Grībauskaite aicina pārcelt NATO štābus tuvāk alianses austrumu robežām

Grībauskaite NATO

Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite, ceturtdien Viļņā tiekoties ar NATO spēku virspavēlnieku Eiropā ģenerāli Kērtisu Skaparoti, aicinājusi pārcelt alianses štābus tuvāk tās austrumu robežām, norādīdama, ka to pašreizējais izvietojums joprojām vairāk atbilst Aukstā kara laiku loģikai.

“Kā norādījusi prezidente, mainoties ģeopolitiskajai dinamikai, Ziemeļatlantijas alianse ir pārāk lēna, tādēļ nepieciešamas pārmaiņas, gan reformējot un paātrinot lēmumu pieņemšanu, gan pārceļot militāros štābus tuvāk alianses austrumu robežām,” teikts prezidentes biroja izplatītajā paziņojumā. “Pēc prezidentes sacītā, NATO vadības struktūras un bruņotie spēki vēl aizvien izvietoti pēc Aukstā kara laiku loģikas – Eiropas rietumos un dienvidos. Šobrīd, pastiprinoties Krievijas radītajiem apdraudējumiem, alianses spēki jāpārvirza uz austrumu flangu,” teikts paziņojumā.

Grībauskaite arī uzsvērusi, ka Baltijas valstīm vajadzīga reģionālā pretgaisa aizsardzība un pasākumi, kas novērstu Lietuvas, Latvijas un Igaunijas militāro izolāciju un nodrošinātu operatīvu sabiedroto papildspēku ierašanos.

Viena no vājākajām vietām Baltijas valstu aizsardzībā ir gaisa telpa, un sabiedroto ierašanos Baltijā var bloķēt tā dēvētie pieejas ierobežošanas un reģiona bloķēšanas spēki, ko Krievija attīsta Kaļiņingradas apgabalā.

Lietuvas prezidente arī atzīmējusi, ka viens no svarīgākajiem atturēšanas elementiem būtu pastāvīga sabiedroto spēku koncentrēšana Baltijas valstīs. Šobrīd alianses karavīri Baltijā dislocēti pēc rotācijas principa.

Skaparoti savukārt norādījis, ka mūsdienu pasaulē tehnoloģijas ļauj aliansei vadīt savus bruņotos spēkus no dažādām vietām un operatīvi tos pārdislocēt. “Es ļoti uzticos tai struktūrai, kāda mums ir,” viņš ceturtdien sacījis žurnālistiem Viļņā.

Šobrīd galvenie NATO štābi Eiropā atrodas Beļģijā un Nīderlandē. Augsta līmeņa štābs – Daudznacionālais Ziemeļaustrumu korpuss – darbojas arī Polijā, Ščecinā. Polijā patlaban tiek veidots arī starptautisks divīzijas štābs, bet par tā lomu reģionā dislocēto NATO spēku vadīšanā amatpersonas vēl nav izšķīrušās.

Skaparoti, kas ir arī Eiropā dislocētā ASV kontingenta komandieris, norādījis, ka ASV karavīru klātbūtne reģionā faktiski jau šobrīd ir pastāvīga. “Mūsu spēki šeit dislocēti 365 dienas gadā,” viņš uzsvēra.

Lietuvas Bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Jons Vītauts Žuks, tiekoties ar Skaparoti, izteicis cerību, ka ASV karavīri Lietuvā būs redzami, gan tuvojoties rudenī gaidāmajām vērienīgajām Krievijas un Baltkrievijas karaspēka mācībām “Zapad 2017”, gan pēc tām. “Ģeopolitiskā situācija Eiropā joprojām ir saspringta, lielā kaimiņvalsts turpina žvadzināt ieročus,” viņš piebildis.

Kā izteicies Skaparoti, ASV spēku bataljona rotācija paredzēta jūnijā un jūlijā un tie piedalīsies arī mācībās “Saber Strike”, bet vēl viena rotācija gaidāma septembrī.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!
Avots: LETA

Jūs varētu interesēt

Populārākie raksti

Lasītāju viedokļi

2 Komentāri on "Grībauskaite aicina pārcelt NATO štābus tuvāk alianses austrumu robežām"

avatar
Kārtot pēc:   jaunākie | vecākie | populārākie
QQQ
QQQ

Ja jau Gribauskaite nebūtu viņš un lesbiete, tad varētu padomāt, bet diemžēl tā ir.

Prunskienis
Prunskienis

Ja Lietuvā ir kaut viena līdzīga profila medicīniskā iestāde, kā mums Rīgā, Sarkandaugavā, tad atliek vienīgi brīnīties, kā šī acīmredzami psihiski neveselā bij. komjaunatnes sekretāre tur vēl nav iespundēta.

wpDiscuz