Palmu eļļa: kā to atmaskot piena produktos

palmu eļļa

Palmu eļļa ir veselībai kaitīga. Prātīgākie no mums to uzturā nelieto. Taču ne vienmēr mēs zinām par tās klātbūtni. Kā noteikt, vai iegādātā siera, krējuma vai sviesta sastāvā ir par veselībai kaitīgu atzītā palmu eļļa, ja marķējumā tā nav atzīmēta vai, vēl ļaunāk, nopirktajam piena produktam vispār nav norādīts tā sastāvs?  

Kā zināms, palmu eļļa tiek izmantota sviesta, krējuma, siera izstrādājumu, augu un piena tauku maisījumu ražošanai, tādējādi ievērojami pagarinot šo produktu derīguma termiņu, uzlabojot garšu, krāsu, kā arī padarot to ražošanu par 30-40% lētāku. Bet diemžēl tas ir arī vienīgais palmu eļļas labums. Piesātināto taukskābju spēja paaugstināt holesterīna līmeni asinīs un ierosināt aterosklerozes, asinsvadu trombozes (insulta), sirds slimību un aptaukošanos padara palmu eļļu par nepieņemamu uztura komponentu visa vecuma cilvēkiem.

Bet pats ļaunākais – palmu eļļas kušanas (tātad, sadalīšanās) temperatūra ir 40 grādi pēc Celsija. Cilvēka ķermeņa normāla temperatūra, kā zināms, ir 36,6 grādi. Tātad palmu eļļa, vienkārši runājot, nesadalījusies „aizķepina” mūsu organismā visu, ko var aizķepināt. Palmu eļļa, kas pievienota piena produktiem to derīguma termiņu pagarināšanai, padara tos lēnāk kūstošus. Palmu eļļas kušanas temperatūra ir krietni augstāka kā cilvēka ķermeņa temperatūra. Nokļūstot kuņģī, palmu eļļa nemainīgi paliek lipīga plastiska masa, kas var izraisīt gremošanas traucējumus. Tā uzkrājas organismā, to piedrazojot.

Palmu eļļas sastāvā gandrīz vispār nav cilvēka organismam vērtīgu vielu. Vienīgais palmu eļļas pluss ir tās ļoti zemā cena, bet par to tās lietotājiem nākas ļoti dārgi maksāt ar savu veselību. Tā  pastiprina pārtikas produktu garšu, liekot ēst tos vēl un vēl. To izmanto ātrās ēdināšanas uzņēmumi. Katrs bērns labprātāk izvēlēsies hamburgeru ar frī kartupeļiem, nevis, piemēram, salātus.

Diemžēl dažreiz nākas iegādāties arī negodīgu ražotāju pārtikas preces, kas produkta marķējumā nenorāda visas tā sastāvdaļas vai šmaucas, piena produkta izstrādājumu prezentējot kā “tīru mantu”.

Neļaujiet sevi piemānīt! Ja rodas šaubas, nosakiet paši, vai iegādātā siera, krējuma vai sviesta sastāvā ir palmu eļļa.

 

1. Siers

ka-noteikt-ka-piena-produkta-sastava-irveselibai-kaitiga-palmu-ella2
Siers pēc četrām stundām

Atstājiet sieru uz pāris stundām istabas temperatūrā. Ja tā sastāvā ir palmu eļļa, siers „nosvīdīs” – tas it kā norasos, bet pats siers kļūs elastīgāks. Turpretī, ja produktam palmu eļļa nav pievienota, tas kļūs mīkstāks un uz tā nebūs „rasas pilieni”.

 

2. Sviests

ka-noteikt-ka-piena-produkta-sastava-irveselibai-kaitiga-palmu-ella1

Ja sviests, atstāts istabas temperatūrā, praktiski uzreiz nekļūst mīksts, tas nozīmē, ka tam ir pievienota palmu eļļa, kas kust sāk tikai 40 grādu temperatūrā. Tam neko nevar padarīt temperatūra virtuvē, ja tā ir, piemēram, 25 grādi pēc Celsija.

 

3. Krējums

Šis krējums ir "īsta manta"
Šis krējums ir “īsta manta”

Ja krējumam ir pievienota palmu eļļa, uz produkta virmas izdalīsies dzeltenīgas krāsas šķidrums – jo ilgāku laiku krējums tiks uzglabāts istabas temperatūrā, jo dzeltenā šķidruma būs vairāk.

 

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

 

Jūs varētu interesēt

Populārākie raksti

Lasītāju viedokļi

10 Komentāri on "Palmu eļļa: kā to atmaskot piena produktos"

avatar
Kārtot pēc:   jaunākie | vecākie | populārākie
Anonīms
Anonīms

<>
Pilnīgi aplams nepamatots apgalvojums, tāpat kā arī viss šis raksts. Turpmāk, pirms publicēt pseidozinātniskos murgus, iesaku papētīt avotus, vai piesaistīt konsultantus, kuri ir tēmā.

Anonīms
Anonīms

“Palmu eļļa ir veselībai kaitīga” komentārs bija par šo, izlasot šo pirmo teikumu, tālāk var pat nelasīt

Aa
Aa

kas šitās muļķības te skribelē?? kušanas temperatūra?? kad jūs esat redzējuši, ka sviests, izņemts no ledusskapja, tūlīt kļūst mīksts!!! tieši margarīns uz palmu eļļas nekad nesacietē. Kuņģī palmu eļļa neizkūst???? tad ko lai dara ar gaļu un maizi??? tās vispār nekūst!!!

ups
ups

Kā var būt,ka uz krējuma vai sviesta paciņas sastāvā ir tik daudz komponentu!Arī uz vafelēm,cepumiem vai visa Mendeļejeva tabula.Pie joda visus uzraudzības dienestus,ja tie atļauj līdz patērētājiem nonākt veselībai kaitīgus ražojumus!

wpDiscuz