Ziloņkaula kontrabandistu atmaskošana tiešajā ēterā

zilo;nkaula kontrabandistu atmaskošana

Lai gan jau 1989.gadā 176 pasaules valstis parakstīja paktu par ziloņkaula tirdzniecības aizliegumu, nogalināto ziloņu skaits sasniedz arvien jaunus rekordus. Mērķis ir viens – iegūt šo lielāko sauszemes dzīvnieku vērtīgos ilkņus. Pēdējos trijos gados vien Āfrikā ilkņu dēļ ir nogalināti 100 tūkstoši ziloņu. Ja ziloņu apkaušana turpināsies tādos pašos apmēros, nākamajās divās desmitgadēs tie izmirs.

Jaunais televīzijas kanāla „National Geographic” raidījums „Ziloņkaula pavēlnieki” („Warlords of Ivory”) dos iespēju skatītājam kopā ar vienu no pasaulē ietekmīgākajiem pētnieciskajiem žurnālistiem Braienu Kristiju izsekot nelegālā ziloņkaula kontrabandas ceļus.

Žurnālista izmeklēšanas taktika ir ļoti izsmalcināta – viņš uzdod pieredzējušajam taksodermistam (amatnieks, kas nodarbojas ar dzīvnieku izbāžņu izgatavošanu) izgatavot mākslīgus ziloņa ilkņus, kuros ievieto globālo pozicionēšanas sistēmu (GPS), bet vēlāk aizved un novieto ilkņus vietā, kur mēdz uzturēties Āfrikas bēdīgi slavenākās teroristu grupas.

zilo;nkaula kontrabandistu atmaskošana

Ziloņu malumedniecība raidījumā „Ziloņkaula pavēlnieki” ir lieliski dokumentēta – līdz šim nevienam citam nav izdevies parādīt, kā šīs nāvējošās puzles gabaliņi savienojas – kā ilkņi tiek atdalīti no mirušajiem ziloņiem, kurus sistemātiski nogalina arvien vairāk militarizēti malumednieki, kā ziloņkauls šķērso Āfrikas kontinentu, lai par tā pārdošanā iegūto naudu teroristi iegādātos ieročus un munīciju, un kā tiek izveidotas ziloņkaula un ieroču rezerves, lai turpinātu noziedzības un terorisma kampaņu.

“Mēs paudīsim vēstījumu, kas nekad nav stāstīts. Tas būs par teroristu organizācijām, kas sevi finansē, pārdodot ziloņkaulu,” vēsta „National Geographic”.

ziloņkaula kontrabandistu atmaskošana

Turklāt izrādās, ka ir saistība starp dažādām reliģijām un nelegālo ziloņkaulu, kura lielākā daļa no Centrālāfrikas nonāk Ķīnā un Japānā. Lielo pieprasījumu pēc ziloņkaula veicina tas, ka, piemēram, Filipīnās no šā materiāla gan kristiešu, gan musulmaņu, gan budistu draudzēs grebj dažādus reliģiskus priekšmetus. Savukārt Ķīnā darbojas valdībai piederošas ziloņkaula apstrādes rūpnīcas.

ziloņkaula kontrabandistu atmaskošana

Kristijs ir dibinājis un vada žurnāla „National Geographic” izmeklēšanas nodaļu. Pērn viņam tika piešķirts „National Geograhic” Gada pētnieka tituls par neatlaidīgajiem pūliņiem apturēt globālo nelegālo ziloņkaula tirdzniecību.

Latvijas skatītāji raidījumu „Ziloņkaula pavēlnieki” varēs noskatīties jau svētdien, 27.septembrī, plkst. 21.30 televīzijas kanālā „National Geographic”.

 

Avots: National Geographic

Jūs varētu interesēt

Populārākie raksti

Lasītāju viedokļi

Ierakstiet pirmo komentāru!

avatar
wpDiscuz