Vai skolēnu vecāki 1.septembrī drīkst neierasties darbā?

vecāki

Mācību gada pirmajā dienā daudzi vecāki vēlas pavadīt uz skolu savus bērnus, jo īpaši pirmklasniekus. Taču oficiāla brīvdiena 1.septembrī kalendārā nav atzīmēta. Kā rīkoties?

Darba likums nenoteic, ka 1. septembrī darba devējam vecākiem, kam bērni uzsāk skolas gaitas, obligāti jāpiešķir brīvdiena. Tomēr darba devējs saviem darbiniekiem var noteikt labvēlīgākus noteikumus, nekā to paredz Darba likums.

Darba devējs un darba ņēmējs darba līgumā vai darba koplīgumā var vienoties, ka vecākiem, kuru bērni sāk (vai atsāk) skolas gaitas, 1. septembris tomēr ir brīvs – darba devējiem šāda iespēja aizliegta nav. Par brīvdienu 1. septembrī darbinieks un darba devējs var atsevišķi vienoties arī tad, ja šis jautājums nav atrunāts darba līgumā vai koplīgumā. Tad darbiniekam par šādu iespēju darba devējam jāpajautā laikus, jo brīvdiena piešķirama un saņemama, abpusēji vienojoties.

 

Var vienoties par dažādiem risinājumiem

Savukārt Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) vadītājs Pēteris Krīgers atzīst, ka arodbiedrībā nav spriests, vai vajadzētu likumos iekļaut normu, ka pirmo klašu vecākiem 1.septembris ir brīvdiena. Patlaban šo jautājumu parasti atrunā darba koplīgumos, turklāt katrā nozarē vai uzņēmumā var vienoties par savu kārtību.

Piemēram, daļa uzņēmumu var vienoties, ka brīvdiena piešķirama visu skolēnu vecākiem, bet citi – ka tikai pirmās klases skolēnu vecākiem.

Tāpat koplīgumos var noteikt, vai piešķirama pilna vai puse brīvdienas.

 

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

Jūs varētu interesēt

Populārākie raksti

Lasītāju viedokļi

Ierakstiet pirmo komentāru!

avatar
wpDiscuz