Saule ar viņiem ļauni pajokoja

Pelēkajos un saltajos gada mēnešos esam tik ļoti noilgojušies pēc vasaras, ka tagad, kad necerēti agri tā ir klāt, izmantojam katru brīvu brīdi, lai ļautos saules vannām. Taču nedrīkst aizmirst, ka saule mēdz būt „ar zobiem” – sauļojoties ir jābūt apdomīgiem. Šie cilvēki nedaudz pārforsējuši ar laiskošanos saules staros.

CIK ILGI DRĪKST SAUĻOTIES UN KAD TO LABĀK DARĪT?

Tas, cik ilgi konkrētais cilvēks drīkst pavadīt saulē, ir ļoti atkarīgs no tā, kādu tā saukto fototipu šis cilvēks pārstāv. Fototips ir cilvēka ādas tipu klasifikācija pēc krāsas, matu un acu krāsas, vasaras raibumu daudzuma, ādas jūtības pret sauli u.c. Ir pieņemts izdalīt pamatā sešu fototipu cilvēkus (skatīt tabulu). Tie, kas pieder pirmajam fototipam, pie kārotā iedeguma netiks, lai cik ilgi arī atrastos saulē. Taču apdegumi šī tipa cilvēkiem var parādīties jau pēc saulē pavadītām piecām līdz septiņām minūtēm! Jo lielāks ir cilvēka fototips, jo labāk āda panes sauli, ilgāk drīkst uzturēties saules staros, kā arī iedegums veidojas labāks un noturīgāks.
Otrs faktors, kas ļoti ietekmē uzturēšanās ilgumu ir saules aktivitāte, ko var iedalīt gan pēc mēneša, gan dienas stundām. Parasti katru gadu lielākā saules aktivitāte, kas nozīmē arī nopietnāku kaitējumu, ko tās stari var nodarīt mūsu veselībai, ir vērojama tieši vasaras sākumā – maijā un jūnijā. Uz vasaras otro pusi saules aktivitāte samazinās, taču tas, protams, nenozīmē, ka saules stari kļūst nekaitīgi. Savukārt, runājot par diennakts laiku, jāņem vērā, ka no plkst. 11 – 15 zemes virsmu sasniedz vislielākais procents no visas diennakts UV starojuma – tie ir veseli 60%! Atrašanās saules staru ietekmē šajā laikā ir viskaitīgākā tavai ādai un veselībai kopumā. Tādēļ ieteicamākais laiks, lai dotos uz pludmali un baudītu saules peldes, ir laiks līdz 11 rītā un no 15 pēcpusdienā. Jāņem vērā, ka saules ietekme uz ādu ir atkarīga arī no dažādiem blakus faktoriem, piemēram, atrašanās pludmalē pie ūdens spēj ādai nodarīt lielāku kaitējumu kā sauļošanās dārzā, jo ūdens virsma ir papildus elements, kas atstaro saules starus un palielina to iedarbību.
Nereti cilvēki uzskata, ka sauļoties drīkst tik ilgi, kamēr āda vēl nesūrst un nav kļuvusi sarkana, taču ārsti apgalvo, ka, ja šādas pazīmes uz savas ādas novēro, tad tas liecina par to, ka ādai saules staru jau ir krietni par daudz. Veselīga sauļošanās ir tāda, kura uz ādas neatstāj bojājumus – pēc sauļošanās tu nedrīksti izjust ne niezi, ne sūrstēšanu vai sāpes! Visas iepriekš minētās pazīmes liecina par to, ka āda jau ir apdegusi, tātad – cietusi no saules staru kaitīgās ietekmes un sauļošanās ir nekavējoties jāpārtrauc.

Esiet uzmanīgi!

 

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

Avots: Instagram

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar