Junkers: Eiropa nedrīkst piekāpties ASV prasībām palielināt izdevumus aizsardzībai

Junkers

Eiropas Komisijas (EK) prezidents Žans Klods Junkers ceturtdien paziņoja, ka Eiropa nedrīkst piekāpties ASV prasībām palielināt aizsardzības izdevumus.

“Tas ir bijis amerikāņu vēstījums daudzus, daudzus gadus. Es esmu kategoriski noskaņots pret mūsu piespiešanu to darīt,” Junkers uzsvēra Minhenes drošības konferences laikā.

Junkers norādīja, ka Vācijai vairs nebūtu budžeta pārpalikuma, ja tā aizsardzībai tērētu 2% no iekšzemes kopprodukta (IKP), nevis 1,22%, ko tā atvēl šobrīd.

“Man nepatīk, ka mūsu amerikāņu draugi sašaurina drošības jēdzienu līdz bruņotajiem spēkiem,” paziņoja EK prezidents. Viņš uzsvēra, ka būtu saprātīgi skatīties uz “mūsdienu stabilitātes politiku”, ko veidotu vairāki elementi.

“Ja paskatās uz to, ko Eiropa dara aizsardzības jomā, plus attīstības palīdzību, plus humāno palīdzību, salīdzinājums ar Savienotajām Valstīm izskatās diezgan atšķirīgs. Mūsdienu politika nedrīkst attiekties tikai uz aizsardzības izdevumu palielināšanu,” paziņoja bijušais Luksemburgas premjerministrs.

“Eiropiešiem ir labāk jāintegrē aizsardzības izdevumi un jātērē nauda efektīvāk,” piebilda Junkers.

ASV prezidents Donalds Tramps ir paudis šaubas par savu uzticību NATO, ja aliansē ietilpstošās Eiropas valstis nepalielinās aizsardzības izdevumus līdz NATO rekomendētajiem 2% no IKP. Šobrīd ASV aizsardzības izdevumi veido apmēram 70% no alianses kopīgajiem militārajiem tēriņiem.

ASV aizsardzības ministrs Džeimss Matiss trešdien brīdinājis NATO dalībvalstis, ka Vašingtona “ierobežos savas saistības” aliansē, ja valstis nepalielinās savus aizsardzības izdevumus.

Tikai piecas no NATO dalībvalstīm izpilda alianses ieteikumu aizsardzībai veltīt ne mazāk kā 2% no IKP – tās ir ASV, Grieķija, Igaunija, Lielbritānija un Polija. Latvija, tāpat kā Lietuva, apņēmusies šo līmeni sasniegt nākamgad.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

Avots: LETA

Jūs varētu interesēt

Populārākie raksti

Lasītāju viedokļi

1 Komentārs on "Junkers: Eiropa nedrīkst piekāpties ASV prasībām palielināt izdevumus aizsardzībai"

avatar
Kārtot pēc:   jaunākie | vecākie | populārākie
aaa
aaa

diezgan dzelžains uzskats – ASV piķo lielāko daļu par valstīm, kas ir otrā pasaules malā, kamēr tās valstis pašas nevar pat novirzīt nelielu daļu no sava budžeta aizsardzībai (come on … 2%), tā vietā ceļot partiju reitingus par dažādām labdarībām Āfrikā un vēl sazin kur (jo onka Sems taču sapiķos, kur tad liksies). Tā ir tāda diezgan vienpusēja solidaritāte un atbildība, manuprāt – paballējamies savu laiku, tagad kad ir laiks apmaksāt pašiem savus čekus, tad pēkšni ir pretenzijas.

wpDiscuz