Pētījums: kaitinoši cilvēki bremzē jūsu smadzeņu darbību

pētījums

Pētījums, kuru veica Dienvidkalifornijas universitātes zinātnieki veica pētījumu par to, kā smadzenes ietekmē saskarsme  ar nepatīkamiem cilvēkiem, vēsta izdevums Deccan Herald.

Pētījumā noskaidrojās, ka brīdī, kad ieraugāt jums nesimpātisku cilvēku, domāšanas ātrums ievērojami samazinās, un ja parastā situācijā galvas smadzenēs ieslēdzas tā dēvētais „spoguļa efekts”, kas notiekošo liek uztvert adekvāti, tad paskatoties uz cilvēku, kurš šķiet kaitinošs, šis process tiek izjaukts. Pelēkās šūniņas sāk strādāt lēnāk, un rezultātā mums nepatīkamās personas darbību uztveram bremzēti.

Jau agrāk pētījumos pierādīts, ka smadzeņu darbību ietekmē arī piederība vienai rasei vai vienkārši vizuāla līdzība: cilvēki mēdz vairāk just līdzi tiem, kuriem, pēc viņu domām, ir kaut kas kopīgs ar pašiem.

Lai to pierādītu, zinātnieki sapulcināja divas brīvprātīgo grupas ebreju tautības vīriešu, bez tam daļu no pirmās grupas iepazīstināja ar otru, stādot priekšā kā neonacistus, bet otru daļu  — kā parastus godprātīgus pilsoņus. Kad otrās grupas pētījuma dalībnieki atradās līdzās it kā neonacistiem, „spoguļa efekts” prefrontālā smadzeņu garozā nedarbojās  — par to liecināja datortomogrāfija. Turpretī brīdī, kad saskarsme notika ar pirmās grupas eksperimenta dalībnieku otro daļu — ar cilvēkiem, kuri tika iepazīstināti kā vienkārši, ar neonacistiem nesaistīti pilsoņi,  — kontrolgrupas pārstāvju smadzenes darbojās „parastajā režīmā”.

Kā apgalvo zinātnieki, šādā veidā tika iegūti pierādījumi tam, ka cilvēku domāšanu būtiski ietekmē sociālie faktori.

 

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

AvotsDeccan Herald

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar