Iedzīvotāji drīzumā, iespējams, var saņemt mobilizācijas pavēsti

armija
Mainoties drošības situācijai reģionā, Nacionālie Bruņotie spēki (NBS) šogad pirmo reizi plāno izmantot Mobilizācijas likumu, kas paredz obligātu ierašanos un piedalīšanos mācībās. Tas skars personas, kurām ir profesionālā militārā dienesta pieredze, bet pēdējo gadu laikā no armijas ir atvaļinājušās, vēsta portāls skaties.lv.

Profesionālās zināšanas meklējot, Aizsardzības ministrija raugās arī pārējo rezervistu virzienā.

Saskaņā ar Militārā dienesta likumu mobilizācijai pakļautie Latvijā ir sadalīti divās kategorijās – rezerves karavīros un rezervistos. Pie pirmajiem pieskaitāmi bijušie profesionālā militārā dienesta karavīri, savukārt pie otrajiem jebkurš vīrietis, Latvijas pilsonis vecumā no 18 līdz 55 gadiem.

Pirmās pavēstes ierasties iesaukšanas punktā rezerves karavīriem varētu tikt izsūtītas gada otrajā pusē.

Savā ziņā to var uzskatīt par nozares ministra rosināto armijas skaita palielināšanu, galvenokārt raugoties uz tiem, kas pēdējo gadu laikā no dienesta atvaļināti.

”Tā ir rezerves karavīru izmantošana, jo tie ir visprofesionālākie rezervisti, viņi ir dienējuši armijā – ir noteiktas zināšanas un pirmais solis, ko šobrīd plānojam, ir radīt sistēmu regulārai rezerves karavīru mobilizācijai, un lai viņus varētu izmantot,” informē aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis.

Cik daudz rezerves karavīri vienlaicīgi tiks mobilizēti mācībām, šobrīd nav zināms. Uzmanības lokā ir aptuveni 2500 karavīru, no kuriem piektajai daļai ir arī starptautisko misiju pieredze.

Mobilizācijas mācības nenozīmē piespiedu atgriešanos dienestā, bet gan iesaistīšanu vidēji 10 dienu garumā, cerot uz vairāku profesionāļu pastāvīgu atgriešanos. Ierašanās būs obligāta, nevis brīvprātīga. Tas jāņem vērā arī rezerves karavīru šā brīža darba devējiem.

Atvaļinātais kapteinis Mārtiņš Vērdiņš uzskata, ka valsts līmenī jānoregulē tieši šis aspekts un, iespējams, sākt vajadzētu ar tiem, kas šobrīd strādā valsts un pašvaldību iestādēs.

Civilpersonas plānotā mobilizācija neskars. Ja kāds tomēr ļoti vēlas iesaistīties, brīvprātīgajās struktūrās.

Saskaņā ar Militārā dienesta likumu valsts pilsoņus vecumā no 18-55 gadiem mobilizēt var reāla apdraudējuma gadījumā. Kā tas notiks un vai vispār notiks, šobrīd komentēts netiek, jo atrodoties izstrādes procesā.

Taču var noprast, ka iedzīvotājiem X stundas gadījumā militāri uzdevumi uzticēti netiks, uzsvaru liekot uz viņu profesionālajām iemaņām.

Plānots, ka mobilizācijas sistēma tiks pilnveidota četru gadu laikā. Jau šobrīd tajā ir atsevišķi punkti, kas ir atrauti no reālās dzīves. Piemēram, pirms diviem gadiem apziņošanas vēstules tika izsūtītas 500 rezerves karavīriem. Taču atklājās, ka daļa no tiem jau gadiem dzīvoja ārzemēs, lai gan likums paredz par to informēt laikus.

Avots: skaties.lv

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar