šīm valstīm būs MILZĪGAS problēmas. Daudz lielākas, nekā mums jebkad bijušas ar krieviem. Kas notiks ar valstīm, kad musulmaņi tur vairs būs ne tikai maza minoritāte, bet gan liela minoritāte un dažos reģionos pat vairākums? To protams zīlēt tikai kafijas biezumos, bet šī… lasīt vēl »
LPSR
LPSR

Lai dzīvo brīvā un demokrātiskā LATVIJA ! Lai atmirdz tā visās varavīksnes krāsās Europas debesīs ! Urā! (Alla es uz bāru..)

wpDiscuz