Uzmanību – ērces! 20 minūšu pastaigas laikā pielīp 11 kukaiņi

ērces

Ērces – kukaiņi, no kuriem baidās gan kaislīgi dabas draugi, gan svētdienas pastaigu cienītāji, diemžēl nāk komplektā ar silto laiku. Un šogad tās ir jau pamodušās, turklāt jūtas ārkārtīgi izbadējušās.

Tā svētdien divdesmit minūšu pastaigas laikā Kadagas mežā cilvēkam pielipušas pat 11 (!!) ērces, vietnē Facebook ar nepatīkamo atklājumu dalās Linda.

ērces

 

Vēl var pagūt vakcinēties

Mediķi nenoguruši atgādina, ka efektīvākais aizsardzības līdzeklis pret ērču encefalītu ir vakcinācija, tomēr arī vakcinētiem cilvēkiem, atrodoties dabā, jāievēro nepieciešamie drošības pasākumi, jo iespējams inficēties ar citām ērču pārnestām infekcijām, pret kurām vakcīnas nav.

Kamēr riebīgie insekti vēl miegaini, ieteicama ir parastā vakcinācijas shēma, kas ietver trīs vakcīnas devas. Vienu līdz trīs mēnešus pēc pirmās devas tiek ievadīta otrā vakcīnas deva, kas nodrošina imunitāti vienai sezonai. Trešo devu ievada pēc 6–12 mēnešiem, bet ik pēc trīs līdz pieciem gadiem ir jāveic revakcinācija imunitātes saglabāšanai.

Kā papildu drošības pasākumu var lietot arī ērču atbaidīšanai domātos līdzekļus, apsmidzinot ar tiem apģērbu, tomēr tie nepasargās, ja apģērbs nebūs pareizi pielāgots un ērce varēs nokļūt zem apģērba. Speciālisti atgādina, ka šos kukaiņus mājās var ienest arī ar mežā noplūktiem zariem un puķēm, kā arī ērces var atnest mājdzīvnieki.

Dodoties mežā, izvēlieties atbilstošu apģērbu

Lai nepieļautu insekta piesūkšanos, pirms došanās mežā apģērbs jāpielāgo tā, lai ērce nevarētu zem tā pakļūt. Bikšu gali jāieliek zeķēs, aprocēm un apkaklei jābūt cieši pieguļošai, blūze vai krekls jāieliek biksēs. Lai ērces būtu iespējams pamanīt un laikus notraukt no apģērba, uzturoties dabā, vēlams valkāt apģērbu gaišā krāsā.

Pastaigas laikā ik pa brīdim jāapskata apģērbs, īpaši kājas, lai savlaicīgi ieraudzītu un notrauktu pa apģērbu rāpojošas ērces. Pēc pastaigas uzmanīgi jāpārliecinās, vai uz ķermeņa nav ērces, kā arī jāpārbauda mati.

 

Ja ērce tomēr piesūkusies

Ja ērce tomēr piesūkusies, nepieciešams to izņemt pēc iespējas ātrāk. Ērču encefalīta vīrusu inficēta ērce var ievadīt koduma vietā uzreiz pēc piesūkšanās, bet risks inficēties ar citiem ērču pārnesto infekcijas slimību izraisītājiem ir augstāks, ja ērce ir ilgāk piesūkusies. Ērce jānoņem, nesaspiežot tās ķermeni, lai koduma brūcē neiekļūtu inficētas ērces iekšējais saturs. Pirms ērces izvilkšanas dezinficē vietu, kur tā piesūkusies. Ērces izvilkšanai izmanto smailu pinceti, ar ko satver insekta snuķīti pēc iespējas tuvāk ādai un lēni velk uz āru. Ja nav pieejama pincete, ap ērces snuķīti apsien stipru diegu un, velkot aiz diega galiem, izņem ērci. Pēc ērces izņemšanas koduma brūci dezinficē un rokas nomazgā ar ūdeni un ziepēm.

 

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


2
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
savādi gan
savādi gan

Dzīvoju Ādažos 40 gadus,un NEVIENU reizi Kadagas mežā,ne pašiem, ne suņiem nav pieķērušās ērces.

nazis
nazis

Rakstā ieviesusies kļūda – cilvēks 20 minūtēs nav spējīgs izstaigāt 100 km2 (kvadrātkilometrus).
Pēc maniem novērojumiem ērces visbiežāk pielīp cilvēkiem, kas lieto smaržas, odekolonus, dezodorantus un vēl citus mūsu parfimērijas industrijas produktus. Tāpat tiem, kam ir ļoti bail no ērcēm. Tā kā man ļoti nepatīk šie mākslīgie aromāti un es no tiem kategoriski izvairos, un kaut arī dabā, mežos un pie ūdeņiem uzturos ļoti daudz, pēdējo 10 gadu laikā esmu tikai noķēris pāris ērču, un vēl tikai viena bija paguvusi iesūkties.